Ana sayfa Donanım HP ProBook 5310M

HP ProBook 5310M

0

Performansı kolayca taşıyın

HP ProBook 5310M

HP, portföyüne kattığı yeni ProBook modeliyle, kurumsal dizüstü çözümünü hedeflemiş gibi görünüyor. Zaten ürün, ProBook lakabını da buradan alıyor. Yeni taşınabilir bilgisayarda en dikkat çekici taraf, minimalist tasarımıyla mat ve parlak yüzeyleri kusursuz bir şekilde bütünleştirerek yarattığı yeni stil. Konu taşınabilirlik olunca ProBook sınıf atlıyor. 13,3 inç’lik arkadan aydınlatmalı LED ekranı barındıran mat alüminyum kapak, 1,7 kg ağırlığıyla mobilite kavramına yeni bir soluk getirmiş. Tabii böylesi bir hafifliği sağlayan, sadece alüminyum kapak değil. ProBook, 1 inç’ten  daha ince bir  kesite sahip. Klavyenin ön tarafında bulunan platform için, touchpad de dahil olmak üzere, magnezyum alaşım kullanılmış. Tüm bu özellikler biraraya gelince HP’nin yeni dizüstü bilgisayarı hafiflikle buluşuyor.

Performanstan taviz vermiyor
Bu kadar ince ve hafif olan HP ProBook performanstan taviz vermiyor. VQ470EA modelinde, Intel Core 2 Duo 2,26 Ghz’lik 6MB L2 önbellekli SP9300 işlemci bulunuyor. ULV (Ultra low voltage) sınıfı bu işlemci, kapasiteyi kısmadan enerji tasarrufu sağlayarak 4 hücreli pilin ömrünü 7 saate dayandırıyor. İşlemcinin hızını 1333 Mhz 4GB DDR3 bellekle destekleyen ProBook veri aktarım hızını 2 katına çıkarırken, 320 GB”lık sabit diski sayesinde geniş bir depolama alanı sunuyor. Mobile™ Intel® GS45 Express Yonga Seti üzerinde Mobile Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD 348 MB paylaşımlı grafik kartı yerleştirilmiş. TFT ekranla birlikte tam bir uyum içinde çalışan grafik çözümü, HD görüntüler konusunda kusursuzluk yaratıyor.

 

 

HP ProBook 5310M   ProBook, tüm donanımın performansını tamamlamak üzere, Windows 7 Home Premium sürümü yüklü olarak geliyor. üzerinde 3 adet USB 2.0 port bulunan 5310M, çevre birimleri için yeterli bir bağlantı imkanı sunarken, SD kart okuyucusu ve display çıkışı sayesinde her ihtiyacı elinizin altında barındırmanızı sağlıyor. Kablosuz bağlantı noktalarında 10/100/1000 NIC sınıfı Marvell ethernet ve Broadcom 802.11b/g sınıfı entegre bluetooth kullanılmış. üzerindeki combo stereo hoparlörlerin ses düzeyi, oldukça iyi seviyede ve net.

ürünün test aşamasında bizi en çok şaşırtan ise, Probook”ta herhangi bir optik sürücü bulunmaması oldu. Piyasada bu ihtiyacı karşılayacak pek çok harici optik sürücü var ancak, performans konusunda böylesine donanım sunan HP”nin, Probook”a optik sürücü koymamasını şaşkınlıkla karşıladık diyebiliriz.

Mobilite, güvenlik ve verimlilik tek kutuda

HP Probook serisiyle, verilerinizi korumaya, parolalarınızı yönetmeye ve sisteminizi güven altına almaya da yardımcı oluyor. HP Protect Tool farklı, özelleştirilebilir güvenlik çözümleri sunuyor. Bu araç sayesinde dosyalarınızın yedeklerini hızlıca alabiliyor, şifrelerinizi güvenli bir şekilde tek bir yerde toplayabiliyor veya opsiyonel olarak parmak izi okuyucusu ile ileri düzey güvenlik getirebiliyorsunuz.

5310M kablosuz bağlantı konusunda da harika çözümler sunuyor. İster ofis ortamında, ister yurtdışı seyahatinde ya da öğle yemeğin için bir kafede olun, tümleşik kablosuz teknolojisi ile hızlı bir bağlantı yapılandırarak kesintisiz olarak erişim sağlayabiliyorsunuz. Mobil geniş bant ve Centrino protokolü sayesinde çevresindeki kablosuz ağları daha net algılayabilen Probook, hızlı ve güvenli web erişimi için kullanıcıya büyük orandan yardımcı oluyor.

 

 

Probook”un profesyonel
lakabını hakettiği en can alıcı nokta, donanım korumadaki becerisi. 3D DriveGuard yazılımı, sistem yazılımına ani hareketleri bildirerek, düşme ve çarpmalarda hard diski geçici olarak kapatıyor. 3 eksinli DriveGuard, darbe hangi yönden gelirse gelsin sabit diski erişim dışı bırakıyor ve verilerinizin uçmasını engelliyor.

HP yeni taşınabilir bilgisayarında verimliliği artırmak için de detaylara önem vermiş. ürünle birlikte yüklenmiş halde gelen HP QuickLook 2 uygulaması, sistemi başlatmadan, e-postalarınıza, kişisel bilgilerinize ve arşiv dosyalarınıza kolayca erişme imkanı tanıyor. üstelik HP Fast Charge özelliğiyle bilgisayar kapalıyken ana pilinizi 90 dakika içinde tam şarj durumuna geliyor.

Optik sürücü

HP Probook 5310M VQ470EA”da performans ve taşınabilirlik açısından fazla bir eksik bulamadık. Söylediğimiz gibi üründe tek eksiklik entegre bir optik sürücü bulunmaması. Bu çok büyük bir eksiklik olarak görünse de incelemeyi herhangi bir çözüm sunmadan bitirmeyelim.

Netbook boyutlarında bir notebook istiyorsanız Probook 5310M nadir ürünlerden birisi.

Harici bir optik sürücü ile birlikte kullanıldığında göze batan ciddi bir eksiği bulunmuyor. Bu harici sürücü ise Probook ile %100 uyum içinde çalışan HP FS943AA USB CD/DVD R/RW… Verilerinizi yüksek hızda okuyup optik ortama yazdırabileceğiniz sürücü, bağlantıyı ve enerjiyi USB üzerinden sağlıyor. Satış fiyatı ise, ortalama 145 $ olarak belirlenmiş.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here