Ana sayfa Haber HP’den Avatar’a destek

HP’den Avatar’a destek

0

James Cameron”un hit filmi Avatar’ın özel efektleri HP Blade Sunucuları ile hazırlandı

Az enerji tüketen, düşük maliyetli birleşik veri sistemleriyle işletmelerin performansını ve yatırım geri dönüşünü artıran HP hayatın her alanında teknolojiye öncülük ediyor. Kullanışlı ve çok yönlü Blade sunucularıyla kullanıcılarına yepyeni bir dünyanın kapılarını açan HP, bu kez James Cameron’un hit filmi Avatar’ın özel efektlerinin geliştirilmesine öncülük etti.
10 Ocak itibariyle geliri 1 milyar ABD Dolarını aşarak bir dünya fenomeni haline gelen Avatar, Yeni Zelanda, Miramar”da üslenen Weta Digital şirketinin HP Blade sunucuları ile tasarlandı. Weta Digital”in tek sunucu sistemine göre tasarlanmış olan 2,176 HP BL 2x220c Blade Sunucuları, Avatar”ın muhteşem 3 boyutlu dünyasındaki sıra dışı efektlerinin veri yükünün altından kalkabilmek için 40.000 işlemci ve 104 Terabayt RAM kullandı. HP Blade Sunucuları, Avatar”ın özel efektlerini işlerken BluArc ile NetApp şirketlerinin veri yolları ve saklama sistemleri kullanılan hızlı fiber optik network üzerindeki 3 petabaytlık veri yolundan yararlandı.  

 

 

Blade sunucularının kullandığı network ve saklama birimleri 10 gigabitlik çoklu network bağlantılarıyla birbirine bağlandı. Weta Veri Sistemleri Yöneticisi Paul Gunn, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, görsel efektleri hızlı bir şekilde işlemek için bant genişliği kapasitesini maksimuma çıkarmak amacıyla kablo mesafesini kısalttıklarını ve farklı donanımları birbirine olabildiğince yakın konuşlandırdıklarını belirtti. Gunn, çok büyük miktarda veri işlendiği için saklama birimlerinin de Weta tesislerinde bulunduğunu ekledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here