Ana sayfa Haber Huawei Mate S IFA 2015″te tanıtıldı: Force Touch için Apple ile işbirliği...

Huawei Mate S IFA 2015″te tanıtıldı: Force Touch için Apple ile işbirliği olabilir mi?

0

 

Huawei Mate S, bugünki IFA 2015 günlüğünde düzenlenen etkinlikle beraber tanıtıldı. Phablet segmentinden piyasada olacak olan Mate S’in fiyatı 599 dolar olarak ücretlendirilmiş, arayüzü olarak bu yıl tanıtılan Huawei modelleriyle aynı özellikleri barındırıyor. Aslında cihazdaki Force Touch özelliği çok daha farklı şeyleri işaret ediyor fakat, bunun öncesinde Huawei Mate S özelliklerine bir göz atalım:

5.7″ ekran büyüklüğü var. Fakat sanal tuşları sayesinde yaklaşık 5.5″lik bir büyüklüğe hakim olabiliyor. Full HD çözünürlükte ve 4K’larda bulunan Quantum Dot teknolojileriyle destekleniyor. Huawei’nin geliştirdiği Kirin K935 işlemcisi, düşük enerji tüketimine dair söz verirken kamera donanımları 8mp ve 2mp olarak belirlenmiş. RAM oranı 3GB, hafıza ise 64GB.

Ayrıca LTE-Advenced bağlantılarını da destekleyebiliyor.

Asıl önemli olan bu Mate S ile birlikte duyurulan Force Touch özelliği. Bu özellik hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz dönem tanıtılan yeni nesil MacBook ile birlikte tanıtılmıştı ve özet olarak kişi ne kadar güç uygularsa, ona göre vazife yerine getirmesini sağlıyordu. Apple‘ın patent konusunda çok cimri bir firma olduğunu biliyoruz ve kendi patentlerini kolay kolay başka firmalara vermezler. Ancak Apple’ın üstünde durduğu parmak izi okuyucu teknolojisini ve son olarak Huawei Mate S’teki Force Touch özelliği akıllara bir Apple-Huawei ortaklığını getiriyor. Bugün IFA kulislerinde zaten Huawei’nin Apple’a bazı teknolojilerini sattığı da konuşuldu böylece. 

Bilinen bir Apple-Huawei ortaklığı yok fakat hemen hemen aynı patentleri kullanmaları bu soruyu akıllara getiriyor ister istemez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here