Ana sayfa Donanım Huawei”nin 3K çözünürlüklü, çerçevesiz ve dokunmatik ekranlı laptopu MateBook X Pro tanıtıldı

Huawei”nin 3K çözünürlüklü, çerçevesiz ve dokunmatik ekranlı laptopu MateBook X Pro tanıtıldı

0

MWC 2018 çok sayıda yeni teknoloji ürününün tanıtımına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. çin’den gelen telekomünikasyon devi Huawei, dizüstü bilgisayar alanına yaptığı girişlere bir yenisini daha ekledi. Cihaz bu kez donanımı, özellikle de ekranıyla son derece iddialı görünüyor.

13,9 inç boyutunda, ultrabook standartlarına göre büyük denebilecek bir ekrana sahip olan bilgisayar, bu ekranda 3K çözünürlüğe ve 10 nokta destekli dokunmatik panele sahip. Cihazın sahip olduğu etkileyici %91 ekran-gövde oranı, bizleri neredeyse tamamen ekrandan oluşan bir kapak sahibi yapıyor. Cihazın ekran kenarlarında yer alan varla yok arası çerçeveler sadece 4,4 mm kalınlığında.

Ekran çerçevelerinin eksikliği nedeniyle ön kamerayı koyacak yer bulamayan çok sayıda laptop üreticisi, genelde kullanım kolaylığı değil üretim kolaylığını tercih ederek kamerayı ekranın daha kalın çerçeveye sahip alt tarafına yerleştirirler. Huawei’nin kullanıcıyı önemsemesi ve altta da kalın bir çerçeveye yer vermemesi sebebiyle yaratıcı biçimde açılıp kapanan F5 tuşunun altına yerleştirilen kamera, önemli bir fonksiyonu ortaya çıkarırken her zaman açık bir kameranın yarattığı gizlilik tehdidini de ortadan kaldırıyor.

Ekranın biraz daha detaylarına girecek olursak, 3K yani 3000×2000 çözünürlüğe sahip olan ekran, sRGB gamutunun %100’ünü gösterebilirken 450 nitlik parlaklığını da korumayı başarıyor. 1500:1 kontrast değeri AMOLED paneller kadar olmasa da derin siyahlar sağlamayı başarıyor. Cihazın bu spesifikasyonlara sahip bir ekranı 1,33 kg’lık 14,6 mm kalınlığında bir gövdeye sığdırması, çin mühendisliğinin gelişimini gösteriyor. 

Huawei tarafından yapılan testlerde cihazın sahip olduğu 57,4 Wh’lık pil, 12 saat boyunca Full HD video oynatmayı, 14 saat ofis işlemleri yapmayı ya da 15 saatlik web gezintisini sağlamayı başarıyor. USB-C üzerinden 65W’lık adaptörüyle şarj olan cihaz, yeni nesil bir elektroniğe sahip kullanıcıları için ekstra adaptör ya da kablo taşıma gereksinimini de ortadan kaldırıyor. 

En yeni 8. nesil Coffee Lake Intel Core i7 8550U işlemciye sahip olan cihaz, yüksek hızlı NVMe SSD sayesinde saniyede 3 bin MB/s dosya aktarım hızlarını hiçbir şeymiş gibi sağlıyor. İstenildiği şekilde 8 ya da 16 GB’lık RAM’e sahip olmak üzere özelleştirilebilecek olan laptop, Uzay Grisi ve Mistik Gümüş renkleriyle satışa çıkarılacak.

Ultrabookların en büyük problemlerinden biri olan port seçeneklerinin azlığı, Huawei MateBook X Pro’da ne çok kötü ne de çok iyi durumda. İnce kasada yer alan portlar sırasıyla şöyle: 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A (Standart USB) ve 1 x 3,5 mm kulaklık jakı. Cihazda yer alan her iki Type-C portu şarja ve veri aktarımına imkan sağlarken bir tanesi de harici grafik kartı ve çok daha fazla özelliğin kapısını açan Thunderbolt 3 teknolojisiyle uyumlu. Cihazın son donanımsal özelliği ise Dolby ile anlaşılarak tasarlanan dörtlü hoparlör kurulumu. Dolby Atmos ses sistemi desteğiyle cihaz anlatılana göre derin bir ses deneyimi sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here