Ana sayfa Sektörden HTC 1.500 Çalışanını Daha İşten Çıkardı

HTC 1.500 Çalışanını Daha İşten Çıkardı

0

Tayvanlı teknoloji devi HTC, şimdiye kadar sürekli zarar ederek kötü durumdan bir türlü kurtulamadı. Zamanında akıllı telefon sektöründe fırtına gibi esen firma, çalışanlarının bir kısmını Google’a satmasına rağmen hala ayakta durmak zorlanıyor. Firmaya son darbe de bu ay geldi. Firma, Tayvan’daki üretim ekibinden 1.500 çalışanın işine son verdi. Bu işten çıkarmaların zayıf ekonomik verileri karşılamak ve zararı engellemek için gerçekleştirildiği açıklandı.

Bloomberg Taiper muhabiri Samson Ellis’in ifade ettiğine göre, HTC tüm iş gücünün %22’sini kaybetti. Firma böyle ciddi bir küçülmenin desteğiyle önümüzdeki dönemlerde zarar etmekten kurtulmayı hedefliyor.

HTC daha önce Google ile yaptığı anlaşma sonrasında akıllı telefon tasarım ekibinden 2.000 kişiyi Google’a vermişti. 1,1 milyar dolarlık bu anlaşmanın dışında gerçekleşen 1.500 işten çıkarma, firma için hiç de iyi haber değil. Şuan bu zor durumda firmayı destekleyecek tasarımcıların da yokluğuyla HTC ne durumda olacak birlikte göreceğiz.

Akıllı telefon firmaları arasındaki ikileşme (Samsung ve Apple) diğer üreticilerin hepsine ciddi zararlar veriyor. HTC bunların arasında ciddi bir örnek olarak yer alırken aynı şekilde Sony de işini yürütmekte zorlanıyor. Firma daha geçtiğimiz gün Orta-Doğu, Türkiye ve Afrika’daki operasyonlarını sonlandırmayı değerlendirdiklerini açıklamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here