Ana sayfa Makale Hızlı Dosya Transferi için Dock’a AirDrop Ekleme

Hızlı Dosya Transferi için Dock’a AirDrop Ekleme

AirDrop’u Dock’a ekleyerek Mac kullanımınızı daha pratik hale getirmeniz mümkün.

0
CHIANG MAI, THAILAND - FEBRUARY 19th, 2018: Two young women use Apple laptop, Mac book air in coffee shop

Yazımıza öncelikle bilmeyenler için AirDrop’un tam olarak ne olduğunu açıklayarak başlayalım. AirDrop, Mac bilgisayralar ile iOS cihazlar arasında dosya transferi yapmanın en pratik ve hızlı yöntemlerinden biri olarak tanımlanabilir. Bu yöntemle ile oldukça hızlı ve kolay bir dosya paylaşımı yapmak her zaman için mümkündür.

AirDrop ile cihazlar arasında gerçekleştirilen dosya transferi işlemi kablosuz olarak gerçekleştirilir. Buna rağmen özelliğin birçok Apple kullanıcısı tarafından bilinmediğini hatta bilindiği halde kullanılmadığını belirtmekte fayda var. Ancak biz yine AirDrop kullananlar için Mac bilgisayarlarda dosya transferi işlemlerini kolaylaştıracak bir yöntemi açıklamaya çalışacağız.

macOS bilgisayarlarda kullanılan Dock ile pek çok uygulamaya direkt olarak ulaşım sağlamak mümkün. Şimdi AirDrop’u sıkça kullananlar için uygulamanın Dock’a nasıl eklendiğine bakacağız.

1.Adım

İlk olarak bilgisayarınızdan Finder’ı açın ve daha sonra arama kutucuğundan Finder’ı aratın. Yalnız bu aramayı yaparken “Sık Kullanılanlar” sekmesinde olmamasına “Bu Mac” sekmesinde arama yapıldığına dikkat edin. Arama yapıldıktan sonra çıkan sonuçlarda Finder’ı bulun ve daha sonra “Paket İçeriğini Göster” diyerek yeni sayfayı açın.

2.Adım

Paket içeriğini göster dedikten sonra karşınıza “Contents” klasörü çıkacak ve bu klasörün içine girdikten sonra “Applications” klasörünü açın. Kısaca bir yol tanımlaması yaparsak; Paket İçeriği -> Contents -> Applications karşımıza takip etmemiz gereken yol olarak çıkar.

Bu yolun izlenmesinin ardından yapılması gereken oldukça kolay ve basit. Applications içerisinde yer alan AirDrop’u fare ile tutarak Dock içerisinde koymak istediğiniz yere sürükleyin.

Diğer yandan burada sadece AirDrop’u değil, aynı zamanda diğer uygulamaları da bu şekilde sürükleyerek Dock içerisine atabilirsiniz.

AirDrop dosyalarınızı Apple cihazları arasında kolay ve hızlı bir şekilde paylaşmanıza olanak sağlar.

AirDrop ile dosya göndermek için yapmanız gereken özelliği açmanızın ardından karşınıza çıkan ekran üzerinde dosyalarınızı hangi isme gönderecekseniz onu seçmektir. Ekranda yer alan ismin üzerine dosyalarınızı bırakmanız dosya transferi yapmanız için yeterli olacaktır. Bunun yanında Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarının açık olduğundan emin olmayı unutmayın.

AirDrop ekranında seçtiğiniz isim üzerinde dosyalarınızı sürükledikten sonra yapılan transferin ardından karşıdaki kişiye bir bildirim gönderilir ve karşıdaki kişi onay verirse transfer işlemi dosya boyutuna göre belirli bir zaman diliminde paylaşılmış olur.

Apple AirDrop için sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir;

iOS 7 ve sonrası iPhone, iPad veya iPod touch’a dosya göndermek veya bu aygıtlardan dosya almak için, OS X Yosemite ya da sonraki bir sürümü kullanan 2012 model (Mac Pro (2012 Ortası) hariç) veya daha yeni bir Mac gerekir.

Başka bir Mac bilgisayara dosya göndermek için aşağıdaki modeller gerekir:

  • MacBook Pro (2008 Sonu) veya sonraki modeller; MacBook Pro (17 inç, 2008 Sonu) hariç
  • MacBook Air (2010 Sonu) veya sonraki modeller
  • MacBook (2008 Sonu) veya sonraki modeller; beyaz MacBook (2008 Sonu) hariç
  • iMac (2009 Başı) veya sonraki modeller
  • Mac Mini (2010 Ortası) veya sonraki modeller
  • Mac Pro (2009 Başı, AirPort Extreme kartlı ya da 2010 Ortası)

Mac’inizde AirDrop’u kullanma

AirDrop ile belgeleri, fotoğrafları, videoları, harita konumlarını ve benzeri öğeleri yakınlardaki bir iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’e kablosuz olarak gönderebilirsiniz.

  • Finder’daki menü çubuğunda Git > AirDrop’u seçin. Alternatif olarak, Finder penceresinin kenar çubuğundan da AirDrop’u seçebilirsiniz.
  • AirDrop penceresi yakınlardaki AirDrop kullanıcılarını gösterir. Bir veya birden fazla belgeyi, fotoğrafı veya diğer dosyaları pencerede görüntülenen alıcının üzerine sürükleyin.

Ayrıca, Paylaş özelliğini de kullanabilirsiniz:

Göndermek istediğiniz dosyayı seçin ve uygulamanızın içinde Paylaş’ı Paylaş düğmesi tıklayın. Alternatif olarak, Finder’da Kontrol tuşuna basarak dosyayı tıklayıp kestirme menüsünden Paylaş’ı da seçebilirsiniz.

  • Paylaş menüsünde çeşitli paylaşma seçenekleri vardır. AirDrop’u seçin.
  • AirDrop sayfasından bir alıcı seçin. Alıcı kabul ettikten ve dosya gönderildikten sonra Bitti’yi tıklayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here