Ana sayfa Haber Hi-Fi sisteminizi kurarken yapmamanız gereken 6 şey

Hi-Fi sisteminizi kurarken yapmamanız gereken 6 şey

0


Hi-Fi sisteminizi kurarken yapmamanız gereken 6 şey:

Hi-Fi sistemlerimizi seçtiğimiz odada nasıl daha doğru dinleyebilirize cavap vermek için neleri yapmamamız gerektiğini anlatmamız gerek. Hifi ses sistemleri nasıl yerleştirilir sorusuna cevap olarak temel akustik kurallarına uyulması için yapılmaması gerekenleri 6 adımda sıralıyoruz.

 

1- Ses üçgenini bozmayınız

Ses üçgeni ya da üçgen şekli oluşturan hoparlör ve dinleme konumunuz ses kalitesi bakımından önemli bir unsur. öncelikle müziğinizi dinlerken durduğunuz açı sanki kutsanmışsınız gibi size keyifli bir dinleti sağlayabilir. Bunu sağlamak için hoparlörleriniz önüne herhangi bir eşyanızı yerleştirmemeniz oldukça önemli.

 

2- Hoparlörlerinizin duvara uzaklığını eşitsiz yerleştirmeyin

Her iki taraftaki hoparlörünüzün de eşit mesafede duvara yakın olması gerekiyor birisi 3 adım uzakken diğeri 4 adım uzakta olmamalı çünkü ses yankısının sağ ve sol kulağımıza eş zamanlarla ulaşmaması kaynaklı dinleyicinin algı merkezinde kaymaya neden olacaktır.

3- Doğrudan ses ve yankılanan ses arasındaki dengeyi bozmayın

Doğrudan ses ve yankılanan sesin kulağımıza gelmesi arasında 10 ile 20 mili saniye fark bulunmaktadır eğer  sesteki bu gecikmeyi artıracak bir yerleştirme ve konumunuz varsa dinlemekte olduğunuz ses net olmayacak ve sese odaklanma kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Sesi alma ve yayma teknolojisinden doğru yaralanabilmek için kenar duvarlarına olan mesafe belli bir orana ve seviyeye göre 
yerleştirilmesi gerekmektedir.

 

4- Duvarsız oda içine sisteminizi yerleştirmeyin

Sisteminizi yerleştireceğiniz odanın duvarları olmasına dikkat edin. Hoparlörlerinizin konumu sesi yeknesaklaştırmak için önemli bir konu.
Bu durum sesin merkez ilgi alanında olmasını ve en geniş alanlara yayılması sağlayan kilit önemdedir.

 

5- Camlarla birlikte yaşamayın  

Günümüzün oturma  ya da dinleme odalarında heryer ne yazık ki cam. Pencere camlarının yanı sıra dolaplar, vazolar, kahve altlıkları camdan olan eşyalardan bazıları.Cam ses frekansları üzerinde büyük bir etkiye sahip olması bakımından önemli bir ayrıntı. Eğer camdan kurtulamıyorsanız en azından sesin cama çarparak bütün odaya yayılmasını engeleyebilmek için ses alma ve yayma teknolojilerine uygun bir malzemeyle üstünü kaplayın.

 

6- Yanlış bir seçim yapmayın

Duvar önleri için doğru malzemelerin seçilmesi ses alma ve yayma teknolojilerinden efektif yararlanabilmek için önem arz etmekte.
Duvar önleri yüksek basınç alanlarının oluştuğu yerler olması ve  bu teknolojilerin basınca duyarlı olması bakımından dikkat edilmesi gereken bir konu. Köpük bu sektörden olmasa da bina yalıtımları, hoparlör kutularının içinde var. Bunun için 3 tanesinden birini seçmelisiniz; membrane, diaphragmatic  ya da Helmholtz , üçününde işleyişi aynı fakat performans parametreleri farklılık göstermekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here