Ana sayfa Donanım Hidrolik Org (Hydraulophone)

Hidrolik Org (Hydraulophone)

0
Hydraulophone, su veya bazen başka akışkanlarla direkt olarak temas edilerek çalınan akustik bir müzik enstrümanıdır. Bazen ses heykelleri sınıfına da dahil edilen enstrümanın halka açık alanlarda heykel gibi yapılmış pek çok örneği vardır. MIT”nin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun, Steve Mann”ın icadı olan Hydraulophone, enstrümanın üstünde yan yana duran küçük su fıskiyeleri kapatılarak çalınır. Görünüş olarak flütü andıran enstrümanda deliklerden hava yerine su çıkmaktadır. Her fıskiyeye karşılık gelen bir nota vardır ve aynı anda birden çok nota çalınabilir.
 
hidrolik org
 
Su Orgu ve Cam Armonika gibi suyla çalışan diğer enstrümanlardan farklı bir şekilde çalışan Hydraulophone’de su, çalan kişinin parmaklarıyla kapatacağı bir fıskiye platformuna pompalanır. Ses, herhangi bir fıskiyenin parmakla kapatılıp su akışının enstrümanın içinde farklı bir yere yönlendirilmesiyle veya akış hızının değiştirilmesiyle oluşur. Enstrümanın içinde farklı bir çıkışa yönlenen su veya sıvı bu noktadan sonra iki ayrı yöntemle ses üretir. Genel olarak kullanılan yöntemde, fıskiyeden enstrümanın içine yönlendirilen su, üzerinde delikler bulunan ve hızla dönen bir diske çarpar. Diskin üstündeki delik sayısı ve diskin dönüş hızı çalınan notayı belirler. Her nota için ayrı ayrı diskler yerleştirilebildiği gibi, tek büyük bir diskin farklı yerlerine su yönlendirmesiyle de farklı nota elde etmek mümkündür. Hydraulophone’de kullanılan diğer bir yöntem de flütlerdeki gibi bir düdük veya kamış sisteminin hava yerine suyla ses üretmesidir. Bu yöntemde her fıskiyeye karşılık farklı bir nota üreten farklı bir düdük veya kamış bulunur. Hareketli parça olamayan bu yöntem daha sağlıklı çalışmaktadır. Her iki yöntemde de enstrümanı çalan kişinin fıskiyeleri tam olarak veya yarım kapatma şekli enstrümanın ürettiği ses üstünde etkiye sahiptir. örnek olarak Hydraulophone, parmağınızı fıskiyenin deliğini tam kapatmadan ortasında tutarsanız farklı, deliğin etrafında tutarsanız farklı ses üretir. Enstrümanın en önemli özelliği her fıskiyeye ait ayır bir mekanizmaya sahip olduğundan, aynı anda birden fazla nota üretip akor basmanın mümkün olmasıdır.

 

Park gibi herkese açık alanlara yerleştirilen Hydraulophone’lerde genel olarak “LA””dan başlayarak 12 ayrı nota üreten 12 fıskiye bulunurken konserlerde kullanılan Hydraulophone’lerde ise 3.5 oktavlık ses üreten 45 fıskiye olabilmektedir. Bu tür Hydraulophone’lerin en büyüğü Ontorio”daki Bilim Merkezinde bulunan resimde gördüğünüz Hydraulophone’ dir.

Bazı Hydraulophone’ lerde suyla oluşan ses, suyun altında çalışabilecek bir mikrofonla toplanıp daha sonra elektronik efektler yardımıyla zenginleştirilebiliyor. Bazı Hydraulophone’lerde akan suyla yaratılan optik ve elektriksel özelliklere göre de ses üretiliyor.
 

hydraulophone
 
Hydraulophone’ nin soğuk ülkelerde bir jakuzinin kenarına yapılmış ilginç versiyonları da vardır. Bu tür Hydraulophone’ lerde enstrümanı çalan kişi sıcak su dolu havuzun içine girer ve performansını buradan gerçekleştirir. Enstrümanın yine Steve Mann tarafından geliştirilen suda yüzebilen küçük bir versiyonu da değişik ülkelerde özellikle çocuklar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Nessie adı verilen yeşil bir yılan şeklindeki Hydraulophone yüzdüğü havuza girilerek çalınabilmektedir.

Amerika”daki SCS Interactive ve Kanada”daki FUNtain Corporation firmaları Hydraulophone üreten firmalardandır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here