Ana sayfa Haber Huawei”den tarımcılığa bilişim desteği

Huawei”den tarımcılığa bilişim desteği

0

 

 

TARSEY projesi, yani; Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi, TC. Tarım Bakanlığı‘nın liderdliğinde hayata geçirildi. Proje çerçevesinde Türkiye tarımının her alanı kayıt altına alınacak, veriler saklanacak ve raporlar da bu doğrultuda toparlanacak.TARSEY projesi içerisinde 800 çekirdek, 10GE switch donanımına sahip bilgisayarlar ve Ankara’Da 500 TB hafızalı, İstanbul’da ise 1 PB kapasitesinde 100 SSD ünitesi, 200 SAS ünitesi ve 800 SATA disk ünitesi ile beraber OceanStor 1880 depolama çözümleri Huawei tarafından sunuldu.

Bu projeyle birlikte “pulluk” değen her toprak kayıt altına alınıyor, ürünler ve gıdaların güvenliği sağlanıyor ve üretim ve tüketimin takibi sağlanıyor. Bunlara ek olarak doğru yatırım ve doğru stratejiler de TARSEY‘in hizmet alanları içerisinde. İki ana temelden oluşan proje içerisinde uydu görüntüleri, anlık veri üretimi ve kullanımlarının yanısıra rüzgar hızı, nem, iklim koşulları, toprak sıcaklığı gibi farklı değerler kaydedilip kameralar ile canlı görüntüler alınabiliyor. Projenin ayrıca felaket veri kurtarma opsiyonu da bulunuyor. 200.000’den 2.500 kullanıcıya kadar desteklenen 16 kontrollü sistem, 5 yıllık bir kondüsyonun gerekliliklerini işleyecek şekilde geliştirildi.

Huawei’nin Kurumsal çözümler Bölge Başkanı Han Aiping, firmanın son 5 yıldad Ar-Ge projelerine yaptığı yatırımın 80 milyon dolar olduğunu ve bu yatırımla bilişime yetenekli mühendisleri Huawei Akademi çerçevesinde kazandıracaklarını söyledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here