Ana sayfa Haber Huawei P8 inceleme

Huawei P8 inceleme

0

Huawei’nin mayıs ayında ilk olarak İngiltere’de tanıttığı ve ardından pazara yaygınlaştırdığı Huawei P8 modeli nihayet ofisimize geldi. Huawei P8‘de, alışılagelen ve Huawei tarafından geliştirilen Kirin 930 işlemcisi bulunuyor, kendisi 8 çekirdekli, 64-bit destekli ve 2.0GHz hızında çalışıyor. Oyun performanslarında, daha doğrusu ortalama 7-8 dakikalık oyun oynama oranıyla ısınma açısından gayet normal bir grafik çizdi. Ne artısı, ne de eksisi var. İşlemcisinin yanısıra RAM kapasitesi 3GB, yerel hafıza sayısı 16GB. 

İncelemenin ağırlıklı tarafı Android sürümüne yönlendirdik. Huawei P8 modelinde Android 5.0 Lollipop sürümü kullanılsa da Huawei‘nin kendi arayüzü, Android’ten eser bırakmıyor, dışardan bakıldığında solo olarak geliştirilen ve kendi başına çalışan işletim sistemini andırıyor. Bu ilk bakışta artı gibi görünse de cihaz ömürü açısından bizden eksi not alıyor, bildiğiniz gibi akıllı telefonlara geliştirilen arayüz yazılımları, ekstradan RAM ve ayrı yük belirlediği biliniyor. Sadece çalışma prensibi açısından ve sanal tuş arayüzleri açısından Android Lollipop‘u gösterdi. Huawei, gelecek nesil Nexus üreticisi olacak iken, kullanıcılara saf bir Android Lollipop sürümü sunulması, yaklaşık 1,800 TL’ye nereden bakılsa 2-3 yıllık ekstra bir kullanım sağlayabilirdi.

Batarya rakam oranı 2800mAh. Fakat Kirin felsefesinde uygun ve verimli çalışma her zaman Huawei tarafından uygulanır. Huawei P8’in 2800mAh’lık pil oranı, standart bir akıllı telefonun 3000mAh pil oranına eş değer. İşlemci performansı kendisini iyi dengeliyor, bu da pil ömürünü uzatıyor.

Ekran çözünürlüğü oldukça iyi. Resmi rakamlara göre 5.2″ FullHD ekran, 424ppi değeri var. Resmi rakam olan 5.2″ ekran, günlük kullanımda sanal tuşlar sayesinde yaklaşık 5″ kullanıldığı için ekran oranı daha az.

Buraya kadar Huawei P8’in performans değerlendirmesine bir ışık tuttuk, biraz da tasarımını değerlendiriyoruz.

 

 

Huawei P8‘in ağırlığı standart diyebileceğimiz bir ağırlıkta; 144g olarak belirlenmiş, 144g oranının birçoğunu ekran teknolojisi ve pil ağırlığı oluşturuyor. üzgünüm Huawei, sizin P8‘i tasarım açısından biraz fazla eleştireceğim. 

Huawei, akıllı telefonlarında artık tasarım standartını yakaladı. LG gibi, HTC gibi benzer tasarımlar üretirken, G serisinde yaptığı akıllı hamlenin dışında, arka yüzündeki ovalliği artık uygulamamasıyla baştan hatalı. Huawei‘nin diğer modellerinde de görünen düz gövde tasarımından bir an önce dönmesi, arka yüzünü ovalleştirerek darbelere ve cepteki sürtünmelere karşı daya dayanıklı hale getirmeli.

Huawei P8‘in materyali metal karışımından oluşturulmuş bir malzeme. Metalin sağlamlığı pek güvenilir değil, zira metalde aşınma, sürtünme, çizilme ve metal yorgunluğu gibi problemler varken, bir akıllı telefon modeline metal uygulama gerçekten intihar olsa gerek. Fakat, akıllı telefonun ağırlık merkezi, daha güçlü olduğu bölgelere doğru. Cihazın yanları ve camı, diğer bölgelere göre daha sağlam olduğu için cihaz genellikle düştüğü zaman yanlara doğru veya camının üstüne düşer, bu daha sağlam kalmasını sağlıyor. Fakat bunun yerine daha oval bir tasarım ile, plastik- alüminyum bir karışım daha sağlam bir cihaz oluşturabilirdi.

 

Huawei’nin boyutu ve yan çerçevelerinin tasarımı kavrama, ekran hakimiyeti ve tek el kullanım açından 10 puan alıyor.Arka tasarımı oval olmamasına ve düz olmasına rağmen tek el kullanımlarda selfie çekimlerinde ve tek el fotoğraf çekimlerinde gerçekten iyi performans gösterdi. Huawei P8’in arayüz yazılımını ve Android Lollipop sürümünü eleştirdim fakat, Android M 6 güncellemesine tamamiyle hazır bir model. Tek el ile ekrana gayet iyi hakimiyet kuruluyor, parmak hareketleri sırasında herhangi bir zorluk yaşatmadı. Android M’nin ana özelliklerinden olan yeni ekran işlemleri ve ekranlarda yeni alanlar oluşturacağını düşünürsek, P8, Android M için gayet uygun bir cihaz.

Şimdi, inceleme sonuna ulaşmışken tıpkı bir öğretmen gibi Huawei P8′e not verelim:

İşlemci performansı: 10/8 : çoklu işlemlerde, arka plan uygulamalarda zorlanabiliyor. 

Kamera performansı: 10/10: Shot hızı oldukça iyi,tek elle çekim de gayet mümkün

Tasarım: 10/6: Huawei materyalinde daha farklı malzeme denemeli. Metalin sürtünme, yorgunluk ve çizilme sorunu göz önünde bulundurmalı.

 

 

 

Selfie performansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here