Huawei P8 inceleme

Huawei'nin Türkiye'ye henüz sunmaya başladığı Huawei P8 modelini inceleyelim.

Huawei'nin mayıs ayında ilk olarak İngiltere'de tanıttığı ve ardından pazara yaygınlaştırdığı Huawei P8 modeli nihayet ofisimize geldi. Huawei P8'de, alışılagelen ve Huawei tarafından geliştirilen Kirin 930 işlemcisi bulunuyor, kendisi 8 çekirdekli, 64-bit destekli ve 2.0GHz hızında çalışıyor. Oyun performanslarında, daha doğrusu ortalama 7-8 dakikalık oyun oynama oranıyla ısınma açısından gayet normal bir grafik çizdi. Ne artısı, ne de eksisi var. İşlemcisinin yanısıra RAM kapasitesi 3GB, yerel hafıza sayısı 16GB. 

İncelemenin ağırlıklı tarafı Android sürümüne yönlendirdik. Huawei P8 modelinde Android 5.0 Lollipop sürümü kullanılsa da Huawei'nin kendi arayüzü, Android'ten eser bırakmıyor, dışardan bakıldığında solo olarak geliştirilen ve kendi başına çalışan işletim sistemini andırıyor. Bu ilk bakışta artı gibi görünse de cihaz ömürü açısından bizden eksi not alıyor, bildiğiniz gibi akıllı telefonlara geliştirilen arayüz yazılımları, ekstradan RAM ve ayrı yük belirlediği biliniyor. Sadece çalışma prensibi açısından ve sanal tuş arayüzleri açısından Android Lollipop'u gösterdi. Huawei, gelecek nesil Nexus üreticisi olacak iken, kullanıcılara saf bir Android Lollipop sürümü sunulması, yaklaşık 1,800 TL'ye nereden bakılsa 2-3 yıllık ekstra bir kullanım sağlayabilirdi.

Batarya rakam oranı 2800mAh. Fakat Kirin felsefesinde uygun ve verimli çalışma her zaman Huawei tarafından uygulanır. Huawei P8'in 2800mAh'lık pil oranı, standart bir akıllı telefonun 3000mAh pil oranına eş değer. İşlemci performansı kendisini iyi dengeliyor, bu da pil ömürünü uzatıyor.

Ekran çözünürlüğü oldukça iyi. Resmi rakamlara göre 5.2" FullHD ekran, 424ppi değeri var. Resmi rakam olan 5.2" ekran, günlük kullanımda sanal tuşlar sayesinde yaklaşık 5" kullanıldığı için ekran oranı daha az.

Buraya kadar Huawei P8'in performans değerlendirmesine bir ışık tuttuk, biraz da tasarımını değerlendiriyoruz.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam