Ana sayfa Haber Hyundai ve Kia otomobillerini güneş panelleriyle kaplayacak

Hyundai ve Kia otomobillerini güneş panelleriyle kaplayacak

0
hyundai, kia

Otomobiller için güneş panelleri artık sadece lüks markalara ya da deneysel araçlara özel değil. Hyundai ve Kia tarafından açıklanan plana göre firmaların “seçili” modelleri çatı ve kaputlarının üzerinde güneş panelleriyle gelecek. Elektrikli otomobillerde ve hibrid modellerde pilleri şarja yardım edecek bu paneller sadece içce içten yanmalı araçlarda da kullanılacak. Panaromik tavanlı olup güneş paneli taşıyan modellerin de çıkacağını açıklayan firmalar bunun için yarı geçirgen güneş panellerinden bir tavan oluşturacaklar.

İlk nesilde sadece standart tavanlı hibrid modellerde yer alacak olan güneş panelleri, ikinci nesilde içeriye ışık da alarak panaromik tavanlı tüm araçlarda (içten yanmalılar dahil) bulunabilecek. Açıklamaya göre şuan pilot aşamasında olan üçüncü sistem ise hem çatıdan hem de kaputtan aynı anda güneşin enerjisini pillere aktarıyor.

İlk nesilde teknolojinin işe yaradığını kanıtlayan Hyundai ve Kia, bir hibrid aracın pil kapasitesinin günde %30 ile %60 arasındaki gücünü güneşten alabildiğini açıkladı. Hava durumu koşullarına ve çevreye bağlı olarak değişen bu değerler etkileyici olmasa da şarj sıklığınızı ciddi oranda azaltabilir ve aracınızı şarj edemeyip benzin kullanacağınız günlerde elektrikle yola devam etmenizi sağlayabilir.

2019’dan sonrası için ilk jenerasyon sözü verilen güneş enerjili otomobiller, başarılı olurlarsa tüm üreticiler tarafından kullanılacaklar. Fiyat ve çevre konusunda hassas olan sürücüleri cezbedebilecek bu teknoloji ayrıca üreticileri de mutlu edecek. Yakıt verimliliği ve emisyon konusunda gittikçe daha sıkı koşullarla daralan firmalar, benzinli ya da hibrid araçlara güneş panelleri yerleştirerek bu değerleri arttırabilirler. Bu sayede tasarımda köklü değişiklikler yapılmasa da araçlar daha verimli hale gelecektir.

İlgili İçerik: Google Haritalar artık elektrikli araç şarj istasyonlarını gösteriyor


Kaynak: Jin Cha / Hyundai
Aracı: Jon Fingas / Engadget

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here