Ana sayfa Haber HP, yarım milyonun üzerinde bilgisayar sattı

HP, yarım milyonun üzerinde bilgisayar sattı

0

HP Türkiye’ye fabrika kurdu

International Data Corporation (IDC) tarafından açıklanan ve bilgisayar sektörünün performansını ortaya koyan rakamlar HP”nin 2010 yılında da Türkiye”nin en çok satan bilgisayarı olduğunu belgeledi.
 

HP Türkiye”nin 9 yıldır üst üste elde ettiği liderliğini düzenlenen basın toplantısında değerlendiren HP Türkiye ülke Müdürü Ertuğ Ayık, “8 yıldır gururla taşıdığımız liderliğimiz bu yıl da sürdürmekten mutluyuz. Beklentilerin genel olarak yüksek, pazar performansının dalgalı olduğu 2010 yılını da hedeflediğimiz şekilde tamamladık” dedi. Sektörde geçen yılı da değerlendiren Ayık, 2010 yılında toplam ülke pazarında 2009 yılına göre yüzde 12″lik artış gözlendiğini ve 3 milyon 604 bin bilgisayar satışı olduğunu belirtti.

 

 
Yılın ilk yarısında büyümenin sınırlı kaldığını ancak ikinci yarıda tempoda artış olduğunu söyleyen Ertuğ Ayık ayrıca geçen yıl pazarın yüzde 60″ını dizüstü bilgisayarların oluşturduğunu da sözlerine ekledi.HP Türkiye”nin ilk liderliğini açıkladığı 2002 yılından bu yana toplam pazar satışı rakamının 17 milyon 801 bin 769 adet olduğunu söyleyen Ertuğ Ayık, HP Türkiye”nin 9 yıl boyunca pazarın yüzde 16″sı kadar yani 2 milyon 759 bin 774 adet satış gerçekleştirdiğini belirtti.

 

 

2011 Made In Turkey imzalı bilgisayarların yılı olacak
Ertuğ Ayık, HP Türkiye”yi heyecanlı bir yıl beklediğini belirtti. 2011 değerlendirmelerine HP”nin çorlu”daki fabrikası ile başlayan Ertuğ Ayık, “özellikle HP”nin Avrupa”daki ikinci tedarik zinciri merkezinin Türkiye”de açılacak olması bizi çok heyecanlandırıyor. 2011 de biz Made in Turkey yazılı bilgisayarlarla ilk kez tanışacağız. Bu tarihi bir şey olacak. Biz HP olarak Türkiye”yi sadece pazar olarak gören firmalardan olmadık. Türkiye”ye yatırım yapan, Türkiye”de üretim yapan, Türkiye”nin bilgi birikimini ve çalışma gücünü, katma değerlerini dünyaya yaymak isteyen bir markayız. Bunun somut örneği de belirttiğim gibi “Made In Turkey” imzası taşıyan 2,4 milyon kişisel bilgisayarımızın dünyanın dört bir yanında satışa sunulacak olmasıdır. Ayrıca bu adımla bir ilke daha imza atıyoruz. Bildiğiniz gibi pazarda ya uluslararası ya da yerel markalar var. Oysa biz hem uluslararası hem de yerel olarak 3″üncü kulvarı yaratıyoruz” dedi. Akıllı telefonlarla bilgisayarlarının iç içe geçmeye başladığı bir yıl olacağına dikkat çeken Ayık, “HP nin Palm”ı satın alması sonucunda burada çok ciddi bir ekosistem oluşacak. 2011 bu sistemin alt yapısının oluşacağı bir yıl olacak” şeklinde konuştu.
 

Sektör 2015″de 7milyon adete ulaşacak
Türkiye”nin, yatırımlara açık olan ve yatırımlar ile büyüyen, büyüten bir ülke olduğunu ifade eden Ertuğ Ayık, pazarın her yıl kademeli olarak büyüyerek 2015″te 7 milyon adetlere ulaşacağının beklendiğini belirtti. Ayık ayrıca pazarın dağılımında dizüstü payının artarak ilerleyeceğini ve KOBİ”lerin bu alanda önemli bir rol oynayacağını da kaydetti.
 

Türkiye asıl şimdi bilgisayardan müzik dinlemenin keyfine varacak
ürün bazındaki üstünlüklerini bir örnekle dile getiren Ertuğ Ayık, Türkiye”ye getirecekleri yeni teknolojilerin müjdesini de verdi. Ayık, “Şu anda dünyada tüm dizüstü bilgisayar ailesinde HD görüntü sağlayan ekranlarını sunan tek firma HP. Bu da getireceğimiz teknolojilerin kullanılmasında da öncü olacağımızın bir göstergesidir. 2011″de en son müzik teknolojisini içeren ürünlerimizi Türkiye”ye getireceğiz. Bilgisayardan müzik dinlemenin bambaşka bir duygu olduğunu hissedeceksiniz. Türkiye asıl şimdi bilgisayardan müzik dinlemenin keyfine varacak” şeklinde konuştu.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here