Ana sayfa Yazılım HTML5 / CSS3 vs Flash

HTML5 / CSS3 vs Flash

0

HTML5 geleceğin web teknolojisi olmayı başarabilecek mi? Flash”ın akıbeti ne olacak?
 

Son dönemlerin en önemli tartışma konularından biri kuşku yok ki HTML5 ve Flash arasındaki tatlı sürtüşme. Bu yarış, bu çekişme ortaya bir kahraman mı çıkaracak yoksa ortak bir tekniğin tabanının oluşturulmasına zemin mi hazırlayacak zaman içinde göreceğiz. Yakın dönemde mobil cihazlar için Flash devrinin artık kapandığını öğrendik. Yani kesin olan bir şey var ki; Adobe artık mobil cihazlar için Flash Player geliştirmeyecek. Bunu restmen açıkladı, basın yoluyla ilan etti.
 

 
çok ilginçtir Steve Jobs öldükten çok kısa bir süre sonra yapıldı bu açıklama. Peki ne oldu da o ölmeden, Adobe”ye, Flash”a karşı dimdik dururken bu açıklama yapılamadı. İnsanın aklına hiç de hoş olmayan düşünceler peydah oluyor. Bunları bir kenara bırakırsak, Steve öldükten sonra da haklı çıkmaya devam etmiş oldu. Daha uzun süre de haklı çıkmaya devam edecektir.

HTML5 teknolojisi özellikle Google geliştirici ekibinin üzerine çok titrediğini, ona çok bel bağladığı ve ciddi yatırım yaptığı bir teknoloji. özellikle Chrome”da çalışan uygulamaları, oyunları görmüşsünüzdür. Flash kullanılmadan yapılan tüm bu internet uygulamaları ve internet siteleri doğal olarak daha akıcı, daha hızlı ve daha okunaklı. Hem kullanıcı dostu, hem de geliştiriciler için müthiş keyifli bir araç. Bu da ekmeğini buradan kazanan geliştiricileri ister istemez içine çekiyor. Tabi ki Google yarattığı tarayıcı dünyada bir numara olsun istiyor. Bu yüzden da efektif ve hızlı açılan, uygun ve etkili bir yapıda kodlanmış siteleri, uygulamaları kendine yakın görmesi çok doğal. Nasıl ki mobil araçlarda Flash pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyorsa, tarayıcılırda da o denli yavaşlamaya ve ağırlaşmaya neden oluyor.

 

HTML5″i tanımlamak gerekirse, eski sürümlerde de olduğu gibi yine CSS ve JavaScript kullanılarak maksimize edilen bir web arayüz tasarlama ve programlama dili. Ancak bununla birlikte öncekilerden farklı olarak birçok animasyonu artık Flash kullanmadan bu teknikle yaratmak olası. Ayrıca özellikle vurguladığımız gibi web tabanlı uygulamalar da geliştiriliyor. Bu noktada uygulama geliştirmek de, artık dinamik yazılımla uğraşan back end coder”ların tekelinden iyice kurtulmuş oluyor. Bu noktada yeni bir teknik olmasının getirdiği dezavantajların en mühimi Internet Explorer ve Opera gibi oldukça popüler tarayıcıların birçok sürümü tarafından henüz desteklenmiyor olması.

Bazı uygulamalar ise altını daha önce çizdiğimiz gibi sadece Chrome”da çalışıyor. Halihazırda kullanılan sürüm HTML4.1 ise CSS ile ne kadar temiz yazılmış olursa olsun. Gereksiz yazılan kodların yoğunluğundan dolayı yer yer verimini kaybedebiliyor. İşte temelde bu sorunu çözmek üzere yola çıkan HTML5 yeni sürümünde daha önce de görmüş olabileceğiniz, aşağıdaki yeni elementlerle geliyor ve daha temiz bir kod yazımı daha efektif bir CSS kullanımı deneyimi vadediyor.
 


 
HTML5 temel elementler

<canvas>: Sayfada bir tuval alanı oluşturur. Tuvale çizim JavaScript ile yapılabilir.
<audio>: Sayfaya ses oynatıcı bir modül ekler.
<video> : Video oynatıcı bir modül ekler.
<progress> : İşlem süreci göstergesi ekler.
<caption> : Başlık olarak düşünülen metinleri düzenler.
<header> : Sitenin başlık ve açıklama içeriğini alır.
<nav> : Menüleri ve bir takım zaruri işlevleri içine alır.
<footer> : Sitelerin en alt kısmını içine alır.

 

<section> : Sitelerin ana içerik kısmını içine alır.
<aside> : Ana içerikte ayrı yazılan kısımdır.
<article> : Makale, deneme tarzı yazıları kapsar.
<embed> : Dışarıdan eklenen componentler için kullanılır. (örn : .swf uzantılı dosyalar)
<details> : Detay bilgisi içerir.
<summary> : Yazının başlığını belirler.
<time> : Tarih, saat verilerini kapsar.
<mark> : Yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri belirler.
<figcaption> : <figure> elementinin başlığını belirler.
<figure> : çeşitli medya içeriği gruplarını belirler.
<hgroup> : Başlık grubunu belirtir. H1, H2 gibi başlık elementleri burada tanımlanabilir.
<datalist> : Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verilmesini sağlar.

Diğer taraftan Flash”da işler çok da iyi gitmiyor. Mobil cihazlar için çözüm üretmekte zorlandılar ve artık HTML5 ile ortak bir nokta bulma çabası içindeler. Diğer yandan Flash dosyalarının HTML5″e çeviren bir uygulama geliştirmeye çoktan koyulmuş vaziyette Adobe. Adı Wallaby. Bunda hangi ölçüde başarılı olacaklar bilinmez ama şu an için basit animasyonların kolayca HTML5″e dönüştürülebildiğini söyleyebiliriz.
 


 
Bu konunun şu an gelinen aşaması, daha çok emekleme aşaması. Ama şunu kolayca iddia edebiliriz ki, Adobe yakında koşmaya başlayacaktır. Aksi halde bu hızla, bu değişime ayak uyduramayacak gibi görünüyorlar. Aynı anda çeşitli online Flash-HTML5 çeviriciler de yayınlanmaya başladı. Internet Explorer”ın 9″uncu sürümüyle desteklemeye başladığı HTML5, yayıngalaşıp geriye yönelik iyileştirmelerini de tamamladıktan sonra ilk etapta internette video ve ses kullanımında liderliği alacak. Bu tip yayınlarda Flash kullanma zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Hem de video ve ses temelli uygulamalar daha hızlı ve etkili geliştirilecek. örnek vermek gerekirse Google”ın körler için geliştirmeye başladığı tarayıcı tabanlı metni-sese dönüştürme uygulaması. Bir görme engelli için neredeyse ızdırap noktasındaki internet kullanımının ne kadar kolaylaşabileceğini düşünebiliyor musunuz?

 

Daha az kodla daha çok iş vaadiyle geliyor HTML5. Bununla da yetinmiyor Flash kullanma zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Bugüne kadar çözümsüz kalmış birçok noktada geliştirmeye açık çözümler sunuyor.
ülkemizde de özellikle Microsoft ve Internet Explorer 9 ekseninde örnekler ortaya çıkmaya başladı. http://www.zaferyolunda.com/ ve http://www.discobreaker.com/ bunun “idare eder” örnekleri.

Dikkat çekici olan nokta ise yurtışında daha çok Google-Mozilla-Apple ekseninde gelişmekte ve ilerlemkte olan HTML5 Türkiye”ye daha kurumsal daha resmi bir yolla giriyor. Aradaki kalite farkı ise azımsanacak gibi değil. Bir hayli arkadan geliyoruz.

Şu aşamada, gelişmeleri takip etmek, tüm yenilikleri inceleyip test etmek en doğrusu. çok genel bazı özellikleriyse artık kullanmaya başlamkta fayda var. çok karşılaştırılıyorlar çok savaştırılıyorlar ama yakın gelecekte Flash”ın tamamen ortadan kalkması da pek olası görünmüyor. özellikle tarayıcı bazlı oyunlar yönünden bakıldığında hala Flash web oyun sektörünün çoğu noktasında egemen görünüyor. İlerleyen zamanda Flash ve HTML5 arasında yaşanmakta olan bu çekişme belki da tamamen yeni başka bir tekniğin sıçrama noktası olabilir. Tam da bu noktada birçok yerde olduğu ve olacağı gibi; tartışmadan, çekişmeden kaçmamak ve bilakis bunu körüklemek, olası sorunları gün yüzüne çıkaracağı gibi yaratıcı sonuçlar da ortaya koyacaktır. Hodri meydan, iyi olan kazansın.
 


 
HTML5″i anlamak takip etmek için yararlı linkler

http://html5demos.com/
http://www.w3schools.com/html5/default.asp
http://www.apple.com/html5/
http://html5.org/
http://html5gallery.com/
http://www.occupyflash.org/
http://www.youtube.com/html5
http://www.adobe.com/devnet/html5.html
http://themaninblue.com/experiment/wds11/
http://beta.theexpressiveweb.com/
http://www.html5rocks.com/en/
https://developer.mozilla.org/en/HTML/HTML5
http://www.html5rocks.com/en/
http://www.flash-to-html5.net/
http://labs.adobe.com/technologies/wallaby/
https://www.mugeda.com/animation/edit/1263

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here