Ana sayfa Haber Huawei Mate 7″deki “hile”

Huawei Mate 7″deki “hile”

0

Bu sabah güzel bir organizasyonda, Huawei’nin ciddiyetiyle firmanın iki yeni akıllı telefon ürünleri olan Mate7 ve Huawei G7 ile tanıştık. Cihazın altyapı, donanım ve yazılım gibi özellikleri zaten ezbere biliniyor, fakat özellikle Mate7’de gözüme çarpan ve kullanıcılar için oldukça önemli bir tasarım “hilesi”nden bahsetmek istiyorum. 

Daha önce bir makale ile, metalin akıllı telefonlar için düşünüldüğü kadar mantıklı bir malzeme olmadığından söz etmiştim. Metalin, hafızasının olması ve darbeleri – özellikle tek bir noktada birleşen darbelerde- hatırlayarak, zaman içerisinde malzemenin aşınabileceğini ve metal yorgunluğu oluşabileceğini yazmıştım. Bugün lansmanda, ilk ve ana özelliklerden bir tanesi olarak “metal kullanımı” övünülse de, o konuda epeyce hayal kırıklığına uğramıştım. Metal yorulur, metal aşınır, metal darbeyi hatırlar diyerek kendi-kendime söylenirken, ardından tasarımdan söz edildi ve içim biraz da olsa rahatladı. Mate 7’yi elime alma fırsatı bulduğumda da bu konudaki şüphelerim yok oldu. Burada, Huawei çok önemli bir tasarım hilesini başardı. Bu hile, tank, gökdelen mimarisi, otomobil tasarımları gibi konularda işlenen bir tasarım anlayışından geçiyor. Oval ve yuvarlak tasarımdan söz ediyorum.

 

“Ergonomik oval tasarım” olarak bahsedilen bu tasarım anlayışı, Huawei’nin minimalist anlayışından gelen ve kullanıcılara “dayanıklı akıllı telefon” sunmasının en önemli ayrıntısı.  Bu durumu şöyle açıklayabilirim; 

Oval tasarım sürtünmeyi azaltır, darbeyi tam olarak almaz. Mate7′dekine benzer oval bir cisimi elinize alın ve elinizle baskı uygulamaya çalışın. Elinizin veya baskı uyguladığınız cisimin bir kısımının dışarıda kaldığını ve kuvvetini kaybettiğini göreceksiniz. İşte, Huawei Mate7‘de uygulanan tasarım anlayışı bu. Böylece firma, cihazın metal malzemesinde oluşabilecek bir yorgunluğu, aşınmayı önleyerek gerçekten sağlam bir cihazı kullanıcılara sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here