Ana sayfa Donanım Her ortamda kaliteli ses

Her ortamda kaliteli ses

0

Evinizdeki oditoryum

  Girişte de bahsettiğimiz gibi, konu müziği duymak olunca iş karışık bir hal alıyor. Müziğin kayıt edildiği ortamdaki tüm sesleri duyabilmek isteyenlerin bunu için gerekli Hi-Fi donanımlara ihtiyaçları var. Hi-Fi (High Fidelity) yani “yüksek sadakat” bir müzik eserinin kaydı esnasında, ortamda hangi tınılar sesler ve notalar varsa, aslına uygun olarak kaydetmek anlamını taşıyor. Yalnız iş, bu sadakat ile üretilmiş DVD ya da Blu-ray”leri almakla da bitmiyor. Kayıtları aynı sadakat ile kulağınıza getirecek Hi-Fi ses sistemlerini de oturma odanıza taşımalısınız..

Hangi sistem?

İlk olarak bugünkü ihtiyaçlarınız kadar geleceğe yönelik sistemleri tercih etmekte fayda var. En kaliteli sesi alabileceğiniz kaynaklar günümüzde HD DVD ve Blu-ray”lerdir. Bu optik kaynaklar 7.1 ses standartına sahiptir. Yani 7+1 ses sistemleriyle kayıpsız olarak çalışırlar. Bu büyüklükte bir oturma odanız varsa önerilebilir. Oturma odası bu kadar geniş olmayanlar ise 5.1 ses sistemleriyle de bu kaynaktan sorunsuz müzik dinleyebilirler.

 

Nasıl Yerleştirilmeli?

Böyle bir ses sistemine sahip olduktan sonra en önemli nokta, odanıza en iyi verimi alacak şekilde yerleştirmek olacaktır. İyi bir yerleşim için şunlara dikkat edilmeli:

• Hoparlörlerin yüksekliğinin oturduğunuz noktaya göre kulak seviyesinde olması.

• İki hoparlör arasındaki mesafenin, oturduğunuz noktanın ses sistemine olan uzaklığı kadar olması.

• Elektriğin tek bir kaynaktan alınmasına özen gösterilmeli.

• Hoparlörlerin kablolarıyla elektrik kablolarını mümkün olduğunca uzak tutmalı.

 

 

Bizim seçimimiz

Hoparlör:
B&W 800 Diamond

ürettiği ses sistemleriyle dünyanın en önemli üreticilerinden olan Bowers & Wilkins”in, 800 Diamond serisi gerçekten kaliteli bir ürün. Tasarımı ve teknolojisi ile sinyalden hiçbir şey eksiltmeyen 800 Diamond, seste mükemmeli arayanlar için gerçekten iyi bir çözüm.

 

 

Amplifikatör – CD çalar: Rotel 15 Series

Müzik elektroniğindeki yeri tartışılmaz olan Rotel, bilinçli Hi-Fi tutukunları için komple bir çözüm sunuyor. Entegre stereo amplifikatörü (RA 1520) ve CD çaları (RCD 1520) ile en doğal sesi yakalayabileceğiniz Rotel 15, en dinamik seslerden en ince nüanslara kadar müziği duymak için ideal.

çalışırken de müzik

çalışırken müzik dinlemenin verimliliği arttırdığı söyleniliyor. Ama ofisinize bir Hi-Fi sistemi kuramayacağınıza göre stereo sistemleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu tarz ürünleri piyasaya süren irili ufaklı oldukça fazla sayıda marka var.  Ama amacımız kaliteli ses ise  üzerine yoğunlaşmamız gereken farklı noktalar var demektir. Ofis ortamında müziği büyük ihtimalle PC ve notebook”lardan dinleyeceğiniz için herhangi bir amplifikatöre ihtiyacınız olmayacaktır. Amfinin göreceği işi bilgisayarlarınızdaki yazılımlarla çözebilirsiniz.

 

Hangi sistem?

Belirttiğimiz gibi ofis için yüksek kolonlara, standart üstü kalitede haparlörlere ve çok özellikli bir amplifikatöre ihtiyacınız yok. Ama düşük seviyede bile duru, gürültüsüz ses verecek ve her ortamda çalışacak güzel bir stereo sisteme ihtiyacınız var.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta bu ses sisteminin kendi amplifikatörünün olması.

Nasıl Yerleştirilmeli?

Her şeyden önce, ofiste kulaklık olmadan harici bir kaynaktan müzik dinlemek için kendinize ait bir odanız olması gerekiyor. Ofis odaları, istisnalar dışında, çok büyük ortamlar olmadığına göre sistemi masanızın çevresine yerleştirmenizde herhangi bir sakınca yok. Surround (çevresel) ses almak için (varsa) amfi ve subwoofer”ın bulunduğu kutuyu masadan daha aşağı bir seviyeye koymanız yerinde olacaktır. çünkü bas sesler alttan üste doğru yayılır.

 

Bizim seçimimiz

JBL CS 360Xcite:

JBL kaliteli ses sunmak için ürettiği ürün yelpazesini, “Cinema Sound” ailesinden olan 360Xcite ile genişletti. Ofis içinde kaliteli müzik dinlemek için gerçekten yeterli olan CS 360Xcite Dolby, Dolby Virtual Speaker ve SRS TruSurround HDTM teknolojilerini destekliyor. Bu sistemle bilgisayarınız, televizyonunuz ve MP3 ya da CD çalarınıza bağlayarak farklı kaynaklardan iyi ses almanız mümkün oluyor.

 

Bose COMPANION 5:

Bose”un akıllı multimedya hoparlör sistemi, surround ses içeriğini 5.1 hoparlör takımınız olmadan doğrudan bilgisayarınızdan iletebiliyor. Yalnızca iki küçük hoparlör ve gizlenebilen bir ACOUSTIMASS”tan oluşan sistem, ilk dinlemeye başlanıldığında kalitesini farkettiriyor. Kullanım alanınızın dar olduğu ofis için gerçekten denenmeye değer 5.1 performansından fazlasını sunabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here