Ana sayfa Mobil HMD Global, iki yılda 70 milyon Nokia telefon sattı

HMD Global, iki yılda 70 milyon Nokia telefon sattı

0
nokia 8 sirocco

HMD Global firması geçtiğimiz günlerde 2 yaşına girdi. 1 Aralık 2016 yılında kurulan firma, bir aydan kısa süre sonra ilk telefonu Nokia 6’yı piyasaya sürdü. O zamandan bu yana genç firma toplamda yaklaşık 70 milyon Nokia telefon sattı. Küllerinden diriltilen Nokia markasıyla ilgili olarak ise ilginç bazı veriler mevcut.

Firmanın en popüler modelleri 300-400 Euro, yani 1800-2400 TL fiyat aralığında. Özellikle Nokia 6.1 firmanın dünya çapında en çok satan modeli olmayı başardı ve Nokia 7 plus’ın tacını aldı. HMD’den bir diğer model olan Nokia 3.1 de oldukça başarılı satış grafikleri çizmeye devam ediyor.

Orta ve alt segmentlerde son derece başarılı olan HMD, kendisine gerçekten iyi bir amiral gemisi ortaya çıkarmak zorunda. Umut vadeden Nokia 8 Sirocco, hem firmanın hem de Nokia severlerin beklentilerini boşa çıkardı ve firma söylentilerdeki Nokia 9 hakkında ise konuşmamayı tercih ediyor.

Nokia kullanıcılarını %80’lik bir dilimi 35 yaş üzerinde

Firmanın akıllı ve akılsız telefonlarının satışlarındaki başarının arkasında en çok Nokia markasına olan bağlılık yatıyor diyebiliriz. HMD bu durumun farkında ve elinden geldiğince markaya yakışır ürünler ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu konuda ilginç bir bilgi ise şu: HMD’nin müşterilerinin %80 oranında bir bölümü 35 yaş ve üzeri kişilerden oluşuyor. Bu kişiler zamanında Nokia’yı yaşamış olduğundan markaya eğilimleri bir hayli yüksek.

HMD Global ekibi, Nokia 8.1 tanıtım etkinliğinde

Demografikteki bu baskın yaşlılık yüzünden HMD elinden geldiğince gençleri çekmeye çalışıyor. Bunu yapmak için espor promosyonları düzenleyen firma öncelikle 20 yaş altını hedeflese de kısa süre sonra 20-35 yaş aralığını da kapsamak zorunda kalacak.

HMD Global firmasının başarısının arkasında Nokia markasının olduğu kadar Google da yatıyor. İki firma yazılım alanında anlaşmalarından ötürü Nokia telefonlar yıldırım hızında güncellemeler alıyor ve hemen hemen tüm modelleri Android Go sertifikalı. Bu durum, telefonların uzun süre kullanımdan sonra bile “taze” kalmasına ve yeni müşterileri çekmesine imkan sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here