Ana sayfa Haber HyperX Alloy FPS Pro incelemesi: Özellikleri, fiyatı ve detaylar…

HyperX Alloy FPS Pro incelemesi: Özellikleri, fiyatı ve detaylar…

0

Oyuncu aksesuarları ve profesyonel kullanımlara yönelik geliştirilen bilgisayar bileşenlerinin komplike ihtiyaçları artış gösterdikçe talep ettikleri fiyat aralıkları da doğru orantıda yükseliyor. Yelpaze açıldığında hem gereksinimleri –eksiksiz- karşılayabilecek hem de fiyat konusunda gülümsetebilecek ürün sayısı pek az. HyperX FPS Pro”nun sahasında yer alan mekanik klavyelerde gizli bir özellik, kullanıcılar açısından artı bir değer sağlar: taşınabilir olması. Taşınabilirliğin yanısıra incelik de eklendiğinde dizüstünde harici olarak mekanik klavye tercih edenler açısından artının da artısı.  Zira; bugünün oyun dünyasının coğrafi yapısı gelenekselliğini aşarak “spor” haline geldi ve böylece bilgisayar bileşenlerinin fiziksel açıdan avantajlar sağlaması önemli hale geldi. 

Günümüzde PC üreticileri de cihazların “pad” kısımlarını HyperX FPS Pro gibi taşınabilir, profesyonel klavyelere uygun hale getiriyorlar.  Burada bir parantez açmak gerekir; belirli ülkede oyun sektörüne gerçekleştirilen yatıırmların ve çevre birimlere yönelik yapılan yatırımların pike yaptığı son iki yılı yaşıyoruz. üstelik, oyun turnuvalarına neredeyse NBA”e gerçekleştirilen yatırımlardan daha fazla yatırılıyor. Dolayısıyla hata istemeyen bir alan.

öZELLİKLER

HyperX Alloy FPS Pro, kişiselleştirilebilir mekanik klavye altyapısını %100  anti-ghosting ve N-tuşu rollover özelliklerini pekiştiriyor. Bununla birlikte takıp, çıkarılabilir USB kablosu ve sağlam gövdesi ile MX tuş mekanizması da özelliklerinin ilk satırlarını oluşturdu.  Kullanımında, “random” olarak kırmızı RED ile arz-ı endam etse de beraberinde gelen yazılımı ile bu LED ışıkları kişiselleştirebilirsiniz.

TASARIM – SİLüET

HyperX Alloy FPS Pro mekanik klavye, silüet açısından beklenen “devrimi” getirebilmiş değil.  Kingston”ın e-Spor şirketi olan HyperX, oyun cihazlarında hemen hemen aynı silüet – tasarım dilini kullanıyor.  Alloy FPS Pro”nun kardeşlerinden olan Blue Switch ile pek fazla farkı yok, elbette numpad eklentisinin dışında. Ayrıca LED mekanizması da gözle görünür bir şekilde geliştirilmiş Bunun dışında fark neredeyse yok.  Tasarım ve silüet açısından tek söylenebilecek şey ;Hyperminimalist… Numpad yok, multimedya tuşları yok, ses açma kapama tuşları yok, macrolar yok bilek desteği yok. Normal şartlarda klavyeden bu tuşlar çıkarıldığında, 3. dünya savaşına neden olabilecek hatalar olabilirdi fakat; gerçekten, bir oyuncu klavyesinde multimedya tuşlarının ağırlığı hissedilmiyor muydu? HyperX Alloy FPS Pro”da ihtiyacınız ne varsa, sadece o arayüze yer verilmiş.

 

PERFORMANS

Mekanik klavyeler için anahtar,yani mekanizmayı geliştiren belirli şirketler var. Şu sıralar ağırlıklı olarak ucuz mekanikler tercih edilse de, pahalı anahtarlar biraz arka koltukta kalmış durumda. HyperX Alloy FPS Pro mekanik klavyenin altyapısını, yani switchler Topre isimli şirket tarafından lisanslandırılmış.  Peki, ucuz switch ile pahalı switch arasındaki farklar neler?

Ucuz altyapılar kapasitif reaksiyon vermez
Daha fazla parmak performansı ister
anti-ghost desteği yok

 

Topre”nin üst segment switchleri dolayısıyla klavyenin mekaniği gerekli kapasitif dokunuşu, anti-ghost özelliği ile harmanlandığında, Alloy FPS Pro farkını ortaya koyuyor.  Ayrıca, performans özelliklerine, altyapısının Almanya teknoloji olması nedeniyle, uzak doğulu şirketlere oranla tamir konusunda da problem çıkarmayacaktır.

HYPERX ALLOY FPS PRO FİYATI NEDİR?

 

Amazon”da 120 dolarlık bir etiket fiyatı var. Türkiye”de e-ticaret platformlarında ise 440 TL”den satışa sunuluyor. üst segment bir altyapı kullanılmasına karşın ve benzer ürünlere nazaran fiyat oranı oldukça uygun.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here