Ana sayfa Haber Hoparlörler

Hoparlörler

0

Hoparlörlere hızlı bir bakış atıyoruz…

Kaynaktan çıkan sesin mikrofon ve çeviriciler ile sinyale dönüştürülüp, mikser, sinyal işlemciler ve prosesörler yardımıyla işlenmesini, işlenmiş sinyalinde amplifikatör yardımıyla yükseltilip hoparlöre yönlendirilmesini geçen yazılarımızda gördük. çok basit bir şekilde hoparlörlerin üzerinden geçecek olursak:

Hoparlörler elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirirler. Gelen elektrik akımı hoparlörün mekaniğini harekete geçirerek hoparlör diyaframının ileri ve geri gitmesini sağlarlar. Bu hareket ile hava moleküllerinin ileriye doğru itilişi, ses oluşumunu başlatır. Hoparlör genel olarak bir sabit mıknatıs ve bir elektromanyetik mıknatıs yardımı ile çalışır. Amplifikatörden gelen akım, elektro mıknatısı aktif hale getirerek sabit mıknatısla kutupsal bir ilişkiye girmesini sağlar. Bunun sonuncunda hoparlör merkezine bağlı olan elektro mıknatıs kendisine tutturulmuş diyafram ile harekete geçer. Hoparlör ilk mekanik hareketini ileriye doğru gerçekleştirir. Bu hareketin sonrasında diyaframın dışında ve içerisinde bulunan körükler diyaframı kendi konumuna geri çekerler. Bu ileri ve geri hareketler sayesinde hoparlörler, saniyede 440 hareket sağlarsa 440 Hz, 1000 hareket sağlarsa 1000Hz üretmiş olurlar.
 

 

 

çalışma prensipleri daha farklı olan hoparlör tipleri de mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı Piezzo hoparlörlerdir. Yapılarındaki hassasiyet nedeniyle fiziksel olarak düşük frekanslardan zarar görürler. Bu nedenden dolayı yüksek frekans sürücüsü yani tweeter olarak kullanılırlar.

Sürücüler kullanım alanlarına, okuyacakları frekanslara göre farklı boyutlarda inch biriminden vurgulanarak çeşitlenirler. örneğin mid frekans sürücüleri genel olarak 1kHz ile 100 Hz arasını okurlar ve istenilen güce ve karaktere göre boyutları değişir. 8″ ,10″ , 12″ ,15″ en çok kullanılan mid frekans sürücüleridir. 1″,1.5″, 2″, 2.5″, 3″ve 4″ de yüksel frekans sürücülerinde çok kullanılanlardandır. Bas frekans sürücülerinde ise en çok 15″ ve 18″ tercih edilir.
 
Farklı boyutlardaki bu sürücüler, her frekans aralığını sağlıklı okuyamazlar. Kapasitesinden daha fazla bir aralığı okumaya çalışan sürücü zorlanacak,  frekans cevabında deformasyona uğrayacak ve hatta fiziksel zarar görecektir. Bu nedenle daha önceki aylarda işlediğimiz x-over kullanımı ses kalitesi ve sürücü ömrü için zorunlu bir ekipmandır.
 
Crossover, sisteme power amplilerden hemen önce dahil edilir. 31 band grafik EQ sisteme mikserin master çıkışındaki insert’lerden dahil edilmiş ise sinyal mikser çıkışından alınıp crossover’a gönderilir. Yani sinyal mikserden, 31 band grafik EQ’ya gönderildikten sonra crossover’a yönlendirilir.
 
Crossover’a giren 20Hz ile 20kHz aralığındaki sinyal, crossover içerisinde çeşitli frekans aralıklarında filitrelenir. Bu farklı frekans aralıkları, farklı frekas aralıklarını okuma özelliğine sahip hoparlörlere bağlı crossover’ın farklı çıkışlarına yönlendirilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here