Ana sayfa Haber Huawei Mate 9 Pro görselleri sızdı

Huawei Mate 9 Pro görselleri sızdı

0

 

Huawei yılın en çok konuşulan akıllı telefon firması olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son olarak 100 milyon satış rakamına ulaşan, Kirin 960 Yonga setiyle heyecan uyandıran çinli, şimdi de sızan Mate 9 Pro basın görselleri ile gündemde.

Karşımızda iki cihaz var ancak benzer özelliklere sahip olsalar da Mate 9 Pro adı üstünde bir tık daha üstte duruyor. Mate 9 ailesinde Huawei çft kamera kullanıyor. Ancak şunu hatırlatalım bu çinli firmanın ilk çift kamera deneyimi değil. Daha önce de P9 modelinde biri monochrome biri renkli olmak üzere iki sensör bulunduran şirket, Mate 9“da da aynı teknolojiyi kullanıyor. Yine dünyaca ünlü kamera firması Leica işbirliğinde çıkan Mate 9“larda 4x optik zoom var.

iPhone 7 Plus hatırlarsanız 2x optik zoom özelliğine sahip. Bu anlamda Mate 9“lar rakiplerine kıyasla güçlü bir kamerayla geliyor. Yine kamerayla bokeh etkisi elde etmenizde mümkün. Cihazda renkli ana sensör 20 MP, monochrome sensör ise 12 MP çözünürlüğünde. Monochrome yani siyah beyaz sensör, ışığın daha iyi emilmesini ve daha kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Yine daha etkili bokeh efekti içinde Mate 9 kardeşler bu sensörü kullanıyor.

 

Kirin 960 farkı

Mate 9 ailesinde kullanılacak Kirin 960“ı size daha önce detaylı bir şekilde bu yazıda tanıtmıştık. Kısaca bahsetmek gerekirse Cortex-A73 çekirdeği ve Mali G71 grafik ibirimini barındıran Kirin 960, kağıt üzerinde Android dünyasının en güçlü işlemcisi. Cortex-A73 çekirdek ve Mali G71 grafik birimi ilk defa bu işlemcide bir araya geliyor.

Mate 9 4 GB LPDDR4 RAM, 5.9 inç boyutunda Full HD ekran, cihazın arka kısmında yer alan parmak izi sensörü, USB-C bağlantısı, 64 GB ve 128 GB depolama alanı gibi özelliklerle geliyor. Metal şık bir gövdeyle gelen cihazın 550-600 Dolar arasında bir fiyatla kullanıcıya sunulması bekleniyor.

Mate 9 Pro

Mate 9 Pro ise 5.9 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde kavisli ekran, ön kısımda fiziksel home butonu, 6 GB LPDDR4 RAM, 256 GB depolama seçeneği bulunuyor. Bunların dışında Mate 9 ile aynı özelliklere sahip. Fiyatlandırma olarak ise 1300 Dolar gibi aşırı yüksek bir rakam telaffuz ediliyor. Doğrusu bu uçuk rakam Mate 9 Pro“nun satışlarını nasıl etkiler bekleyip göreceğiz.

Kavisli ekranı ve parlak rengiyle ön plana çıkan Mate 9 Pro, Galaxy S7 Edge“nin kavisli ekranını andıran bir tasarıma sahip. Tabii ki sızan görsellere bakılırsa, Huawei kendi çizgisini bozmuş değil. Temel tasarımsal öğelerine kavisli ekranla biraz daha renk getirmiş diyebiliriz. Huawei”nin Samsung”un koltuğuna en yakın rakip olduğunu da unutmamak gerekir. Bakalım Mate 9 ailesi amiral cihazlar bu yolda Huawei“ye basamak olabilecek mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here