Ana sayfa Donanım Her zaman her yerde müzik için

Her zaman her yerde müzik için

0
İyi bir diz üstü bilgisayar dışında ihtiyaçlarımız neler ve ülkemizde hangi segmentte ne tip cihazlar bulunuyor? Dizüstü kayıt stüdyoları dosyamızda, dizüstü bilgisayarlar ile müzik yapmak için gerekli olanları inceliyoruz…

 

 

Bir çoğumuz ev ya da proje stüdyolarımızda masaüstü bilgisayarlarımızda oldukça rahat bir çalışma ortamına sahibiz. Alıştığımız yazılımlar, alıştığımız akustik ortam ve kayıt yapmaktan mutluluk duyduğumuz ekipmanlarımız… Peki gerek konserlerden gerekse işlerimizin yoğunluğundan stüdyomuza uğramaya vaktimiz kalmaz ve müzik işlerimizi gittiğimiz yerlerde bitirmemiz gerekirse ne yapmamız gerekiyor? Bu durumda akla ilk gelen kuşkusuz iyi bir dizüstü bilgisayar almak. Peki nasıl bir dizüstü bilgisayar almalıyız?

Nasıl bir dizüstü bilgisayar?

  Şu anda bir yol ayrımındayız; PC veya Mac alarak yazılımsal ve donanımsal bir takım seçimlerin de önünü açmış olacağız. Fakat her iki seçenek de son derece kullanışlı ve kendince avantajlı seçeneklere sahip bunu hatırlatalım. Macintosh seçeneği, Intel işlemciler kullanılmaya başladığından beri iki farklı işletim sistemine hakim olabilmesi açısından bir avantaja sahip gibi görünüyor. Bir Mac Book ile hem Mac OS hem de Windows kullanabiliyoruz.
Bu noktada tavsiyemiz Windows temelli bir bilgisayar alınacaksa XP’den şaşılmaması gerektiği yönünde. Zira Vista yazılımı XP ile kıyaslandığında son derece yavaş kalan ve bilgisayarları yoran bir işletim sistemi. Fakat satın almayı planladığınız bilgisayarda önceden yüklenmiş Vista bulunuyorsa, dizüstü stüdyonuzu kurmadan önce satın almayı planladığınız yazılım ve donanım ekipmanların Vista uyumu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

 

Bizim tercihimiz normalde Mac Book’tan yanaydı. Fakat son 3 ay içinde bir şekilde bozulmuş, projeleri yarıda bırakmış çok fazla sayıda Mac Book görmemiz aklımıza farklı alternatifler getirmeye başladı. özellikle Mac yerine PC dizüstüne yönelecekseniz, ülkemizde müzisyenleri düşünerek laptop tasarlayan az sayıdaki bilgisayar firmasından birini denemenizi size tavsiye etmek isteriz. Bütçeleri de gözününde bulundurarak, alınacak dizüstü bilgisayar için minimum konfigürasyonun şu şekilde olmasını tavsiye ediyoruz: İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.00 Ghz. Ram: 2GB. Harddisk: 250 GB. Bu özelliklere yakın bir dizüstü bilgisayarın ikinci elini yaklaşık 700-900 TL arasında satın alabilirsiniz. Bu donanıma sahip yeni bir laptop’un fiyatı ise yaklaşık 600 Dolar yani 1100 TL civarında. Mac tarafında ise tahmin edilebileceği gibi fiyatlar biraz daha yüksek. 13,3-inç ekranlı 2.0GHz Intel Core 2 Duo işlemcili, 2GB bellek ve 160GB sabit diske sahip bir Mac Book’un fiyatı 3313 TL’yi buluyor. Bu fiyata Garage Band yazılımı da dahil.

üç farklı kategori
Bilgisayar konusunda aklımızdaki sorulara cevap bulduysak, sıra dizüstü stüdyomuzun diğer üyelerinde. Araştırmamızın temelini üç farklı konsepte dayandırdık. üç ay boyunca sürecek bu dizi yazımızın ilk bölümünde yer alan konseptimiz, giriş seviyesi bir stüdyonun ihtiyaçlarını karşılayacak minimum konfigürasyondan oluşuyor. önümüzdeki ay yayınlayacağımız iki numaralı konseptimiz optimum konfigürasyon olan orta sınıfı temsil ediyor. Bu sınıf bir dizüstü stüdyoda temel ihtiyaçların tamamı bulunuyor. Sonraki sayımızda okuyacağınız üçüncü sınıflandırma ise üst seviye bir dizüstü stüdyoyu temsil ediyor ve bir masaüstü bilgisayara gerek kalmadan tüm işlerimizi bir tek dizüstü ile yapabilmemizi sağlıyor. Bir de küçük hatırlatma, sıralamayı yaparken ürünlerin TL bazındaki o gün üzerinden kurunu gözönünde bulundurduk. Her kategorideki en hesaplı cihazı başa, en pahalı cihazları ise en alta yerleştirdik. Böylece birbirine yakın fiyatlı modelleri birbirleriyle eşlemeyi ve dizüstü stüdyonuz için gereken harcamanın hesaplanmasını daha kolay hale getirdik. Ses kartları ile dizüstü stüdyomuzu kurmaya başlıyoruz.

Giriş seviyesi ses kartları
öncelikle bu üç seviyedeki dizüstü bilgisayarların aynı olduğunu varsayıyoruz. Zira sağlıklı çalışabilmek için minimum olarak gösterdiğimiz konfigürasyona sahip bir bilgisayar almak şart. Bu ay inceleyeceğimiz giriş seviyesi laptop stüdyomuzda bize ilk ve elzem olarak gereken donanım, bir ses kartı. Piyasada giriş seviyesinde bir çok farklı marka ve model mevcutken, almak için seçtiğiniz ürünün bilgisayarınızın işletim sistemi ile uygunluğunu mutlaka önceden öğrenin. Giriş seviyesi olarak belirlediğimiz ses kartlarının üst fiyat limitini 225 Dolar olarak belirledik. ülkemizde satılan ve giriş seviyesi bir dizüstü stüdyosu için seçtiğimiz ses kartları şunlar:

 
Edirol UA1 EX   
Bu ay başlangıç seviyesinde incelediğimiz ürünler içinde en düşük fiyata sahip ürün olan Edirol UA1 EX, son derece basit özellikleri ile dikkat çekiyor. Kullanım kolaylığı ve ekonomi ön planda düşünülerek tasarlanmış bu ses kartında RCA girişler, dijital giriş, kulaklık çıkışı ve RCA çıkışlar bulunuyor. Line ve gitar jak girişi ise yer almıyor. Bu açıdan gitar veya synthsizer kaydetmek isteyen kullanıcıların işlerini görmekte zorlanabileceğini düşünüyoruz. Bu cihaz tamamen MIDI çalışmak üzerine tasarlanmış ekonomik bir ses kartı olarak dikkat çekiyor. Zuhal Müzik’ten satın alabileceğiniz modelin satış fiyatı: 101 Dolar+KDV.

 

  MAYA44 USB
Küçük boyutlu ve ergonomik tasarımlı Maya44, RCA bağlantılı ve bileşik optik S/PDIF dijital çıkış / stereo kulaklık çıkışına sahip bir ses kartı. 4 analog giriş ve 4 analog çıkış bulunduran cihaz, ASIO 2.0, CoreAudio ve MME / WDM desteği ile sunuyor. Cubase, Logic, Sonar, Reason, Reaktor, MixVibes, Traktor DJ Studio, BPM Studio gibi birçok önemli müzik ve DJ uygulaması ile de  uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor. Windows’un XP versiyonuna destek veren Maya44, hem PC hem de Mac ile kullanılabilen bir USB ses kartı. ülkemizde Akalın Müzik tarafından satılan modelin fiyatı ise 109 Euro.

 

Icon Cube Mini
Minik tasarımıyla hemen dikkat çeken (boyutları 9cm X  9cm) Cube Mini, 24 bit-192 kHz kayıt imkanı sağlayan, iki giriş iki çıkışa sahip bir ses kartı. Bir mikrofon girişine, bir adet de Hi-Z gitar girişine sahip cihaz iki line çıkışı sunuyor. Cihazda bir de ? inçlik kulaklık çıkışı bulunuyor. Direct Sound, WDM ve ASIO 2.0 destekleri bulunan Cube Mini, alüminyum yapısıyla da sağlamlık hissiyatını pekiştiriyor. Rahat taşınma ve sağlam yapısıyla dikkat çeken bu ürün ülkemize AYS Müzik tarafından getiriliyor. Cube’un satış fiyatı 129 Dolar. ürün kampanya dahilinde ve vade farksız kredi kartına 12 taksit seçeneği ile satın alınabiliyor.
 

 

  Cakewalk UA-1G
Cakewalk firmasının laptop kullanımları için özel olarak tasarlamış olduğu UA-1G modeli, kompakt yapısı ve kaliteli AD/DA konvertörleri ile dikkat çekiyor. Cihazın üzerinde enstrüman girişi, dijital bağlantı, ve RCA bağlantısı dikkat çekiyor. Böylelikle birden fazla kaynağı da aynı anda laptop’a bağlamak mümkün oluyor. UA-1G aynı zamanda kaliteli konvertörleri ve ergonomik tasarımıyla sahnede laptop’tan ana sisteme elektronik altyapıları göndermek için de uygun bir ürün olarak dikkat çekiyor. Zuhal Müzik tarafından satışa sunulan Cakewalk’un fiyatı, 140 Dolar. Cihazın kutusundan bir de ücretsiz Sonar LE yazılımı çıkıyor.
M-Audio FastTrack USB  
ülkemizde çok tutulan bir marka olarak dikkat çeken M-Audio’nun başlangıç seviyesindeki ses kartı Fast Track, ASIO 2, WDM, Kernel Streaming, Mac OS X Core Audio desteğine sahip.  24-bit/48kHz kayıt desteği de veren FastTrack, bir adet XLR girişine, çeyrek inçlik enstrüman/line girişine, RCA çıkışa ve direkt monitörleme özelliğine sahip bir cihaz. özellikle gitaristlerin hızlıca kayıt ve aranje yapabilmeleri için, diğer yazılımlarla da kullanılabilen bir gitar simülasyon programı olan GT Express ile beraber sunulan FastTrack, 149 Dolar+KDV’lik bir fiyat etiketiyle Compel  tarafından satılıyor.

 

EMU 0202 USB 2.0
EMU markası da ülkemizde uzun yıllardır satılan ve tüketiciler tarafından çok tutulan bir marka. Başlangıç seviyesi için EMU’dan seçmiş olduğumuz model 0202 USB 2.0, 24-bit/192 kHz kayıt ve çalım, iki adet Class-A düşük gürültülü Mic/Line/Hi-Z preamp, USB “bus” besleme özelliklerine sahip, Mac ve PC’de çalışabilen bir ses kartı. Cihazda direkt monitörleme özelliği de bulunuyor. Böylece sıfır gecikme ile dinleme yapabilmek mümkün oluyor. EMU 0202, preamp’lerinin 113 dB’lik sinyal gürültü oranıyla (SNR) da dikkat çekici. BL Müzik tarafından ülkemizde satılan EMU markasının bu modeli, 284 TL’lik bir satış fiyatına sahip.
 

 

 
Tascam US-122L

Fantom beslemeli iki XLR mikrofon girişi, iki analog line girişi, 96 kHz/ 24 bit kayıt desteği, sıfır gecikmeli monitörleme özelliği, üs kısımda konumlandırılımş kontrol düğmeleri ile ergonomik tasarımı, Tascam’in göze çarpan ilk özellikleri arasında bulunuyor. Cihaz PC ve Mac uyumlu olarak çalışabiliyor ve US122L’nin kutusundan ücretsiz olarak Cubase LE yazılımı da çıkıyor Tascam US-122L’nin de Windows’un sadece XP versiyonunu desteklediğini hatırlatalım. Bu ses kartının kutusundan eğer Windows kullanıcısıysanız faydalanabileceğiniz bir de Gigastudio 3 LE yazılımı çıkıyor. Cihaz, ülkemize Radikaltr tarafından getiriliyor. Fiyatı ise 158 Euro + KDV
Yazılımlar
Giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarımızı müzik yapımında kullanacağız, yani yazılımlar olmazsa olmaz listemizin başlarında bulunuyor. Seçtiğimiz yazılımlar fiyat olarak hesaplı olmasına rağmen kullanım olarak hiç de amatör değil, aksine oldukça işlevsel ürünler. özelliklerine hakim olup efektif kullanıldığında çok ciddi çalışmalar yapılabilen programlar. Listemiz şu şekilde:

 

GarageBand
MacBook ile beraber standart olarak sunulan GarageBand yazılımının son versiyonu oldukça başarılı. Sıfırdan müzik yapmaya hevesli amatörlere yönelik eğitim videolarının yanısıra kayıt arabirimi de oldukça kullanışlı bir yazılım. Bir MIDI klavye bağlantısı ile yazılımın içinde bulunan synth tonlarından faydalanabilir, gitarınızı ses kartınıza bağlayarak GaragBand’in yenilenmiş gitar yazılımını kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer donanımınızda MIDI klavye bulunmuyorsa ekranda çıkan sanal MIDI kontrol birimi ile de yazılım enstrümanları kontrol edebilirsiniz. Kayıt aşamasında aynı kanala birçok farklı versiyon kaydedip en beğendiğiniz kısımları editleyebilirsiniz. Aranje ve kayıt mantığından bakıldığında olabilecek en kolay ve kullanışlı tasarıma sahip olan yazılımlardan biri GarageBand, sadece Macintosh için üretiliyor.

 

 

Acoustica Mixcraft
Siz de bir PC kullanıcısı iseniz ve Windows’da GarageBand’e benzer kolay kullanılabilen ama kalitesi seslere ve kayıt birimine sahip bir yazılımın bulunmasını isteyenlerdenseniz size iyi bir haberimiz var. Acoustica firması, Mixcraft adını verdiği GarageBand’in hemen hemen aynısı olan yazılımı Windows için üretiyor. Mixcraft’ın 15 günlük deneme versiyonuna www.acoustica.com adresinden ücretsiz ulaşabilirsiniz. Yazılımın tam versiyonunun fiyatı ise 65 Dolar ve yine siteden satın alınabiliyor. Mixcraft, kolay kullanılabilen, hızlı çalışılabilen ve bilgisayarınızı yormadan aranje yapmak için ideal yazılımlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

 

  Steinberg Sequel
Bilgisayarlı müziğe ilk başlayanlar için hazırlanmış, bütçeye uygun ve kolay bir kullanıma sahip bir müzik stüdyo yazılımı olan Sequel, hem PC’de, hem de Mac’lerde çalışabiliyor. Loop ağırlıklı olarak çalışmaktan zevk alacakarın rahatlıkla kullanacaklarını düşündüğümüz yazılımda 5000’in üzerinde loop, 600’ün üzerinde çalmaya hazır enstrüman ses kitaplığı standart olarak sunuluyor. Yazılımda değişik tarzlarda kullanılmak üzere 60 farklı davul loop’u da bulunuyor. Aynı zamanda kayıt, miks ve canlı performans kullanımı için remix modu da kullanıcıların geniş bir platformda çalışabilmesine olanak sağlıyor. Compel tarafından satılan yazılımın fiyatı 183 TL+KDV olarak belirlenmiş.

 

MIDI Kontrol Birimleri
Dizüstü kayıt stüdyomuzun bir sonraki halkası, laptop’umuza yüklü olan yazılımların software enstrümanlarını kontrol etmemize yarayacak MIDI kontrol birimi. Piyasada farklı fiyat aralığında oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahip bu segmentte de sizler için bir derleme yaptık. Bu bölümde kriterimiz MIDI klavyenin taşınabilirlik ve ergonomi açısından 25 tuşlu olması ile yazılımları kullanırken bize sunduğu ekstra özelliklerdi. Fiyat olarak üst sınırımız ise 250 Dolar’dı.

 

ESI KeyControl 25 XL
KeyControl 25 XL, Macintosh ve PC uyumlu, USB kablo ile çalışan, stüdyo ve sahne kullanımına uygun 25 tuşlu kompakt bir MIDI kontrol klavyesi. ESI’nin küçük MIDI klavyesi, bünyesinde bir çok kontrol özelliği sunuyor: Pitch bend ve modulasyon, iki kere atanma özelliğine sahip dört potans, bir sürgü ve dört de düğmeye sahip kontrol birimi, Steinberg Cubase LE 4 tam sürümü ile geliyor. Windows Vista, XP ve Mac OS X uyumuna sahip cihaz Akalın tarafından 89 Euro gibi bir fiyata satılıyor.
 

 

 
M-Audio Oxygen8 V2  
 
Mobil stüdyo devrimini başlatan cihazlardan olan orijinal Oxygen8’in yeni versiyonu Oxygen8 V2 da, rakipleri gibi 25 tuşeye duyarlı tuşa sahip. Cihazın üzerinde aynı zamanda 8 adet adreslenebilir MIDI kontrol tuşu, 6 adet transport kontrol butonu,  pitch-bend ve modulation kontrolleri, 5 adet fonksiyon butonu, Oktav +/-; transpoze +/- düğmeleri ve 10 kayıt kapasiteli bir hafıza bankası bulunuyor. Oxygen8 V2 ile beraber Ableton Live Lite 4 yazılımı da ücretsiz olarak sunuluyor. Compel’den satın alabileceğiniz MIDI kontrol biriminin fiyatı 259 TL olarak belirlenmiş.  
Yine 25 tuşlu ve tuşeye duyarlı bir MIDI kontrol birimi olan Neuron 3, stüdyosunda tasarıma da önem veren kullanıcıların dikkatini çekecek bir ürün. Neuron 3, çift atama yapılabilen dört farklı knob, bir atama yapılabilen fader, pitch ve modülasyon kontrol çubuğu, 14 MIDI fonksiyon düğmesi ve 6 transport düğmesi, oktav kontrolörü, 20 seçenek kapasiteli hafıza bankası, Windows XP, Vista ve Mac OS X desteği gibi özelliklerinin yanısıra beyaz, mavi, gri, kırmızı ve siyah renk seçeneklerini bizlere sunuyor. ülkemizde AYS Müzik tarafından satılan modelin fiyatı 190 Dolar olarak belirlenmiş. 

EMU Xboard 25

5 tam boy profesyonel tuş, 16 adet gerçek zamanlı, programlanabilir düğme, Xboard Control yazılımı sayesinde sevilen yazılım ve donanımlarınızın size özel setuplarını kolayca yaratma imkanı gibi aslında bir MIDI klavyeden isteyeceğimiz her türlü özelliği sunan Xboard, Ableton Live Lite 4 (Windows) ve 1000 preset imkanı olan Proteus X LE Desktop Sound Module (Windows) yazılımlarını da içeriyor. Kontrol birimi, USB, pil veya AC Adaptör ile kullanıma imkan sağlıyor. Xboard 25’i PC (Win XP)ve Mac uyumlu olarak kullanmak mümkün. BL Müzik tarafından satılan EMU Xboard 25’in fiyatı 200 Dolar + KDV.

 

 

 
Kulaklıklar

Giriş seviyesindeki dizüstü sistemimizin son halkası dinleme cihazları. Baz sistemimizde dinleme aşamasını profesyonel kulaklıklar aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Iyi bir kulaklık için gözönünde bulunduruğumuz kriterler, natürel ses karakteri, dış sesleri olabildiğince izole etmesi ve uzun saatler süren kullanımlarda ergonomik yapısı ile fiziksel rahatsızlık vermemesi.

 


Icon HP280  
             
Son zamanlarda ekonomik ve kaliteli ürünleriyle özellikle ev ve proje stüdyosu tasarımlarında kullanılan ürünleriyle adından söz ettiren Icon markasından seçtiğimiz model, HP 280. 40 mm’lik sürücüye ve neodim mıknatısa sahip kulaklık, 140 ohm’luk empedansa ve 90 dB’lik SPL değerine sahip. 1/8 inçlik ucunu kutusundan çıkan adaptör yardımıyla ? inç olarak da kullanabiliyoruz. AYS Müzik tarafından satılan Icon HP280, 55 Dolar gibi cazip bir fiyata sahip. ürün kampanya dahilinde ve vade farksız kredi kartına 12 taksit seçeneği ile satın alınabiliyor.
 

 

 
Sennheiser HD 205 PRO Kulaklık

ülkemizde özellikle kulaklık ve kulak içi monitör konusunda en çok beğenilen markalardan biri olan Sennheiser’ın HD 205 modeli, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. 52 Euro+KDV olarak belirlenen satış fiyatının yanısıra, 32 ohm’luk empedans değeri, 112 dB’lik SPL ve %0.5’den düşük bir harmonik bozulma sayısına sahip. Cihaz ülkemizde Metan tarafından satılıyor. ‹nternet üzerinden satın almak için www.kulakligim.com adresine klikleyebilirsiniz.

 

 


Prodibe Pro 800  
 
önümüzdeki aylarda ülkemizde satışa çıkacak olan stüdyo monitörleriyle adından çokca söz edileceğini düşündüğümüz Prodibe markasının Pro 800 modeli de başlangıç seviyesi bir laptop stüdyo için oldukça uygun bir seçim olarak dikkat çekiyor. Kulaklığın 45 ohm’luk empedans değeri, ve 104 dB’lik hassasiyet özelliği dikkat çekiyor. 4 m’lik kablo uzunluğu da kullanım kolaylığına yardımcı oluyor. Pro 800’ün fiyatı, 69 Euro. ürün ülkemizde BL Müzik tarafından satılıyor. 
 

 

Audio Technica – ATH-40mfs
Japonya’da üretilen ve özellikle alt frekans cevabı oldukça güçlü olan ATH-40mfs modeli, 66 ohm empedansa, 102 dB’lik hassasiyet değerine sahip. 40 mm’lik sürücü çapına sahip cihazda neodim mıknatıs kullanılıyor. Kulaklık 3.5 mm’lik mini jak ile sonlandırılmış. Ama kutusundan çıkan adaptör yardımı ile bağlantıyı ? inç jaka çevirmek mümkün oluyor. 180 derece dönebilme özelliği sayesinde kolayca tek kulaklık ile kullanıma da dönebilen cihaz ülkemize Radikal tarafından getiriliyor. Audio Technica’nın fiyatı ise 119 Euro olarak belirlenmiş. 

Son olarak
Dizüstü kayıt stüdyomuzu kurarken bu ay ekonomik ve baz modelleri göz önünde bulundurarak ülkemiz müzik piyasasında bulabileceğiniz çeşitli modellerden bir seçki yaptık. Marka ve model seçerken aklınızda bulunması gereken en önemli kriter, bu set up’ı ne amaçla kurduğunuz. Başlangıç seviyesindeki bu ekipmanlar yardımıyla aranjelerinizi yapabilirsiniz, canlı gitar ve yazılımlardaki bulunan soft synthler ile enstrüman kayıtları alabilirsiniz. önümüzdeki sayımızda bu yazı dizimizin ikinci kısmı olan standart ekipmanlar ile dizüstü stüdyolar dosyamıza devam edeceğiz. Tekrar görüşünceye dek müzik ve kayıt dolu günler…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here