Ana sayfa Haber Hong Kong ‘Akıllı Hapishane’ sistemlerini test ediyor

Hong Kong ‘Akıllı Hapishane’ sistemlerini test ediyor

0

South China Morning Post tarafından bugün yayınlanan habere göre Hong Kong’taki hapishaneler yüksek teknolojili çok sayıda servisi test ediyor. Mahkumları daha iyi gözetleme ve anormal davranışları kolayca tespit etmekte kullanılan teknolojiler, şehrin hapishanelerden sorumlu komisyon başkanı Danny Woo Ying-min’e göre mahkumların kendilerine zarar vermelerini de engelleyecek.

“Akıllı hapishane” projesi içerisinde mahkumları akıllı bileklik tarzı cihazlar takmaya zorlamak ve bu cihazlarla konum, aktivite, kalp ritmi gibi metrikleri toplamak yer alıyor. Bazı bölgeler bunlara ek olarak kameralar aracılığıyla görüntü işleme teknolojisinden faydalanarak mahkumları izleyen sistemler kullanacak. Bu kameralar, kavga ya da kişinin kendine zarar vermesi gibi durumları tespit ettiğinde sisteme anında uyarı verecek.

İlgili Haber: Akıllı Şehirlerde 5G Hayat Kurtaracak

İlgili komisyon ayrıca robotların da testlerine başlayacağını açıkladı. Bu tanesi 125 bin dolar civarı olan robotlar, mahkumların dolaplarını aramada ve temizlik hizmetlerinde kullanılacak. Bu robotların özellikle tuvalet temizliği için gardiyanların baskısıyla kullanıma sunulduğu biliniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here