Ana sayfa Haber Hyperloop Geleceğin Ulaşım Aracı

Hyperloop Geleceğin Ulaşım Aracı

0

Geleceğin ulaşım aracı konusunda çok farklı bir hız seviyesinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Nüfusun 7 milyar seviyelerine ulaşmasıyla birlikte artık kaçınılmaz son geldi; Hyperloop. Dünya’yı değiştirebilecek sayılı dahilerden bir tanesi olarak görülen Elon Musk tarafından kodlaması yapılan ve tasarlanan Hyperloop ultra hızlı geleceğin ulaşım aracı, bugüne kadar gördüğünüz hiçbir araca benzemiyor.

Geleceğin Ulaşım Aracı Kaç Km Hıza Ulaşabiliyor ?

İlk olarak Los Angeles’ten San Francisco Körfezine kadar uzanan sahil boyunca yapımı planlanan bu eşsiz toplu taşıma aracı kapsül şeklinde olup; ön tarafta baskılayıcısı, ortada yolcu bölümü, arkada şarj ünitesi ve altta taşıyıcı hava kızakları ile birlikte adeta tek başına bir uzay mekiği gibidir. Geleceğin ulaşım aracı olarak görülen ve hava vakumlama özelliği sayesinde 1200 km yapabilen bu araç; toplu taşımanın umudu olacak. 28 Ağustos tarihinde Münih Teknik Üniversitsi’nde yapılan Hyperloop yarışmasında en hızlı olanın kazandığı bir konsept oluşturulmuştu. Yarışmada birinci olan araç satte 900 km hıza ulaşmayı başarmıştı. Bu birçok kişiye geleceğin ulaşım aracının, aslında beklenenden çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşacağını gösteriyor.

1200 km hız yapan ultra araç
Hyperloop geleceğin ulaşım aracı

İlerleyen dönemlerde ulaşımdaki devrimlerle birlite artık bu aracın neredeyse dünyanın tamamında yer alacağı tahmin ediliyor. Alternatif ulaşım araçları içerisinde bu aracın üst düzey bir yerde tutunacağı tahmın ediliyor. Basit bir örnekle, Hyperloop Türkiye’ye gelirse Ankara-İstanbul arası yaklaşık olarak 25 dakika gibi bir süreye sahip olacak. SpaceX gibi uzay araştırmalarında önemli bir mesafe alan kuruluş da, bu projede yer alacak.

Hyperloop İle İlgili Soru İşaretleri

Her ne kadar Hyperloop ile ilgili soru işaretleri henüz sonlanmış değil.

  • Bu kadar yüksek bir hıza yolcular dayanabilecek mi ?
  • Aşınma problemi olursa kaçınılmaz felaket ile ilgili neler yapılabilecek ?
  • her bir Hyperloop maliyeti 6 milyar dolar olacak ve bu maliyet karşılanabilecek mi ?
  • Coğrafi zorluklar karşısında bu aracın elektronik devreleri nasıl kurulacak ?
  • Herhangi bir arıza durumunda neredeyse bükülmez olan bu araçlara müdahale nasıl gerçekleşecek ?

Tüm bu sorular ve daha fazlası geleceğin toplu ulaşım aracı olarak gösterilen Hyperloop ile ilgili alınması gereken küçük bir yol daha kaldığını gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here