Ana sayfa Donanım Hollywood Strings ve Lass Scoring Strings

Hollywood Strings ve Lass Scoring Strings

0

MIDI orkestrasyon ile uğraşan kompozitörlerin stüdyosunda bulunması gereken iki yeni yaylı sanal enstrümanını tanıtacağız…

MIDI orkestrasyon yazı dizimi başından beri takip etmişseniz,  Virtual Studio Technology İnstrument (Vsti) üreten firmalardan 2 büyük firmanın üzerinde ısrarla durduğumu görmüşsünüzdür. Bu firmalardan biri “East West Samples”  diğeri ise ” VSL – Vienna Symphonic Orchestra”dır. İki firmada senfonik ses kütüphaneleri üretme konusunda diğer üretici firmalardan daha önde ve birbiriyle yarışır durumlar. öncelikle haber niteliği taşıyacak bu yazımızda önceki adıyla “Western Recorders” şimdiki adı ise “EastWest” Sample firmasının 12 Ocak  2010’da piyasaya sürmesini beklediğimiz “Holywood String” ses kütüphanesinden söz edeceğim. Firma yine yaptı yapacağını ve East West kurucusu Doug ROGERS ve beraberindeki ses mühendisi Shawn MURPHY, Nick PHOENiX, Thomas  BERGERSEN”den oluşan bir ekip ile “Hollywood Strings”  sanal enstrümanını hazırladı. Yaklaşık 2,5 ay önce haberim olmasına karşın sizlere bu ay bu konu üzerinde yazma fırsatı buluyorum.

“Holywood Strings””in 12 Ocak 2010’da piyasaya çıkacağı duyuruldu fakat 12 Aralık’tan itibaren ön satışların başlayacağı bilgisini hemen verelim. Enstrümanın henüz demoları yayınlanmadı fakat  Eastwest”in önceki işlerine baktığımda kişisel olarak yine firmanın iyi bir sanal enstrüman üretmiş olabileceği düşüncesi içindeyim. 12 Aralık’tan önceki bir zamanda demolarını dinleyebileceğimizi umuyorum.

 

 

Söz gelmişken bir sanal enstrümanın demolarının iyi olması o enstrümanın da iyi olması anlamına gelmiyor fakat en azından ses özellikleri, enstrüman artikülasyonları, mikrofonlama teknikleri gibi konularda bizlere rehber olabiliyorlar. Bu durumda benim için dinlediğim demo içerisinde sanal enstrüman tanıtımından sorumlu kompozitörlerin yaptıkları armonik yürüyüşler, orkestral düzenlemeler ve enstrüman hareketleri geri planda kalıyor.
Bu sanal enstrümanın kayıtları “EASTWEST STUDIO 1” de yapıldı.  Bu stüdyo, Bing Crosby ve Frank Sinatra tarafından parasal destek verilerek Bill Putnam tarafından 1961 yılında kurulmuş, kayıt sektörü içerisinde 48 yıldır Hollywood soundtrack’lerinin kaydedilmesiyle ünlenmiş köklü bir stüdyo.

Versiyon farklılıkları
Diamond Edition ve Gold Edition olarak 2 ayrı paket halinde satışa sunulacak olan enstrümanın her iki versiyonunun da fiyatı aynı olacak.(1695$)
Her iki versiyonda yaylılara ait tüm artikülasyonların bulunmasına karşın bunlara ek olarak Gold Edition’da divisi, legato değişimleri ve sordino artikülasyonları geliyor.

Yine Gold Edition’da tek tip mikrofonlama kullanılmışken Diamond edition’da 5 ayrı pozisyondan mikrofonlama yapılmış olduğu dikkate alınacak bir ayrıntı. Bir önceki “Platinum Strings”de 3 tip mikrofonlama yapılmıştı. 
Her iki versiyon  44.1kHz 24-bit ve 16-bit. Diamond versiyonu sabit disk desteğiyle, Gold edition ise Dual- Dvd desteğiyle satın alınabilecek. 
 

 

Enstrüman İçeriği
16 I.Keman (9/7 divisi mode)
14 II.Keman (8/6 divisi mode)
10 Viola (6/4 divisi mode)
10 çellos (6/4 divisi mode)
7 KontraBass (4/3 divisi mode)
Artikülasyonlar
Tüm parmak pozisyonları
Legato, slurred legato veportamento sliding legato
5 dinamik yukarı- ve aşağı sustain
çoklu vibrato
Yukarı- ve aşağı-yay notaları
Bartók pizzicato
Col legno
Detaché
Flautando
Harmonikler
Marcato
ölçülenmiş tremolo
Staccato
Pizzicato
Tekrarlar
Richochet
Spiccato
Staccatissmo
Staccato
Sul ponticello tremolo
Tremolo
Trill’ler (major and minor)

Kayıt Ekipmanları
Stüdyo : EASTWEST STUDIOS 1.
Neve 8078 Mix Konsolu
Meitner ADC konvertörler
5 Mikrofon pozisyonları:
Ana – Decca tree (Neumann M50s) ve Brauner VM1 KHE (Klaus Heyne Edition) outriggers
Mid – Neumann KMi, Neumann KM 254, Sony C37A, Neumann U-47
Yakın – AKG C12, Neumann U47, Neumann U67, Nordic Audio Labs NU-47
Surround – Neumann KM 83
Alternate Room – Vintage RCA44 Ribbon

DAW”ınızda gerçekçi orkestral yaylı soundları oluşturmak istiyorsanız.”Holywood Strings” i sizlere öneririm. (BERGERSEN) 
 

 

LA SCORiNG STRİNGS (LASS)

Holywood Strings”e alternatif olarak satın alınabilinecek bir başka  sanal yaylı kütüphanesi ise LA Scoring Strings.  EastWest ve Vienna”nın kendi yazılımlarını kullanmasından farklı olarak LA, Kontakt teknolojisiyle kullanılabiliyor. Solo enstrüman seçenekleriyle de göz dolduruyor.

Artikülasyonlar
Espressivo Legato L, Espressivo Legato LPG Fast, Espressivo Legato LP, Espressivo Legato LP Medium, Espressivo Legato LP Fast, Espressivo Legato LP Speed P, Espressivo Legato LPG Medium, Espressivo Legato LPG, Espressivo Legato LPG Speed P, Espressivo Legato LPG Speed P+G, Esp Sus, Non Esp Sus, Spiccatos (RR) Staccatos (RR), Pizzicato (RR), Tremolos, Trills Maj/Min, Con Sordino, Harmonics

Enstrüman içeriği

LA Scoring Strings, 5 Dvd’ den oluşuyor ve 1199$ fiyatıyla www.audiobro.com/ sitesi üzerinden satışa sunulmuş durumda. Demolarını ve ilgili videoları izlediğimde önceki sayılarda bahsettiğim yaylı grubu sanal enstrümanlarından aşağı kalır yanının olmadığını, aksine daha da fazla özelliklere sahip olduğu göreceksiniz. Bu sayı MIDI Orkestrasyon ile uğraşan kompozitörlerin stüdyosunda bulunması gereken iki yeni yaylı sanal enstrümanını tanıdık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here