Ana sayfa Sektörden Hoparlör Yapmak…

Hoparlör Yapmak…

0

Aldığı eğitimin yanı sıra sanatçılar ve müzisyenlerle sahnede yaşadığı tecrübelerden de feyz alarak 2010 yılında hoparlör üretim hayalimi gerçekleştirmek üzere SVA firmasını kuran Suat Hurşitağaoğlu ile HB Audio markasını konuştuk. www.sva.com.tr
 

S: Hoparlör yapma fikrine sizi iten ne?

Yıllar öncesinde böyle bir fikir beynimin kösesinde hep vardı. ilk denemelerim 2004 yılında başladı. Zamanla kendimi geliştirdim. Bu işin nasıl yapıldığını ve hangi aşamalardan geçtiğini öğrendim ve deneyimledim. 2004 yılında bazı fırsatlar yakaladım ve bu fikri hayata geçirmeyi başardım.

S: HB hoparlörlerin piyasada kullanılan diğer hoparlörlerden farkı ne?

Aslında dünya standartlarındaki diğer ürünlerden hiç bir farkı yok. Dünyadaki pek çok hoparlör üreticisi firma ürünlerini konser ve installation deneyimlerinin sonuncunda imal etmişlerdir. Ben de aldığım eğitim ve piyasadaki yaptığım işlerin deneyim ve bilgisini bu hoparlör üzerinde kullandım. Türkiye’de yapılan diğer ürünlere nazaran farkı budur.
 

hoparlör yapmak
 
S: Peki sizce bir hoparlörün kaliteli olmasını ne sağlar?

Sonuçta bir ürünün kalitesini belirleyen önemli unsurlar vardır.
Kullandığınız ağaç kalitesi
Hoparlör kasasının tasarımı
İçinde kullandığınız driver’ lar
Elektronik aksam
Mekanik aksamları
Kullanıcı kolaylıkları
ürünün hava şartlarına ve yoğun kullanıma dayanıklı olması
Amplifikatör

Bunların hepsi zincirin önemli bir halkası. Biri zayıf olduğu zaman istediğiniz sonucu elde edemeyiz. Konusuna hakim bir teknisyen kötü bir hoparlör ile bile iyi sonuçlar alabilir. Ama bizim işimizde zamanla savaştığımız için, kullandığımız ürünlerin kaliteli olması, iş zamanını azaltıp iş kalitesini üst seviyelere taşıyacaktır.

 

S: Bu ürünün tasarım aşamasında sizi en çok zorlayan ne oldu?

Her aşaması zordu diyebilirim. Bu iş yapım aşamasında yüksek standartlar ister. Bu şartları sağlayabilmek de büyük fedakarlıklar gerektirdi. Her şeyden önce bu bir ekip işi ve yüksek maliyetlerle gerçekleşebilecek bir ürün var . Bir ekibin alması gereken sorumluluğu tek başıma sırtlanmam, uygulamaya geçmem ve finanse etmem ciddi bir zorluktur zaten. Vidasından CNC’ de ahşap materyalin kesim aşamasına kadar her detayıyla ürün paket aşamasına gelene kadar tek tek ilgilendim. Açıkçası bunları göze alarak yola çıktığım için bu zorluklar bende tatlı birer anı olarak kaldı.
 

hb studio
 
S: Yapılan sistem hakkında biraz detay verebilir misiniz?

Sistemi şimdiye kadar yaşadığım zorlukları aşmaya yönelik tasarladım. Taşıması, asması ve tekrar toplaması kolay ve kompak bir ürün oldu. Bu öncelikli olarak konserden önce kullanıcıya zaman kazandıran önemli unsurlardan biri. Diğer önemli detaylara gelecek olursak, ürünün içerisinde kullanılan driver’ların kasa tasarımına en uygun, en iyi neticeyi elde edebilecek yapıda olmalarına özen gösterdim. Bu da ürünün oluşum zincirindeki halkaların uyumunu ve bu uyumdan doğan kaliteyi yukarı taşıdı. Bir kasaya çok yüksek watt’lı bir driver’ı konumlandırmak o ürünün çok iyi netice vereceği anlamına gelmez. Uyum bu tip ürünlerde en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Yaptığım hoparlör için en uzun vaktimi doğru amplifikatörü seçmek aldı. Sonuçta bir sistemi ona uygun olmayan bir amplifikatör ile sürdüğünüzde o sistemden almanız gereken performans yüzdesini düşürürsünüz. Bu yüzden Almanya’nın iyi amplifikatör üreticilerinden Hoellstern firmasına HB Audio için hesapladığım değerlerle setup hazırlattım. Bu da sistemin verimliliğini üst seviyelere çıkarttı. Bu firmayı seçmemdeki kalite dışındaki en önemli nedenlerden bir tanesi amplifikatörün 2 ohm da çok düzgün performans ile çalışıyor olması. Benim Hoellstern firmasını tercih etmemin diğer bir sebebi de amplifikatörün 4in , 4 out ve kanal başına da 2 ohm da 3400W performansla çalışmasıdır. Böylelikle sistemi bölüp farklı kullanımlar sağlanabiliyor. örneğin Line array’inizde kullandığınız amplifikatörü farklı ebatlarda ve farklı güçlerdeki hoparlörleri sürmek ve farklı sistem tasarımlarında kullanılması için çok büyük avantajlar sağlayacak şekilde bağlayabilirsiniz. Bu amplifikatör teknolojisi HB Audio sisteminin maliyetini diğer ürünlere göre daha uygun hale getirmektedir.

 

S: Peki sistemin 2 ohm ile çalışması neden avantajlıdır?

Bir çok amplifikatör üretici firma amplifikatörlerini 8 ve 4 ohm ile sürerek amplifikatöre yüklenmeden kullanıcıları adetli kullanmaya yönlendirir. Bu da sistemin maliyetini arttırır. Sıradan bir amplifikatör 8 ohm ile hassasiyetini, karakterini ve frekans cevabını kaybetmez. Bu 4 ohm ile çalışan bir amplifikatör için de geçerlidir. Ama 2 ohm’ da çalıştığında zorlanmaya ısınmaya ve sinüs dalga formunu kare dalgaya çevirmeye başlar.

Bunun dışında bir ses sitemini 2 ohm’ da sürmek, sistemin daha verimli çalışmasını sağlar çünkü driver’ın hareket alanını dahada daraltıp frekanslara vereceği cevabı ve hoparlör dinamiğini, hassasiyetini düşürmeden arttırır. Bobini daha az hareket ettiğinden dolayı ısınma katsayısı azalır. Bu bir çok kullanıcı tarafından tam tersi olarak bilinir. çünkü üreticiler sistemi 2 ohm ile sürüp amplifikatör adetini düşürmeyi tercih etmezler.
 

suat hurşitağaoğlu
 
S: Sistem tasarladığınız ve planladığınız gibi sonuç verdi mi?

Sistem performans sahasının boyutuna göre adet arttırılarak büyük kitlelere hitap edebilecek kapasitede. Sistemin ilk saha denemelerinde farklı müzik tarzlarında benim duymak istediğim frekans, güç ve süreklilik cevabını verdi. İstediğim neticeyi elde ettiğim için verdiğim emeğin karşılığını aldığıma inanıyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here