Ana sayfa Donanım Huawei, Mate 10 ve Mate 10 Pro modellerini tanıttı!

Huawei, Mate 10 ve Mate 10 Pro modellerini tanıttı!

0

Huawei, serisinin en son teknoloji içeren modelleri olan “Mate 10” ve “Mate 10 Pro” modellerini tanıttı. Mate 10 modelleri, çin”li telefon devinin, 2017″nin trendi olan ince çerçeve kervanına katıldığını gösteriyor. Bununla birlikte yapay zeka ile ilgili performansını da arttıran firma, silikon tasarımındaki imkanını da arttırmış görünüyor.

Her iki model arasındaki temel farklılık, ekran ve biçimden ibaret. Mate 10 5.9 inç 2560 x 1440 LCD ekrana sahipken, Mate 10 Pro”nun ekranı 6 inç ve 2160 x 1080 çözünürlüğünde, “OLED” ekran. Her iki model de yukarıdan ve aşağıdan inceltilmiş, simetrik çerçevelere sahipler. Pro modeli de küçük model gibi görünmekle birlikte 18:9″luk daha dar görüntü oranı nedeniyle bu yılın bir çok benzer büyüklüklü “çerçevesiz” telefonlarıyla ortak bir görünüm taşıyor.

Düz Mate 10″un keskin 16:9″luk ekranı, cihazın sıra dışı şekilde orantısız görünmesine neden oluyor olmakla birlikte, bu yönüyle özellikle YouTube ve diğer video izleme fonksiyonlarında oldukça işe yarayabilir. Elde tutulduğunda oldukça geniş hissi veren model, büyük ve standart bir görüntü oranına sahip, dar çerçeveleri nedeniyle ayrıcalıklı bir geniş bir ekran sunuyor.

Her iki telefon da parlak cam yapıya sahip ve “kahverengi” ya da “pembemsi  sarı” renklerini taşıyorlar. Mate 10″da ekstra siyah ve altın sarısı rötuşlar bulunurken, Pro modelde ise ekstra mavi ve gri renk kanalları boy gösteriyor. Aynı zamanda Mate 10 Pro modelinin “diamond black” renginden, “Porsche Design” adı verilen özel bir versiyonu da var. Mate 10, 8.2mm kalınlığında ve ekran altında parmak izi okuyucusu bulunuyor. Pro modeli ise 7.9 mm kalınlığında olmakla birlikte parmak izi okuyucusu arka yüzde yer alıyor. Pro modeli IP67 su geçirmezlik özelliğinde ve IR kaplamaya sahip. Mate 10″da ise buna karşılık kulaklık girişi ve microSD kart girişi yer alıyor.

Harici farklılıkların ötesinde teknik özellikler noktasında her iki model de benzer özelliklere sahipler. Her biri Kirin 970 işlemci, 4GB RAM, 4.000 mAh batarya, 64GB hafıza ve f/1.6 mercek aralıklı çift kameraya sahip. Kamera düzeneği içerisinde 20-megapiksel renk sensörü ve 12 megapiksellik monokrom sensörü yer alıyor. Böylece P10 ve son Huawei amiral gemisi modellerinde olduğu gibi ekstra parlaklık bilgisi ve detayı toplanmış oluyor. Pro”nun 6GB RAM ve 128GB hafızalı bir versiyonu olmakla birlikte Porsche Design modeli 6GB RAM, 256GB hafıza seçenekleriyle geliyor.

Her iki telefonda da USB-C şarj girişi mevcut. Aynı zamanda Samsung DeX benzeri bir masa üstü altlık çözümü de sunan Huawei”nin yeni modelleri doğrudan kablo ile ekrana bağlanarak, boyutları ayarlanabilir çerçeve özelliği ve Office desteğinin olduğu bir masa üstü ortamında, yaklaşık 3 saat kadar bir süreyle kullanılabiliyor. Sistem, büyük ekrana takılı olduğu esnada telefonun kullanılmaya devam edilmesine izin vermekle birlikte, gizlilik kontrolleriyle bildirim mesajlarına da engel olabiliyorsunuz.

Huawei”yi bu yıl farklı kılacak en büyük özellik ise, Kirin 970 işlemci çipi. Firmanın HiSilicon adını verdiği yarıiletken tesislerinde kendi ürettiği işlemci, Huawei”nin NPU (Neural Processing Unit) olarak adlandırdığı, yapay zeka ve makine öğrenimi konularıyla ilgili görevleri yerine getiren bir sisteme sahip. Apple bunun oldukça benzeri bir sistemi kendi A11 Bionic çipiyle getirmişti. Fakat Huawei, Kirin 970″in NPU özelliğini, cihazın çekirdek özelliğine dönüştürmek için oldukça gayret sarf etmiş.

Fiyatlara gelecek olursak: Mate 10 Avrupa satış fiyatı 824$, Mate 10 Pro ise 942$ olarak belirlenmiş. özel Porsche Design Mate 10 Pro fiyatı ise 1.645$ (Fiyatlar yurt dışı satış fiyatlarıdır. Türkiye fiyatları henüz bilinmiyor olmakla birlikte, yaklaşık %20-25″lik bir artışa tabi tutulacaktır).

Cihazların çıkış tarihi ile ilgili de henüz bilgi verilmedi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here