Ana sayfa İnternet HTML5 Flash”a karşı

HTML5 Flash”a karşı

0

Flash kavgasıdır gidiyor? Peki ama nedir bunlar ve hangisi daha iyi?

Apple CEO’su Steve Jobs, ‘Flash hakkında düşünceler’ adlı ünlü yazısında 2010’un Nisan ayında şunları söylemişti: “Düşük güç, dokunmatik ekran ve açık web standartları kullanan cihazların öne çıktığı bir mobil devrindeyiz ve Flash tümünde de eksik kalıyor. Mobil cihazlarda (ve PC’lerde) kazanan, HTML5 gibi yeni açık standartlar olacak.”

Tarayıcıda kullanılan HTML ideal bir çözüm. HTML5 henüz tamamlanmadı ancak Opera veya WebKit tabanlı birçok mobil tarayıcı, standardın büyük bir bölümünü destekliyor.
 

Mobil işlemcilerin son jenerasyonu OMAP 4 (BlackBerry Playbook’ta kullanılacak) da Flash için optimize edilmiş. OMAP 4 de Tegra 2 gibi aynı ARM çekirdeğine sahip.
 

Mobil geliştiricilerin geleceğinde platformlar arası destek önem kazanacak. örneğin web tasarımcılarının ve geliştiricilerin yapmak istediği her şey için HTML5’i seçmesi, özellikle de platformlar arası ve tarayıcılar arası bir dünyada gerçekçi bir çözüm olmayabilir. Flash, tüm tarayıcılar ve cihazlar arasında tutarlı bir platform sunuyor ve bu sorunları gideriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here