Ana sayfa Donanım Huawei, Mate 9’da yeni işlemcisini kullanacak

Huawei, Mate 9’da yeni işlemcisini kullanacak

0

Uzun bir süredir akıllı telefonlarında kendi geliştirdiği Kirin işlemci ailesiyle farklı bir kulvara adım atan Huawei, Krin 960“la birlikte adında daha fazla söz ettirecek gibi. İlk çeyrek sonuçlarına göre yılın en çok satan telefon firmaları arasında Samsung ve Apple“ın ardından üçüncü olmayı başaran Huawei, daha da yukarıları hedeflediğini açıkça belli ediyor.

Kirin 960, TMSC“nin 16 nm FF+ üretim teknolojisini temel almış. ARM“nin CPU ve GPU mimarileri üzerine temellenen işlemci, 4 adet 2,4 GHz hızında çalışan Cortex A-73 yüksek performans çekirdeğine, 4 adet ise tasarruf sağlayan 1,8 GHz hızında çalışan Cortex A-53 çekirdeğine sahip. LPDDR4 RAM, teknolojisine sahip olan işlemci UFS 2.1 bellek desteği ile geliyor. Modem konusunda dünyanın en büyük firmalarından biri olan Huawei işlemcisinde de entegre LTE CAT 12/13 desteği sunan güçlü bir modem yerleştirmiş. Modem sayesinde, 600 Megabit indirme ve 150 Megabit yükleme hızı sunabiliyor.

Huawei“nin yeni nesil işlemcisi Apple“ın iPhone 7“lerde kullandığı A10“la da kapışacak seviyede. Tek çekirdek performansında A10“un gerisinde kalan Kirin 960, çok çekirdekte ise rakip tanımıyor. İşlemcide kullanılan 900 MHz hızında sekiz çekirdekli ARM Mali-G71 grafik işlemci ile Huawei“nin Apple ile aynı seviyede bir grafik performansı iddiasında olduğu bir kenara not etmek gerekiyor.

Gelecek ay piyasaya sürülmesi beklenen Mate 9“un Amiral Gemisi piyasasında nasıl bir sonuç alacağı ve Kirin 960“ın nasıl perormans sonuçları vereceğini göreceğiz. özellikle orta-üst seviye cihazlarda piyasayı elinde tutan çinli firmanın Amiral gemisi piyasasından daha fazla pay kapmak istediği Kirin 960‘la birlikte daha da belirginleşti. Ancak Qualcomm ve Samsung’un 10 nm işlemci mimarisiyle 2017’de piyasayı sallayacağını da unutmamak gerekir. Bakalım Huawei o zamana kadar nasıl bir hamle yapacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here