Ana sayfa Mobil HiSilicon Kirin 980 – Dünyanın ilk 7nm çipseti

HiSilicon Kirin 980 – Dünyanın ilk 7nm çipseti

0
kirin 980
Görsel: GSMArena

IFA 2018’de her yıl olduğu gibi bu yıl da amiral gemisi seviyesi akıllı telefon çipsetini halka tanıtan Huawei, Kirin 980’i sundu. Mate 20 serisi akıllı telefonlarda kendisine yer edecek olan bu işlemci, dünyanın ilk 7nm transistör boyutuna sahip çipi olmakla övünüyor. Kirin 980’in üreticisi TSMC daha önce Apple’ın ve Qualcomm’un da 7nm’lik işlemcilerini üreteceğini açıklamıştı.

kirin 980
Görsel: GSMArena

Sekiz çekirdekli bir işlemci barındıran Kirin 980, iki yüksek performans Cortex-A76 çekirdek ve iki güç tasarruflu Cortex-A76 içeriyor. Bu ikili çiftten bir tanesi diğerine göre daha düşük frekansta çalışarak ARM’ın DynamIQ teknolojisini hayata geçiriyor. Diğer set ise dört tane düşük enerjili Cortex-A55 çekirdekten oluşuyor. Bu donanımsal gelişimin üzerine Huawei ayrıca “Flex Scheduling” teknolojisini geliştirerek doğru görevin doğru çekirdeğe atanmasını sağlıyor. Bu yol ile çipsetin çok daha verimli çalışması sağlanıyor ve performans kaybı olmadan enerji tasarrufuna ulaşılıyor. Çekirdeklerin saat hızları paylaşılmamış olsa da önceki nesil Kirin 970’ten daha yüksek oldukları belirtildi.

kirin 980
Görsel: GSMArena

Grafik alanına baktığımızda çipsette en yeni Mali-G76 GPU yerini alıyor. Mayıs ayında tanıtılan bu birim önceki nesli Mali-G72’ye kıyasla çok yüksek verimlilik ve performans kazanımları getirdi. Basın bültenine göre yeni GPU, önceki nesile göre %46 daha yüksek performans sunarken %78 daha düşük enerji tüketiyor. Bu birim ayrıca sistemde bir oyun çalıştığında algılayıp daha yüksek hızlara kendisini adapte ederek yüksek performans sunabiliyor. Benzer bir teknoloji Honor Play akıllı telefonda da Huawei tarafından sergilenmişti fakat o cihazda Mali-G76 bulunmuyor.

Kirin 970’e kıyasla genel olarak %37 daha hızlı

Şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm eksileri ve artıları bir araya getirdiğimizde Kirin 970’e kıyasla yeni çipset %37 daha yüksek genel performans getiriyor. Hatırlarsanız Kirin 970, Huawei P20 ve P20 Pro modellerinde kendisine yer bulmuştu.

kirin 980
Görsel: GSMArena

En yeni Kirin çipsetinin şuan piyasadaki en güçlü Qualcomm Snapdragon çipsete kıyasla nasıl bir performans sergilediğini merak edenler için Huawei bazı istatistikler paylaştı. İsim vermeden, 10nm çipsetlere kıyasla diyerek konuşan Huawei, Kirin 980’in performans olarak %20, verimlilik olarak %40 üstün olduğunu belirtti.

1cm2 alanda 6,9 milyar transistör!

7nm üretim altyapısının dışında çipsette değişen başka teknolojiler de bulunuyor. Bunlardan ilki, Kirin 980’in 2133MHz LPDDR4X RAM destekleyen çipset oluşu ve ikincisi ise çift NPU, yani Sinirsel İşlem Birimi içermesi. Huawei tarafından “Çift Beyin Gücü” olarak adlandırılan bu teknoloji, dakikada 4500 fotoğrafın tanınmasına yardımcı oluyor. Bu çift NPU, doğal olarak geçen yılın tekli kurulumuna kıyasla %120 daha yüksek performanslı.

kirin 980
Görsel: GSMArena

Çipsetin diğer önemli özellikleri arasında Cat 21 LTE modemi yer alıyor. Bu modem sayesinde cihaz mobil veride 1,4Gbps gibi hızlara ulaşabiliyor. Bunun yanında yine elden geçirilen WiFi modemi de 1732Mbps’lik hızlara ulaşma potansiyeline sahip.

Ekim ayında Mate 20 ve Mate 20 Pro ile birlikte bu yeni çipset ile ilgili olarak çok daha detaylı bilgilere sahip olacağız. O zamana dek, takipte kalın.


Aracı: GSMArena

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here