Ana sayfa Haber Herkesin İnternete Sahip Olduğu Bir Dünya Mümkün Mü ?

Herkesin İnternete Sahip Olduğu Bir Dünya Mümkün Mü ?

0

Dünya üzerindeki herkesin çevrimiçi olma hayali uzun bir süredir teknoloji devlerinin gündeminde. Bunu sağlamak ise sanıldığı kadar kolay olmayacak. IEEE tarafından oluşturulan raporda; Dünyada yaşayan insanların yalnızca yarısı çevrimiçi.

IEEE Raporunda Yer Alan İlginç Detaylar

Amerika’da bulunan IEEE kuruluşunun hazırladığı rapor son derece çarpıcı. Her ne kadar Space X gibi şirketler Dünyanın tamamına internet götürmeye çalışsa bile bu yalnızca teoride kalıyor. Dünyanın bazı bölgeleri ticari yönden potansiyel sahibi görülmediği için, internet götürmek çok karlı görülmüyor.

Dünya üzerindeki bütün noktaların internete ulaşbilmesi için mutlaka işbirliği yapılması gerekiyor. Bu işbirliğinin temelini ise kamu ve özel sektör oluşturacak. Özel sektör öncelikli olarak kendisi için belirlediği bölgelere internet götürebilir. Böylece büyük bir potansiyel de boşa gitmemiş olacak.

Herkes için internet sağlanmasında ikinci en önemli görev ise kamu kurumlarına düşüyor. Kamu fonlarının oluşturulması bunun için son derece önemli bir adım olabilir.

Böylece özel sektör tarafından korkulan alanlara kamu müdahalesi gelmiş olacak. IEEE gibi kuruluşların yaptığı çalışmalar gösteriyor ki; daha uzun bir dönem Dünyanın tamamı internet hizmeti alamayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here