Ana sayfa Donanım HP HDX 16

HP HDX 16

0

Masaüstü bilgisayar beklentilerini karşılayan dizüstü

Bu ay test merkezimizin konuğu olan HP HDX 16 iddialı spotu sonuna kadar hak ediyor. Bilgisayarla olan geçmişi en az 5-6 yıl öncesine dayananlar daha iyi bilirler o zamanlar hayalimizi süsleyen masaüstü bilgisayar bileşenlerini kendimiz bir araya getirirdik. Kullanım alanına göre en kaliteli ve en hızlı bileşenlerden oluşan masaüstü bilgisayarlarımız uzun bir süreliğine ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılardı. Bu ay test merkezimize gelen HDX 16 da bende bu nostaljik duyguyu yarattı. Günümüz ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayan, hatta daha da fazlasını sunan bu dizüstünde yok yok!
?imdi daha derinlemesine bilgisayarı incelemeye başlayalım.

İlk Bakışta
HDX 16 gördüğünüz andan itibaren sizi etkisi altına almayı başarıyor. Bu etkinin sırrı; çarpıcı Titanyum tasarımlı gövde, üzerinde yer alan gri desenler ve HP”ye özel Imprint kaplama Sıvası özellikli kapak. Sonuçta bu tasarım kullanıcıyla özdeşleşerek bir nevi kullanıcının tarzını dışa vurumda önem taşıyor. 

16 inç ekran büyüklüğüne sahip olan notebook, geniş yüzeyinin avantajlarını kullanarak numerik klavyeyi de standart klavyenin yanına konumlandırmış. Gri metalik tuş takımı geniş ve parmaklara çok iyi oturuyor. Bilgisayarın tasarımına ayak uyduran, hatta daha da öne çıkartan Touch Pad”i çok beğendiğimi söylemeliyim. özellikle touch pad”in altında yer alan iki tuş son derece keyifli kullanılıyor. İlk kez bir notebook”ta gördüğüm clicksiz tuşlara bayıldım. Kullanımı kolay ve zarif. Yazı yazarken parmaklarımızın istemsiz temasıyla yer değiştiren cursor her notebook kullanıcısının belasıdır. Yazı istemediğimiz bir yere gider ve bütünlük bozulur. HP bunun önüne geçmek için touch pad”i kilitleyen tuşu hemen üzerine konumlandırmış.

Tuş takımının hemen üzerinde yer alan metal çerçeve bilgisayar çalıştığında aydınlanarak bazı komutları dokunarak yapmanıza izin veriyor. Bu yüzey üzerinden sesle ilgili tüm ayarları (bas, tiz, ses ayarı, ileri sarma, geri sarma, durdurma, çal-duraklat) dokunarak yapabiliyorsunuz.

öne çıkanlar
Günümüzün görsel trendi olan Full HD ekran (1080P) ve Blu Ray DVD sürücü teknolojinin son noktalarını temsil ediyorlar. 1920 x 1080P”nin her bir pikselini en güzel şekilde yansıtan ekranı destekleyen Core 2 Duo işlemci, 4 MB RAM ve Nvidia GeForce 9600 ekran kartı HDX 16″nın iddiasını gözler önüne seriyor. Elbette böylesine kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ekranı ses yönünden de iddialı olması gerekli. ?imdi de ses bileşenlerine yakından göz atalım.
HDX 16″ da tümleşik 16 bit 3B Sound Blaster Pro uyumlu ses işlemcisi bulunuyor. Dizüstünün hoparlörleri Altec Lansing tarafından üretilmiş ve ayrıca derin bas frekansları için ayrıca subwoofer”ı bulunuyor.

Geniş ve Full HD ekran, kaliteli ses ve Bluray oynatıc sayesinde multimedya özellikleri yerine getirilmiş olsa da HP”nin kullanıcıya bir sürprizi daha var; HDX 16 televizyon olarak kullanılabiliyor. Bilgisayarla birlikte gelen küçük bir televizyon alıcısıyla (DVB-T) karasal yayınları izleyebilmek mümkün oluyor. HP, televizyonun ayrılmaz bir bileşeni olan uzaktan kumandayı ürünle birlikte hediye ediyor.

Biraz da teknik

HP HDX 16″da Intel Core Duo P8600 işlemci tercih edilmiş. İşlemcinin hızı ise 2.4 GHz. 2 adet 2048 MB Ram, 320 GB Sata sabit disk, Super Multi DVD-R/RW çift katmanlı Blu-Ray medya oynatıcı, Nvidia GeForce 9600 ekran kartı bilgisayarın diğer bileşenlerini oluşturuyor.
Bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows Vista Home Premium ve Service Pack 1 tercih edilmiş.

Geniş yazılım desteği
HDX 16, kullanıcının gelişmiş multimedya özelliklerinden yararlanabilmesi için geniş yazılım desteğiyle birlikte geliyor. Bu yazılımlar Windows Media Player, Windows Fotoğraf Galerisi, DVD Play, Windows Movie Maker, Windows DVD Maker, Cyberlink DVD Suite, Windows Media center, HP MediaSmart, Digital Persona Parmak İzi okuyucusu yazılımı. Bu yazılımlar dışında bilgisayarda merdana gelecek herhangi bir tehtide karşı (virüs) yazılımlar da mevcut. Bu yazılımlar, kurtarma bölümünün isteğe bağlı yeniden dağıtımı, kurtarma CD/DVD’si oluşturma aracı, Symantec Norton Internet Security 2008 (60 günlük canlı güncelleştirme) Dizüstü Bilgisayar Yardımı ve Desteği.

Harici bağlantı noktaları

Bir bilgisayarı diğerinden ayıran özelliklerden biri de bağlantı noktalarının zenginliği. HP bu konuda kullanıcıya oldukça fazla seçenek sunmuş. HDX 16″da yer alan bağlantı seçenekleri; 4 USB 2.0, 1 HDMI konektörü, 1 eSata konektörü, 1 VGA bağlantı noktası, 1 RJ45 ethernet konektörü, 2 kulaklık çıkışı, 1 mikrofon girişi, 1 IEEE 1394, uzaktan kumanda kızılötesi bağlantı noktası, kablo yerleştirme konektörü.
Bu bağlantıların yanı sıra; Secure Digital kartlar, MultiMedia kartlar, Memory Stick, Memory Stick Pro veya xD Picture kartlar için 5’i 1 arada tümleşik Dijital Medya Okuyucu dizüstü tarafından destekleniyor.

Karne

HDX 16″ya karamsar gözle bakıp notlarını nerede kırabiliriz diye düşündük. Yüksek işlemci gerektiren oyunlarda ısınmasını olumsuz bir özellik olarak yazmamız haksızlık olur. Daracık mekanda çalışan işlemciyi bilgisayarın kilitlenmemesi için soğutmak kolay değil. Bu anlamda notu kırmak haksızlık olur. Bunun dışında söylenecek pek bir şey yok. Parlak, Full HD geniş ekranı, notebook”larda alışık olmadığımız ses kalitesi, Blu-Ray oynatıcısı, geniş klavyesi, kaliteli görüntü yakalayan web cam”i, parmak izi okuyucusu, genişleme seçenekleri ile her isteğe karşılık verecek bir model.

Elbette ki yüksek mobilite gereksimi olan kullanıcılara hitap eden bir model değil. 3 kg civarındaki ağırılığı ile her gün işten eve ya da iş gezilerinde kullanmaya yönelik bir notebook iddiasında da değil. Ancak benim diyen masaüstü bilgisayarına da rahatlıkla kafa tutabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here