Ana sayfa Makale Huawei P40 Pro rakiplerine karşı

Huawei P40 Pro rakiplerine karşı

Çıtayı yukarıya çeken yeni Huawei P40 Pro; OPPO Find X2 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro ve iPhone 11 Pro Max’e karşı…

0

Akıllı telefonlarda rekabetin doruk noktada yaşandığı inovasyon alanlarının başında kamera sistemleri geliyor. Artık kamera kelimesi, cihazların bu alandaki teknolojisini tanımlamak için yeterli değil, birden fazla kameranın bir araya gelerek oluşturduğu ‘sistemler’ üzerinden sınıflandırmalar gerçekleştiriyoruz. Bu bile başlı başına bir yenilik, örneğin 2015 veya 2016 yılına gittiğimizde ‘en iyi akıllı telefonlar’ listesini incelediğimizde tüm modellerin tek arka kameraya sahip olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy S6 Edge gibi modellerin yer aldığı listeler elbette birer retro halini aldı bile. 2018 ise ilk olarak çift arka kameranın yaygın bir hal aldığı yıl oldu. Xiaomi Mi 6, Samsung Galaxy S8, iPhone X gibi modellerin sergilediği performans harikuladeydi. 2019 ve şimdi de 2020…

Günümüzde tek arka kamera diye bir konu kalmamış durumda. Bu noktada daha geniş açı, makro ve mikro lens özellikleri, diyafram aralığı ile ilgili özel fonksiyonlar ve yakınlaştırma esaslı birçok kameradan oluşan sistemlerin ‘yarışı’ ile karşı karşıyayız. Tüketiciler durumdan elbette memnun. Hem yüksek profilli akıllı telefonlarda hem de orta segmentte oldukça iyi sonuçlar alabildikleri akıllı telefonlarla tanışıyor, deneyimden keyif alıyorlar. Ancak işin bir de ‘nirvana’ seviyesi var…

Günümüzde binlerce farklı akıllı telefon var. Popüler cihazların dışında şekillenen kapsam, olabildiğine geniş. Üstelik her geçen gün yeni model, hatta markalarla tanışıyoruz. Ancak zirvenin ortakları senelerdir aynı. Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple ve Oppo markalarını akıllı telefonda kamera dendiğinde üst sıralarda görüyoruz. Bu durum uzun süre de böyle devam edeceğe benziyor. Peki en iyisi hangisi? Öncelikle buradaki en iyi tanımının neye göre yapıldığından bahsedelim.

Bu noktada baz alınan temel ölçümler var. Akıllı telefonlar, kameralarına göre karşılaştırılıyor. Aynı koşullar altında yapılan çeşitli testler sonucunda ulaşılan sonuçlar ele alınıyor ve listeyi belirleyen temel faktörü meydana getiriyor. Teknoloji uzmanları olarak genellikle, benzer amaçlarla yapılan çok sayıda ‘yerel’ testten ziyade DxOMark ölçümlerini baz alıyoruz. Bu ölçümler, akıllı telefon sınıflandırmaları açısından rakipsiz. Nisan ayı için yayınlanan DxOMark ölçümlerine göre Huawei P40 Pro, diğer tüm rakiplerinden daha iyi bir kameraya sahip. Şimdi yakınındaki rakipleri inceleyerek söz konusu çıkarımının temellerine ineceğiz.

Huawei P40 Pro, DxOMark ölçümlerine göre en iyi kameralı akıllı telefon. Onu OPPO Find X2 Pro ve Xiaomi Mi 10 Pro izliyor. Yakın takipte bir de iOS modeli var, tahmin edeceğiniz gibi iPhone 11 Pro Max.

Şimdi öncelikle aşağıdaki modelleri P40 Pro’yu sona saklayacak şekilde ele alalım…

  • Huawei P40 Pro
  • OPPO Find X2 Pro
  • Xiaomi Mi 10 Pro
  • iPhone 11 Pro Max

OPPO Find X2 Pro

Ön kamera: 32 megapiksel F2.4 32 megapiksel F2.4

Arka kamera: 48 megapiksel ana + 48 megapiksel ultra geniş açı + 13 megapiksel periskop 48 megapiksel ana + 12 megapiksel ultra geniş açı + 13 megapiksel telefoto

DxOMark ölçümlerine göre hem ana kamera hem selfie kamerasında sırasıyla 124 ve 103 puan alan OPPO Find X2 Pro, fotoğrafçılığın zirvesinde olmasa da çok ama çok yakınında. Yakın dönemde yakından inceleme imkanı da bulduğumuz model, profesyonel kalitede fotoğraflara imkan tanıyor. Özellikle ön kamerasının ilk sıradaki modelle aynı puanı aldığının altını çizmek gerekiyor. Zira OPPO Find X2 Pro, dünyanın en iyi selfie sonuçlarını sunma konusunda zirvenin ortağı.

Yeni nesil fotoğrafçılığa dair ihtiyaç duyulan birçok unsura sahip. Burada sadece amatör fotoğrafçılar değil, milyonlarca takipçili sosyal medya fenomenleri, hatta manzara fotoğrafçılığı konusunda uzman kimselerin bile yüksek beklentilerine yanıt verebiliyor. Görüntü sabitleme ve zoom fonksiyonları oldukça iyi. Aydınlatma koşullarında beklenmedik sürprizlere uyum sağlayabilen bir model. Ancak ikinci sırayı almasına neden olan ufak eksiklikleri de yok değil tam dinamik aralıkta daha iyi olabilirdi. Yakın çekimlerde iyi ama muhteşem değil. Çok düşük ışıklı ortamlarda da üst seviye rekabet söz konusu olduğunda bir nebze geride kalıyor.

Xiaomi Mi 10 Pro

Arka Kamera: 108 MP f/1.33 geniş açı, 20 MP f/2.2 telefoto, 8 MP f/2.2 ultra geniş açı,12 MP f/2.2 derinlik sensörü, HDR, çift renk flaş, OIS ve EIS

Ön Kamera: 20 MP geniş açılı, 1080p 30 FPS video kaydı

Xiaomi Mi modelleri, en iyi kamera dendiğinde her zaman listede yer buldu. Hatta sadece 2 ay önce, Mart ayında ‘en iyisi’ oydu. Aslında OPPO Find X2 Pro ve Huawei P40 Pro duyurulduktan sonra geriye düştü diyebiliriz. Şu anda en iyi kameraya sahip 3’üncü akıllı telefon konumuna sahip. Ancak hiçbir şey, akıl almaz parametreleri ile sınıfın en rekabetçi modellerinden biri olduğu gerçeğini değiştiremez. 108 MP’lik akıl almaz arka kamerası ile tarih boyunca gördüğümüz en yüksek megapiksel seviyesini temsil ediyor. Optik görüntü sabitleme ve çift renk flaş gibi hoş ekstralara da sahip. Genel itibarıyla kusursuz bir arka kameraya sahip. Peki nesi var? Neden 3’üncülük koltuğuyla yetinmek zorunda?

Yanıtı ön kamerasında. Muazzam bir ön kameraya sahip olmasına karşın size mükemmel selfie’ler sunamıyor. Ayrıca video tarafında da beklentilerin – zirve söz konusuysa- artık biraz uzağında.

iPhone 11 Pro Max

Arka Kamera: 12 MP, f/1.9 + 12 MP, f/2.0 + 12 MP, f/2.4, 120 derece geniş açı üç sensör

Ön Kamera: 12 MP ve FaceID için TrueDepth sensörleri

Biliyorsunuz ki iPhone 11 Pro Max ilk çıktığında ne Huawei P40 Pro vardı, ne de Xiaomi Mi 10 Pro. Gerçi çoğu otorite için en iyiyi belirlemenin zor olduğu aylardı 2019 sonu. Huawei Mate 30 Pro ve Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition’ın bu noktada bir adım önde olduğu çoğu kişi tarafından öne sürüldü. Zamanla yeni modeller çıktıkça bu önemli model, geriye düşmeye başladı. Ancak hepimiz biliyoruz ki konu iPhone olduğunda en iyi kameraya sahip model tartışmasız Pro Max.

Zarif ama küçük sorunlarla dolu kamera arayüzünü saymazsak arka kamera sistemi ile sunabildiği harika şeyler var. Özellikle geniş açı dendiğinde çok iyi. Düşük ışık performansı da harikulade. Burada diyafram açıklıklarının çıtayı yukarı çekmedeki rolü de muazzam. Genel itibarıyla çok iyi bir akıllı telefon ve kamerası da görmezden gelinemez kadar başarılı. Ancak listedeki diğer süper-starlarla kıyaslandığında onu 4’üncülük koltuğuyla baş başa bırakacağız.

Ve gelelim zirvenin sahibine…

DxOMark’ın yeni lideri: Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro

Arka Kamera: 50 MP f/1.9 geniş açılı,

Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensör, Full HD çözünürlükte 30 ve 60fps video

DxOMark ölçümlerine göre hem ana kamera hem selfie kamerasında sırasıyla 128 ve 103 puan alan Huawei P40 Pro, fotoğrafçılığın zirvesine yerleşti. Dünyanın en iyi fotoğraf kamerası seçilen Huawei P40 Pro’nun fotoğrafçılıkta devrim yaratan yetenekleri, koşullar ne olursa olsun profesyonel kalitede portre veya manzara fotoğrafları yakalamanıza, düşük ışıkta dahi olağanüstü fotoğraflar çekmenize imkan tanıyor.

Huawei P40 Pro ile yeni nesil mobil fotoğrafçılığın sunduğu profesyonellik ve konfor tek bir karede toplanıyor. Kamera yetenekleriyle eşsiz anlar kurgulamak, fotoğraflarınıza istediğiniz yorumu yansıtmak hiç olmadığı kadar kolay ve eğlenceli. Bir fikir ve küçük ipuçlarıyla nefes kesen görüntüler yakalamak tahmin edildiğinden çok daha kolay. Biraz ışıkla oynamak, doğru yerde konumlanmak veya yerinde bir yakınlaştırma yapmak şahane fotoğraflar yakalamak için yeterli.

Daha önce çekime değmeyeceğini düşündüğünüz çok zor durumlarda dahi kameranın size tam dinamik aralıklar vermesini sağlıyor. Güçlü özelliklere sahip olan Huawei P40 Pro, neredeyse tüm aydınlatma koşullarında harika görüntüler kaydedebiliyor.

Sunduğu profesyonel fotoğrafçılık özellikleri; en iyi portre çekimlerine, en iyi manzara ve ultra yakın çekimlere olanak tanıdığı gibi doğrudan güneş ışığında veya ışıktan yoksun gecelerde en iyi fotoğrafları yakalamanıza yardımcı oluyor.

Güçlü teknik özelliklerden iyi bir sanat eserine

Fotoğrafın en önem verilen özellikleri; özneleri arka plandan ayırmak ve düşük ışıkta iyi çekimler yapmak. Düşük ışıkta çekim yapmak, fotoğraf makinelerinde olduğu gibi kameranın yeteneklerine de bağlıdır. P40 Pro ile düşük ışıkta çekim yaparken daha yüksek performans elde etmek için yüksek ISO ve yüksek enstantane hızları kullanılabiliyor. Böylece en zorlu ışık koşullarında dahi harika fotoğraflar elde etmek mümkün oluyor.

Cihazın 1/1.28 inç’lik sensörü düşük ışıklı ortamlarda çekim performansını önemli ölçüde artıran 50 Megapiksellik kamera donanımına sahip. Geliştirilmiş Leica Quad kamerası, 100x değerinde hem dijital hem de optik SuperSensing Zoom özelliklerini desteklemek için, daha güçlü bir SuperSensing Cine Kamera ve 3D derinlik algılama kamerasına sahip. Cihaz 10x optik yakınlaştırma özelliğiyle netliğini koruyan olağanüstü görseller elde etmenizi sağlıyor.

Ayrıca Huawei P40 Pro’da yer alan 40 MP SuperSensing Cine Kamera, DSLR kameralarda yer alan; odak uzaklığı 18 mm’ye eşdeğer ultra geniş açılı bir lense ve 3:2 en-boy oranını destekleyen, 1/1.54-inç sensöre sahip. Bu sensördeki pikseller, donanım tabanlı HDR videolar için uzun, kısa veya normal pozlamayla çekim yapmak için ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Üründe yer alan Sedecimpixel Fusion teknolojisi, 51200 ISO değerine kadar ışık hassasiyetini artıran ve 7680FPS ultra ağır çekim video çekiminde kullanılan 4.48μm süper pikselleri üretmek için, 16-in-1 piksel düzenlemesini destekliyor.

Geniş diyafram lensinin etkilerini yansıtan Bokeh simülasyonu özelliğiyle Huawei P40 Pro, çekimlerin ana öğesini vurgulamaya yardımcı olmak için, görüntüye aşamalı olarak Bokeh efekti ekliyor. Telefoto kamera, 4K videoların yanı sıra, yüksek çözünürlüklü zoom görüntülerini de sorunsuz yakalıyor. Huawei P40 Pro’da yer alan ses yakınlaştırma özelliği (Audio Zoom), kullanıcıların ses kaynağını netleştirerek daha berrak ve yüksek sesler elde etmesine de olanak sağlıyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here