Ana sayfa Donanım Hynix”ten ekran kartlarına ilaç

Hynix”ten ekran kartlarına ilaç

0

Yeni DRAM’ler 7Gbps ile hızı katlıyor

Hynix’in ürettiği yeni nesi belleklerle, ekran kartlarının performansı katlanarak artıyor. 7Gbps 2GB’lık DDR5 DRAM’ler günümüzde 1GB bellek bulunduran ekran kartları için şimdiden büyük bir atılım anlamına geliyor.  Yeni DRAM’ler ile yavaş sistem belleğine gerek kalmadan veriler ekran kartı üzerinde depolanıyor ve mümkün olan en hızlı erişim mümkün oluyor.

Oyunlardaki modelleme ve detay seviyesi yükseldikçe, ekran kartlarının RAM miktarı da o oranda artıyor. DirectX11’i destekleyen ekran kartlarının gücü de miktar ve kapasite olarak daha yüksek bellek istiyor. Ayrıca ekran kartlarında, RAM’in kapasitesi kadar, hatta daha fazla, bant genişliği önem kazanıyor. GDDR5 DRAM bellek de böylece hızlı ekran kartları için yavaş yaaş standart haline geliyor.

Hynix, 65nm 1Gb GDDR5 bellekleri 2007 yılında ilk üreten firma olmayı başarmıştı. Yeni 40nm-class 2Gb GDDR5 DRAM’ler 7Gbps bantgenişliğine sahip ve yine dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. 40nm olduğu için  1.35V’ta çalışıyor ve 50nm’ye göre  20 az enerji tüketiyor,  Yeni DRAM’ler için 2010’un ikinci yarısında seri üretime başlanacak. Diğer yandan ATI Radeon HD 5970 gibi yüksek uçta ekran kartlarında seri üretimden sonra bu RAM’ler kullanılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here