Ana sayfa İnternet Her şarta uygun uydu internet rehberi

Her şarta uygun uydu internet rehberi

0
Uydu internet nedir? Hangi şartlar için uygundur? ADSL veya Fiber bağlantıya alternatif olarak gelen uydu internetin bilinmeyenlerini avantajlarını ve dezavantajlarına yönelik kapsamlı bir inceleme gerçekleştiriyoruz.

Uydu internet, internet bağlantısını uydu üzerinden alınmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Uydu bağlantısı uydu üzerinden televizyon yayınlarını alırken kullanılan çanak antenlerle aynı sisteme sahiptir. Yüksek hızda veri alışverişini desteklemektedirler. Ayrıca bazı firmalar internet hizmetinin yanında VoIP, televizyon yayınları hatta canlı yayın geçişleri gibi hizmetler de vermektedir. Bu da uydu internetini telekomünikasyon altyapısı kötü veya altyapısı hiç bulunmayan yerlerde kullanımının çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. örneğin bir dağ evinde yaşayıp, şehir hayatından uzak kalmak istiyorsanız ama bir yandan teknoloji ve internet bağımlılığınızın önüne geçemiyorsanız, uydu internet sizin için tek çare olabilir. Yakınınızda 3G hatta EDGE”in çekmediği yerlerde bile uydu internet ile hızlı internetin keyfini sürebilirsiniz. Aynı zamanda doğal afetler v.b karasal hattın kullanımının imkânsız olması gibi durumlarda ise uydu internet kesintisiz hizmet vermeye devam eder. Bu da uydu internetinin tercihini bir kat daha arttırmaktadır. Uydu internet sistemleri çift yönlü ya da tek yönlü olarak iki bölüme ayrılır.
 


 
çift Yönlü :
çift yönlü sistemler uydu donanımı aracılığı ile yüksek hızlarda hem veri göndermenize hemde veri almanıza olanak verir. Başka bir değişle hem upload hem download”a izin veren uydu internet sistemine çift yönlü deniyor. çift yönlü uydu interneti erişimi için kullanılan ekipmanlar, tek yönlü uydu interneti için kullanılan ekipmanlardan çok farklıdır. Gerekli ekipmanlar, alıcı ve verici bir çanak anten ve uydu modemidir. Bu çanak anten, bir canlı yayın aracının üzerindeki çanak antene benzetilebilir. Bu ekipmanlar servis sağlayıcılarından belli bir ücret ile satın alınabilir veya servis sağlayıcısı kiralama hizmeti veriyorsa, kiralama bedelleri ödenerek ekipmanlar kiralanabilir. Uydu yoğunluk durumuna göre hız değişkenlik gösterebilir. Genellikle bu sistemi bankalarda, büyük firmalarda ve internet altyapısı bulunmayan yerlerde görmek mümkündür.

 

Tek Yönlü :
Tek yönlü uydu sisteminde ise bağlantılar yine yüksek hızlarda fakat sadece veri almanıza imkan verir. Sadece download yapabilirsiniz. Verinin upload yani karşı sunucuya gitmesi için başka bir bağlantıya ihtiyaç duyabilirsiniz GPRS, EDGE, 3G, 4G, LTE vs gibi. Tek yönlü uydu internet sistemi 7-8 sene önce kullanılan, fiyat bakımından pek tercih sebebi olmayan bir bağlantı yöntemiydi.

Hava şartları
İlginçtir ki ka-band sistemi aşırı hava koşullarından pek etkilenmiyor. Digiturk ve D-Smart aboneleri, aşırı yağmurun veya rüzgarlı havalarda uydu TV sinyallerini engellediğine tanık olmuşlardır. Ka-band sistemi ilk kurulduğunda aşırı yağmurdan çok az etkileneceği düşünülüyordu; ancak Tooway”a bakılırsa, sistem bir kez tam kapasite çalışmaya başladığında yağmurdan hiç etkilenmeyecek. Bu, büyük oranda uyumlu gönderim gücü kontrolü aracılığıyla ve sürekli hizmet sağlamak için azaltılmış bit oranı sayesinde sağlanıyor.
 


 
Uydu İnternet”in gerçeği gecikme sorunları
Uydu geniş bant bağlantısının tek zayıf noktası, tamamen ortadan kaldırılması imkânsız olan gecikme sorunları. Uydunun uzaklığı yaklaşık 36.000 km olduğundan, sinyalin ışık hızında uyduya ulaşması 250 milisaniye sürüyor. Genellikle 600 ila 800 milisaniye gecikme görüldüğünden sistem oyun oynamak amacıyla kullanılamıyor. Eski çevirmeli bağlantılarda bile ping süresi olarak 120 milisaniye gecikme görülüyordu.

Aslında daha alçak bir yörüngeye yerleşmiş uydularla gecikmeyi azaltmak mümkün olabilir. Uydu 8.000 km yukarıda olsaydı 125 milisaniye, 1.000km yukarıda olsaydı 10 milisaniye gecikme görülecekti. Ancak bu yükseklikte yörünge sabitlenemediğinden dolayı, kesintisiz bağlantı sağlamak için çok sayıda uydudan oluşan bir ağ kullanmak gerekecekti. Bu da bağlantının alıcı ucundaki antenin veri alımını kolaylaştırmak için sürekli dengeleme yapmasını gerektireceğinden daha fazla karışıklığa yol açacaktı. Kısacası şu anki şartlar için gecikme sorununun aşılması imkansız gibi görülüyor. Buna rağmen, sabit yörüngeli bir uydu bağlantısının işe yaramayacağı tek hizmet oyun oynamak. öngörüye dayalı ön bellek kullanarak, aynen karasal bağlantılarda olduğu gibi mükemmel web gezintisi hızlarına ulaşmak mümkün. Skype ve sesli hizmetlerse aynen beklendiği gibi sorunsuz çalışıyor.

 

Taşınabilir uydu modemi
Bu sistemler ise genellikle uydu yönüne çevrilerek kullanılan dikdörtgensel şekilde olan bir kutu şeklindedir. VSAT sistemine göre uyduya farklı bir yön hizasına gerek yoktur ve sinyal kuvvet metrelerinde kullanıcıya yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Bu tür modemler genellikle Ethernet ve USB bağlantıları ile bilgisayara bağlanırlar. Hatta bazılarının uydu telefonunda olduğu gibi yerleşik Bluetooth transrecieveri bulunur. Modemler bir bataryaya sahiptir ve bir dizüstü bilgisayara bağlandığında bilgisayarın bataryasını tüketmez. Bu terminaller yaklaşık bir evrak çantası boyutlarındadır ve 350-500 kbit/s arasında simetrik hızlara ulaşabilmektedir. Daha küçük modemler Thuraya tarafından hizmete sunulmaktadır ama sınırlı kapsama alanında 144 kbit/s hıza ulaşmaktadırlar.
 

 
UYDU vs ADSL
ADSL teknolojisi en fazla 8 Mbps hız sunarken bugünlerde yaygın olarak kullanılan ADSL2+, hızı 24 Mbps”ye kadar çıkardı. Ancak hat uzunluğu 4 km”ye yaklaştığında dahi hangi DSL teknolojisi kullanılırsa kullanılsın hız 4 Mbps”nin altına iniyor. Yani eğer bir santrale en fazla 3 km mesafede yaşamıyorsanız internette düşük hız çilesinden kurtuluş yok. Uydudan internet burada sahneye giriyor. Tek bir sabit yörüngeli uyduya sahip bir şirket, Finlandiya”nın buz gibi ovalarından İspanya”nın sıcak sahillerine kadar tüm Avrupa kıtasındaki tüm müşterilerine 90 Gbps”te kadar bağlantı hızı sunabilir. Peki bu nasıl olacak?

Uydudan geniş bant internet bağlantısı yeni bir şey değil: 2000″lerin başlarında hızlandırılmış indirme hızları sunarken göndermeyi (upload) standart çevirmeli bağlantı üzerinden yapan seçenekler mevcuttu. Bu teknoloji, aynen bir televizyon anteninin belirli bir kanaldan yapılan dijital video yayınlarını alması gibi; web gezintisi, indirme ve benzeri amaçlarla dijital veri almak amacıyla kullanılabiliyordu.

 

Eski günlerde böyleydi ama teknoloji o günden beri çok yol katetti. Eutelsat firması 2010 yılı sonunda dünyanın ilk yüksek çıktılı uydusu (high throughput satellite, HTS) olan KA-SAT 9A”yı fırlattı. İngiltere”de yapılan 6,1 ton ağırlığındaki uydu, yüksek hızlı internet hizmeti sağlamak üzere optimize edilen ilk uydu.

Bir noktasal ışın demeti teknolojisi kullanan uydu, 82 noktasal ışından birine yakın yaşayan her eve 20 Mbps indirme, 6 Mbps gönderme hızı sunabiliyor. Ayrıca bu ışın demeti içindeyken coğrafik konumdan kaynaklanan bir yavaşlama olmuyor. Uzayda 35.800 km yükseklikte sabit bir yörüngede bulunan uydu Avrupa”nın üzerinde sabit bir noktada bulunuyor.
 


 
Uydunun bulunduğu bu avantajlı noktadan ışın demetleri, Avrupa”nın çoğuna ulaşıyor. Bu ışın demetlerinden her biri yaklaşık 500 km çapında bir alanı kapsıyor, bu da İngiltere ve İrlanda”yı kapsama alanına almaya yeterli. Aslına bakarsanız uydu bu güzel adalara tam yedi ışın demeti doğrultmuş durumda. Yani Shetland adalarından Kuzey Denizi”ndeki petrol platformlarına kadar her noktada herkes hızlı internet bağlantısının tadını çıkarabilir.

Işın demeti sistemi, aynı radyo frekanslarının herhangi bir parazit oluşmadan, 20 kere kullanılmasını mümkün kılıyor. Her bir ışın demeti 1,1 Gbps bant genişliğinin altından kalkıyor. Bu sayede toplam uydu kapasitesi 90 Gbps düzeyine ulaşıyor. Aslında uydu ilk fırlatıldığında kapasitesi 70 Gbps idi. Bu da kullanıcılara 10 Mbps indirme hızı sağlayabildiği anlamına geliyordu. Ancak o tarihten sonra sistem hassaslaştığı için kapasitesi 90 Gbps”ye, indirme hızı da 10 Mbps”ye yükseltildi.

Ka-band radyo aktarım sistemi yer-uydu bağlarında 30 GHz, uydu-yer bağlarında 10 GHz olarak çalışıyor ve geliştirilmiş yüksek çıktının temelinde yer alıyor. Eski uydu sistemlerinin tek bir noktadaki çok daha geniş alanları kapsaması gerekiyordu. Bu yeni dar ışın demetleri performansı birkaç şekilde artırıyor: tahsis edilmiş frekansları birkaç defa tekrar kullanmak gibi. Bu, geleneksel geniş ışınlı uydularla kıyaslandığında çok daha yüksek kapasiteye ulaşılmasını sağlıyor. Dar ışınlar daha fazla, daha odaklanmış güç ve geleneksel uydulardan 35 kat daha fazla alıcı hassasiyeti sunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here