Ana sayfa Sektörden Honeybee Photo-Productions Özel Röportajı

Honeybee Photo-Productions Özel Röportajı

0

Honeybee”de prodüktör olarak görev yapan Babil Tanrıöver ile röportaj gerçekleştirdik…

Technotoday: Babil Bey, kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Bize Honeybee”den bahseder misiniz? Fikir nasıl doğdu? Nasıl kuruldu?

Merhaba, Ben Honeybee”de prodüktör olarak görev yapıyorum. Honeybee 2005 yılında tek bir fotoğraf makinesiyle kuruldu. O zamanlarda sadece bu makineyi kiralamaya götürerek ve aynı zamanda fotoğrafçılardan eğitim alarak firmamız gelişti ve yavaş yavaş ekipman parkurunu büyüttü. O zamanlarda piyasadaki gerekliliği gören firma sahibimizin ekipmanlara yaptığı yatırımla bu gün kiralama sektöründe bilinen firmalardan birisi haline geldik. Bugün hem ekipman parkurumuzun gücü, hem personelimizin tecrübesi hem de son olarak bünyemize kattığımız ikinci stüdyomuzla, sektörde full servis veren nadir firmalardan birisiyiz.

 

Amacımız sektöre eksiksiz ve kusursuz hizmet verebilmek. Bu bizim için hem stüdyo yapısı ve kullanışlılığı, hem ekipman parkuru ve kalitesi hem de personelimizin güleryüzü ve tecrübesini en üst düzeyde tutmak anlamına geliyor. Her geçen gün kendimizi daha da geliştirmek için adımlar atıyoruz ve sektörde var olduğumuz sürece de bunu yapmaya devam etmeyi planlıyoruz.
 

>>>>>

 

 

Technotoday: Stüdyoda müşterilere sunulan hizmetlerden söz eder misiniz?

Şu anda gerek fotoğrafçılara gerekse prodüksiyon firmalarına iki stüdyoda hizmet vermekteyiz. Stüdyo A ve Stüdyo B olarak ayrılmış olan bölgeler, büyüklük olarak farklılık göstermek dışında herhangi bir kalite farkına sahip değil. Stüdyo kiralama dışında hem Broncolor ışık ekipmanlarında çok zengin bir parkura sahibiz hem de Hasselblad fotoğraf makinesi ve ekipmanlarında geniş bir yelpazeyle hizmet veriyoruz. Ayrıca bu markaların Türkiye”deki lisanslı kiralama şirketiyiz. Bunların yanında henüz küçük olan ancak geliştirmekte olduğumuz film ışıkları parkurumuz ve Canon 5D Mark II ekipmanlarımızla şu anda masaüstü dediğimiz işlerin tamamını karşılayabilecek güçteyiz. İsteğe bağlı olarak stüdyolarımızda teknik prodüksiyon dışında catering ve benzeri hizmetlerde karşılanmakta.

 

Technotoday: Moda fotoğrafçılarının yanı sıra reklam ajanslarına da hizmet veriyorsunuz. Müşterilerinizden bahseder misiniz? Honeybee en çok kimler tarafından tercih ediliyor?

Haklısınız, bazı reklam ajansları bizden tam kapsamlı prodüksiyon hizmeti istediğinde bunu geri çevirmiyoruz. Genellikle butik ajanslar tarafından tercih ediliyoruz. Bunun sebebi de çok yoğun bir tempoda çalışan bir firma olduğumuzdan kapasitemizin büyük bölümünü kiralama sektöründe dolduruyoruz. Kalan kısmında da kalitenin düşmemesi açısından kapasitemizi aşmaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimize en üst düzeyde hizmet veremeyeceksek bunun altına girmemeyi tercih ediyoruz. Ayrıca www.honeybeephoto.com web sitemize herkesi bekliyoruz.

>>>>>

 

 

Technotoday: Kuruluşundan günümüze Honeybee adına gelinen noktadan ve oluşumun vizyonundan bahseder misiniz?

Honeybee kuruluşundan bu yana 5 ünlem felsefesi ile çalışmakta. Nedir bu 5 ünlem? Anlatayım;

1 – Müşteri memnuniyeti
2 – Maksimum kalite
3 – Zaman ve değer ekonomisi
4 – Sürekli gelişim ve yeniliklere açık olma
5 – Bireysel insiyatifi teşvik
 

Bu doğrultuda saydığımız maddelerin hiç birinden ödün vermeden, onları esnetmeden çalışmaya devam ediyoruz. Her gün üzerine yeni bir şey koyamıyorsak o günü kendi adımıza bir kayıp olarak görüyoruz. Bu çalışma anlayışı zaten biz istesek de istemesek de bizi her gün ileri gitmeye zorlamaktadır ki zaten istediğimiz de budur.

 

Technotoday: İlginç bir isim seçtiğinizi görüyoruz. Bir hikâyesi var mı? Neden Honeybee?
 

Firma olarak en alttan en üste çalışmaya ve üretmeye odaklı olduğumuzdan dolayı ve doğadaki en çalışkan bildiğimiz karınca ve bal arısından birini seçtik.
 

>>>>>
 

 

 

Technotoday: Sektör hakkında neler söylemek istersiniz? Stüdyo ve ekipmanları kiralama konusunda ülkemizdeki durum nasıl? Honeybee, hangi yönleriyle diğer benzer oluşumlardan ayrılıyor?

Yurt dışıyla karşılaştırdığımızda Türkiye bu sektörde hala çok yeni ve çok küçük. Yurt dışında fotoğrafçılar genelde kendi malzemelerini almıyor ve işlerinin büyük çoğunluğunu kiralama yöntemiyle çözüyorlar. Baktığımızda bu fotoğrafçılar açısından çok verimi bir yöntem. çünkü ekipman pazarında her gün yeni bir gelişme var ve alınan ekipmanlar çok kısa bir sürede demode hale geliyor. Yeni nesil ekipmanların peşini kovalamak ve sürekli ekipman yenileme bir fotoğrafçı açısından hem zahmetli hem de çok maliyetli. Kiralama firmaları açısındansa bu bir mecburiyet. Pazarda kalabilmek, hizmet kalitesini üst düzeyde tutabilmek ve müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için ekipmanımızı sürekli güncel tutmak zorundayız.


 

Diğer kuruluşlardan farkımıza gelince… Bunu aslında farklarımız olarak anlatmak gerekir çünkü kendi adımıza birçok yönden diğer kuruluşlardan farklıyız.

öncelikle yurt dışı bağlantılarımız çok kuvvetli ve ekipman parkurumuz büyük oranda yabancı pazarın istekleri yönünde büyüdüğünden şu aşamada teknik olarak en son donanımı kullanmaktayız.
 

İkinci olarak teşvik ve sponsorluklarımızla piyasada fark yaratmaya çalışıyoruz. Gerek öğrencilere staj desteği vererek, gerek projelerine sponsor olarak gerekse yeni mezun arkadaşları asistanlık seviyesinden fotoğrafçılık seviyesine taşıyarak sektöre katkılarımızın alanını genişletiyoruz.
 

Bütün bunların yanında fotoğraf ekipmanları kiralama sektöründe bizim kadar tam donanımlı başka bir oluşumdan henüz haberdar değiliz. Bunu ne manada söylediğimize gelince; Honeybee şu anda hem stüdyo hem kamera hem ışık hemde tecrübeli asistanlar ve ışık şefleri temin etmekte ve bunların tamamı bünyemizdeki arkadaşlarla sağlanmakta. Bu sektörde kiralama firmaları arasındaki aslında en büyük farkımız. Bütün bunların bünyede olduğu başka bir oluşum bilmiyoruz. Piyasanın ilk kiralama firması oluşumuz da tabii ki bizim adımıza hem çok gurur verici hem de çok büyük bir ayrıcalık.
 

Technotoday: Teşekkür ederiz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here