Ana sayfa Mobil HTC Desire X

HTC Desire X

0

HTC, Desire serisine eklediği Desire X ile giriş seviyesini üst seviyelere çıkarıyor
 

Akıllı telefon dünyasının popüler isimlerinden HTC, Desire serisine eklenen Desire X, giriş – orta seviye bir telefon. Yani bu telefona amiral gemisi sıfatı eklemeye gerek yok. Bu tür ürünlere firmalar, çok fazla özellik koymayarak maliyetten kısıyor ve 1000 TL altına akıllı telefon kullanabilme imkanını kullanıcılara sunuyor. Desire X de böyle bir telefon. Peki kullanıcılara ne sunuyor? Açıkçası 1000 TL altı telefonlar adına kullanıcılara hemen her şeyi sunuyor. 114 gram ağırlığa sahip telefon, 4 inç ekrana sahip olmasına rağmen oldukça portatif boyutlara sahip. Yani 4 inç telefon diye devasa boyutlarda olduğunu düşünmeyin. çerçeve uzunluğu ve diğer telefon boyutları, Desire X”i son derece taşınabilir bir forma büründürmüş. 114 gram ağırlığı ile birlikte taşınabilirliğin boyutları da artıyor. Yeri gelmişken belirtelim, telefonun kalınlığı 9.3 mm. Desire X”in 4 inç”lik ekranı içerisindeki çözünürlük oranı 480×800. Bu çözünürlükteki piksel yoğunluğu ise 233 ppi. Evet 480×800 çözünürlük ekranın HD olmadığını gösteriyor. Fakat Desire X”in böyle bir iddiası da yok. Hatırlatalım, amaç; 1000 TL altı en verimli telefonu pazara sunabilmek.
 
htc desire x
 
Desire X, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich mobil işletim sistemi kullanıyor. Bu işletim sisteminin üzerine kurulu olan kullanıcı arayüzü ise HTC Sense 4.0. Yani en güncel ve en gelişmiş Sense arayüzü telefonda mevcut. Bu da 1000 TL altı bir HTC telefon için önemli bir avantaj. Telefonun dahili kapasitesi 4 GB. Bu da kendi segmentine göre hayli yüksek bir değer. öte yandan microSD kart desteği ile birlikte telefonda 32 GB”a kadar depolama alanı elde edebilmek mümkün.Böylece telefonda dilediğiniz kadar fotoğraf çekip paylaşabilir, depolayabilir, videolarınızı rahatlıkla saklayabilirsiniz. Uygulama yönetimi konusunda da az biraz bilginiz varsa, uygulamaların telefonunuzu şişirmenizi engeller ve böylece son derece hızlı ve stabil bir akıllı telefon deneyimi ile baş başa kalırsınız.

 


Donanım ve performans

Gelelim Desire X”in donanımına. Cihazda 768 MB bellek bulunuyor. 480×800 çözünürlükteki ve 4 GB dahili kapasitedeki bir telefon için 768 MB bellek hayli yeterli. İşlemler beklediğimizden daha hızlı gerçekleştiriliyor. Fotoğraf işleme, video kaydetme, menü geçişleri bizleri tatmin etti. Bu beklentilerimizin doyuma ulaşması tabii ki sadece 768 MB bellek sayesinde olmadı. Cihazda çift çekirdekli işlemci bulunuyor. Bu işlemcinin saat hızı ise 1 GHz. GPU olarak Adreno 203, yongaseti olarak da Qualcomm”un MSM8225 Snapdragon yongasetini kullanıyor. Tüm bu bileşenler, biraz önce de söylediğimiz gibi telefonu oldukça güçlü ve hızlı bir yapıya kavuşturuyor.
 

htc
 
Multimedya gücü ve pil

Cihazda sadece arka kamera mevcut. 5 MP fotoğraf çeken bu kamera, aynı zamanda 30 fps”de 480p video kaydedebiliyor. Evet HD video çekme imkanımız yok. Fakat bu sayede telefonun maliyetlerinden tasarruf edilmiş ve bizlere hızlı bir telefon deneyimi sunulmuş. Telefonda internet bağlantısı yeteri kadar hızlı. 4 inç ekran üzerinde internette gezinmek keyifli ve tatminkar. Sosyal ağ uygulamalarının çalışma hızı da bizleri tatmin etti. öte yandan cihazda 1650 mAh”lik batarya mevcut. Bu batarya, 4 inç”lik ve çift çekirdekli Desire X”i kafa rahatlığıyla kullanmamızı sağlıyor.

 

Neden almalıyım?

Desire X gibi telefonlara pazarın ihtiyacı var. Zira bu tür telefonlar, bir telefona 1500 TL veya üstü para ödemek istemeyenler, fakat sırf bu yüzden ucuz ama kullanımı zor bir telefon edinmek istemeyenler için can kurtarıcısı rolüne bürünüyor.
 

desire x
 
Piyasadaki etiket fiyatıyla bizleri memnun eden HTC Desire X, HTC”nin Desire serisinin gücünü bir kere daha gözler önüne seriyor.

Fiyat: 900 TL
Genel Puan: 90
Kullanım: 4
Tasarım: 5
Performans: 4

Artıları:
• Performans
• Taşınabilir tasarım
• Fiyatı

Eksileri:
• ön kamera eksikliği

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here