Ana sayfa Haber Huawei Firması İçin Zor Günler Başlıyor

Huawei Firması İçin Zor Günler Başlıyor

0


Uzun bir süreden beri Huawei ile ABD arasında büyük bir gerginlik var. ABD yetkililerinden şüphe duyduktan yıllar sonra, Huawei şu anda sahtekârlıktan yargılanıyor.

Bugün; ABD’nin kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine Cumartesi günü Kanada’da tutuklanan Huawei’nin finans müdürü için bir kefalet duruşması düzenlendi.


Huawei CFO’su İle İlgili Beklenmeyen Karar


Bugüne kadar yapılan en büyük tutuklamalardan bir tanesi de bu oldu. Meng Wanzhou; Hong Kong’dan Meksika’ya uçtuğu bir uçuş transferi sırasında Vancouver’da tutuklandı.

huawei-tutuklanma

Kanadalı savcı John Gibb-Carsley, Meng’in sık sık ABD’ye seyahat ettiğini ve Boston’da okula giden bir oğlu olduğunu ancak Mart 2017’den bu yana hiç seyahat etmediğini belirterek, kuruluşun soruşturma başlatılmasından sonra ABD’ye seyahat etmekten kaçınmaya başladığını ifade etti.

Meng; 2009 ve 2014 arasında İran’la iş yaptığı iddia edilen Skycom adlı Hong Kong merkezli bir şirkette hizmet verdi. ABD bankaları şu an Huawei ile çalıştı. Bu yüzden İran yaptırımları dolaylı olarak ihlal edildi ve Meng bu bankalara karşı sahtecilik yaptı.


Huawei ve Meng’in savunmasında; avukatı David Martin, Meng’in Hong Kong’daki bir bankaya herhangi bir ABD yaptırımını ihlal etmediğini açıklamak için vermiş olduğu bir 2013 PowerPoint sunumunu tanıttı.


Firmanın ve Meng’in savunmasında avukatı David Martin; Meng’in Hong Kong’daki bir bankaya herhangi bir ABD yaptırımını ihlal etmediğini açıklamak için vermiş olduğu bir 2013 PowerPoint sunumunu tanıttı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here