Ana sayfa Sektörden Helyum Bilişim/Kaspersky gerilimi mercek altında

Helyum Bilişim/Kaspersky gerilimi mercek altında

0

Kaspersky Lab eski Türkiye Genel Müdürü ve Helyum Bilişim”in şimdiki Genel Müdürü Murat Göçe, Kaspersky ile Helyum Bilişim arasında 2 yıldır devam etmekte olan gerilimle ilgili tüm bilinmeyenlere açıklık getirdi…

Technotoday: Son günlerde çok sayıda Kaspersky müşterisinin mağdur olduğunu duyuyoruz. Bunun sebepleri hakkındaki fikirlerinizi alabilir miyiz?

Murat Göçe: Antivirüs programları birçok yazılım gibi sadece bir bilgisayarda çalışır, ikinci defa kurmak isterseniz ya da başka bir bilgisayara taşımak istediğinizde ilk kurulumu iptal ederek kopyalanmayı önler. Bu gereklilik bazen sistem çökmesi sonucu formatlama ya da yeni bir bilgisayar alınması ile de ortaya çıkar. Kaspersky ürünlerinin bu takibi yapma yeteneği yok. Sadece kaç defa kurulduğunu kontrol eder. Belli bir sayıya ulaşınca kod kilitlenir. Bu sayı eskiden 99 idi. Kaspersky bu sayıyı kısa bir süre için ve sadece ülkemizde 3’e indirdi. Bu nedenle daha evvel bilgisayarına kurmuş, sonra format yapmak zorunda kalıp tekrar kuran kullanıcının kodu geçersiz oldu, kara listeye girdi. Bugünlerde bunu değiştirip bu sayıyı yine yükselttiler ama kara listeye girmeler devam ediyor. Bu dönemde mağdur olan kullanıcıların durumunu da açıklamak yerine hepsine bedelsiz kod vererek durumu geçiştirmeye çalıştılar. Helyum”a gelenlere de biz çözümler ürettik, kimseyi zorda bırakmadık. Bu dönemde mağdur olan kullanıcıları da bahane ederek basına geçersiz, sahte ürün gibi açıklamalarda bulundular. Onlardan ricamız herkesin gözü önünde varsa bunu açıklamalarıdır. Eğer böyle delilleri yoksa çıkıp bizden özür de dileyebilirler, özür erdemdir.
 

Technotoday: Kaspersky ürünleri gerçekten 3. Şahıslar tarafından kopyalanarak dağıtılmaya müsait mi? Kaspersky Lab”in bu konuda diğer ülkelerde de aldığı bir önlem gerçekten yok mu?

Murat Göçe: Evet, çok müsait. Geçmişte yapanları da çok gördük ve sürekli engellemeye çalıştık. Hatta bu paralelde referans kod uygulaması ile bir kodun tek kişiye gitmesini sağladık. Diğer ülkelerde aldığı önlem aynı, belki aktivasyon sayısı Türkiye’de az ama oralarda ben ayrıldığımda 99″du.

Technotoday: Kaspersky, müşterilerinin dolandırıldığını iddia etti ve Helyum “un ürettiği ürünlerin kopyalandığını, korsan ürünler olduğunu açıkladı. Bu konudaki düşünceleriniz ve görüşleriniz nelerdir?

Murat Göçe: ürünleri birileri kopyalıyor olabilir. Bence Kaspersky ortaya çıkıp varsa bu kişileri açıklasın. Her kimse bu kanunsuz kopyalamayı yapanı ya da yapanları açıklasınlar, herkes öğrensin. Bu gerçek değilse de kamuoyundan özür dilesinler. Her halükarda Helyum adını da kullanarak yaptıkları basın açıklamasının amacı bir nebze amacına ulaştı, kafalar karıştırıldı. Kopyalamayı yapan 3.kişiler ve sahte ürünler açıklaması aynı yazıda olunca konuyu bilmeyen herkes olmadık yorumlarda bulundu doğal olarak. Ustaca hazırlanmış bir bültendi.
 

 

 

Technotoday: Mağdur kullanıcıların sorunları çözüldü mü? çözüldüyse nasıl?
Murat Gökçe: Bizim Kaspersky ile anlaşmamız 15 Mart 2011 tarihinde onların isteği ile sona erdi. Bu nedenle teknik çözüm üretmemiz mümkün değil. Biz hiçbir kullanıcının mağdur olmaması için kendi ürünlerimiz ile çözümler üretmeye çalıştık, herkese çeşitli çözüm önerilerinde bulunduk. Şükür memnun olamayan kişi yok.
Technotoday: 2 yıldır Kaspersky – Helyum kavgası var. Başlangıcı, gelişmesi ve şu an ki durum nedir?

Murat Göçe: Kaspersky muhtemelen neredeyse her yabancı markanın düştüğü tuzağa düştü ve Türkiye’deki büyümeden memnun olmadı, 2011 yılından itibaren Helyum “un başarılı faaliyetlerine olumsuz müdahalelerde bulunmaya başladı. Elde kalan milyon usd ile ifade edilen stokların eritilmesi ya da iade alınması için sunulan hiçbir öneriyi kabul etmedi. Belki de baştan planlı bir şekilde hazırladığı senaryo gereği Helyum’a yazı yollayarak 15 Mart 2011 tarihinde anlaşmayı fesih etti. Şu an İsveç Tahkim kurulunda Alman yasaları ile yürütülen bir davamız var. Oldukça iyi durumdayız, kim bilir belki de son yaşananlar bizim davada çok iyi olmamız karşısında Kaspersky “nin son atakları.

Technotoday: Kaspersky ile helyum un anlaşması neden bitti? Yeni ürününüz Trend Micro nasıl gidiyor?

Murat Göçe: Başladığımızda Trend Micro büyük ölçekli firmalarda oldukça bilinen bir marka olmakla beraber küçük ölçekli firmalarda ve bireysel kullanımda çok zayıftı. Helyum “un güçlü olduğu bu segmentte de ürünü tanıttık, çok iyi diyemesek de güzel bir konuma getirdik. Yolumuzun uzun olduğunu görüyoruz, tırmanmaya devam


Technotoday:
Helyum “un gelecek planları nelerdir?
Murat Gökçe: Helyum “un en net planı tek marka ile tanınmamak. Yani geçmişte yaptığımız hata sonucu Helyum=Kaspersky olarak bilindik. Kaspersky markası ile ayrılmamıza rağmen hala bizi Kaspersky satıyor diye bilen BT bayileri var. Amacımız ürün portföyümüzü zenginleştirerek Lider Güvenlik ürünleri toptancısı haline gelmek. Bu bağlamda Tufın, Cyrptzone gibi enterprise çözümlerinin de distribütörü olduk, ürün portföyüne çok yakında birçok ürün daha gelecek


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here