Ana sayfa Yazılım HDR görüntüleme ve Modo’da uygulanışı

HDR görüntüleme ve Modo’da uygulanışı

0

“HDR resimleri, ışıklandırmada kullanarak sahnenize büyük miktarda gerçeklik katmak Modo ile çok kolay.”
 

Herkese selamlar. Bu ayki makalemde HDRi (High Dynamic Range Imaging) ya da kısaca HDR dediğimiz görüntüler ve Modo”daki uygulamalarına değinmek istiyorum. Konuya geçmeden belirtmek isterim ki sözünü ettiğim uygulama şimdiye kadarki modo ile ilgili yazılarımı okuduğunuz veya modo hakkında bir miktar fikir sahibi olduğunuz varsayımıyla yazılmıştır ve Modo”ya fazla aşina olmayan kişiler için uygulamayı kavramak zor olabilir.
 
modo uygulaması
 
HDR görüntüler .hdr veya .exr uzantısı ile kaydedilen, geniş aralıkta ışıma miktarı içeren 32-Bit”lik görüntülerdir. HDR, açılım ve anlam olarak “yüksek değişken mesafe” olarak tanımlanabilir. Buradaki değişken mesafe, exposure değerleri (yani görüntüdeki karanlık ve aydınlık değerler) arasındaki “yüksek” mesafedir.

8-Bit”lik görüntü dosyaları (jpg, ,bmp vb) kırmızı, yeşil ve maviden oluşan her renk kanalı için 0 ve 255 arasında değer alabiliyorken HDR görüntüler bu değer sınırlarını aşan derecede bilgi depolayabilirler (0 ile 4.294.967.295 aralığı). Böylelikle bir Photoshop”ta, exposure ayarı ile değiştirilen bu değerler 255″in üstüne de çıkabileceğinden, HDR görüntüde sınırsız sayıda ışık derecelendirmesi, başka bir deyişle “mesafelendirilmesi” elde edilebilir. Aynı zamanda bu, HDR aydınlatmada sadece HDR dosyalarının değil, 16 veya 32-Bitlik TIFF, RAW, PNG formatlarının da kullanılabileceği anlamına gelir.

 

Resim 2″de Photoshop”ta exposure değeri 12 birim artırıldığında 8-Bit”lik bir JPG ile 32-bit”lik HDR görüntünün tepkileri arasındaki farkı görebilirsiniz (Resim 01).

HDR görüntü dosyalarının muhafaza ettiği, sınırın üstündeki renk değerlerinin 3B programlardaki avantajı 255″i aşan renk değerlerinin sahnede ışıma yapması ile ortam aydınlatmada kullanılabilmeleridir.
 

panorama
Resim 01
 
Gerçekçi bir ışıklandırma açısından sınırın üstündeki değerlere duyarlı olarak aydınlatma sağlamanın en temel kullanımı HDR biçiminde hazırlanmış “fotoğraf” kullanmaktır. 3B programda ortam görüntüsü olarak atanan HDR fotoğraftan elde edilen aydınlanma ve ışın hesaplamaları ile özellikle yansımalı yüzeyler ve gölge oluşumları çok daha gerçekçi görünecektir.

 

HDR ile ilgili temel bilgileri tamamlamadan önce son olarak bir HDR türü olarak tanımlayabileceğimiz EXR görüntülerden bahsetmek isterim. EXR görüntü sistemi Lucas Film tarafından geliştirilmiş ve HDR ile aynı mantıkta, fakat 1″den fazla layer depolayabilen bir sistemdir. Sinema sektöründe ve Adobe Aftereffects ile gayet etkin biçimde kullanılabilen bu görüntü sistemi, favori 3d programınızdan hesaplama çıktısı alırken istediğiniz render kanalını layer olarak bu dosyaya kaydetmenize olanak verir (Resim 02).
 
panorama uygulaması
Resim 02
 
EXR desteği olmayan eski sürüm Photoshop kullanıyorsanız OpenEXR isimli Photoshop plugin”ini elde edebilirsiniz. Aynı zamanda EXR dosyalarının layer sistemini kullanabilmek için ProEXR isimli ücretli Aftereffects ve Photoshop Plugin”ine sahip olabilirsiniz.

Mododa sahne kurulumuna geçmeden önce kısaca panoramik görüntü ve HDR görüntü oluşturma süreçlerinden bahsetmek istiyorum.

 

Panorama Görüntüler ve Elde Edilme Yolları

Panorama görüntüler ayrıntıları sergilemek üzere oluşturulan genel görüntülerdir. 360 derece etrafınıza baktığınızda elde ettiğiniz bilgileri tek 2 boyutlu düzleme serme işi panoramik görüntü oluşturmanın temelidir. Yatay, dikey veya hem yatay hem de dikey olarak 360 derece panorama elde etmek, bir ortamı sergileme açısından tek karelik bir görüntüye göre daha bilgilendiricidir. Panoramik görüntülerde 360 derece her eksende görüntüyü tek parça halinde görürsünüz (Resim 03).
 

hdr uygulaması
Resim 03
 
Oluşturma yöntemi olarak izlenecek yollar çeşitlidir. Bir ayna bilyeye doğrudan yakın çekim ile oluşturulup dönüştürülebileceği gibi, 360 derece tripod yardımıyla dönüş yaparak seri olarak çekilen fotoğrafların program yardımıyla panoramik birleştirimi de çözüm olarak sunulabilir. Bunun için ücretli olarak PtGUI programını, bedava program olarak da Hugin”i  önerebilirim. Fakat Hugin”in bedava olmasının tek problemi birleştireceğiniz resimler üzerindeki ortak noktaları elle belirleyerek programa yardımcı olmanızın gerekmesi.

Birbirinin devamı olarak çektiğiniz fotoğrafları bu programlarla stitch (dikme) işlemi yaparak silindirik veya küresel panoramalar elde edebilirsiniz.

 

modo
Resim 04
  HDR Görüntü Oluşturma Yolları

Daha önce de bahsettiğim gibi HDR görüntüler geniş aralıkta ışık bilgisi içerir. Bunu oluşturacak programa da doğal olarak farklı ışık bilgileri vermemiz gerekir. Bu çıkış noktasıyla, genel HDR görüntü oluşturma süreci; aynı fotoğraf karesinin farklı ışık duyarlıklarında çekilmiş alternetiflerinin birleştirilmesinden oluşur (Resim 04).HDR birleştirmede ihtiyaç duyacağınız farklı ışık duyarlılıklarını elde etmek için fotoğrafçılıkta bir kaç yöntem var:

Diyafram Hızı (f-stop) değiştirmek
Perde hızı (Exposure Time) değiştirmek,
ISO(ASA) değerini değiştirmek,
EV (Exposure Values) değerlerini kademeli olarak değiştirmek (-1 / -0.5 / 0 / 0.5 /1 gibi).

Hangi yöntemi seçeceğiniz size kalmış. Tek dikkat etmeniz gereken şey fotoğraf makinesinin açısını değiştirmemek ve 3″ten fazla sayıda farklı ışık derecelerinde kareler elde etmek (mümkünse en uç sınırlar arasında).

Yöntem olarak ise kişisel tercihim diyafram ve perde hızlarının önceden tanımlanmış kombinasyonları olan EV değerlerini değiştirerek çekim yapmanız. çünkü EV”ler arasındaki duyarlılık farkı diğer yöntemlere göre daha eşit mesafelerde dağılım gösteriyor. Bundan sonra yapmanız gereken ise Photoshop”taki HDR Merge fonksiyonunu kullanarak çıktılarınızı HDR dosyası olarak birleştirmek. Photoshop”ta HDR birleştirme aracına File, Automate, Merge to HDR yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Bu kısımda farklı ışıma miktarları içeren fotoğraflarınızı seçip kolaylıkla HDR görüntü oluşturabilirsiniz (Resim 05).
 
hdr görüntüleme
Resim 05

 

Panorama HDR

Düz bir fotoğraf karesini hdr olarak elde etmek her zaman işimize yaramayabilir. Sahnemizin etrafını tamamen saran bir HDR fotoğraf bu konuda daha cezbedici gelecektir. Yukarıda panorama oluşturma ve HDR birleştirme süreçlerinden bahsettiğimize göre “Panoramik HDR Görüntü” oluşturamamamız için hiçbir sebep yok demektir. Tek yapmanız gereken 360 derece panorama fotoğrafları çekerken her çekimi 3″ten fazla ışık duyarlılığında çekmeniz ve tüm ışık derecelerinde panoramalar oluşturduktan sonra bunları HDR olarak birleştirmeniz olacaktır (Resim 06).
 

hdr oluşturma
Resim 06
 
HDR Görüntüler ve Modo

Modo tüm 32-bit HDR görüntüleri destekleyen bir programdır. Daha da ötesi bu görüntü dosyalarını kendi fırçalarıyla yine 32-bit olarak boyamanıza imkan verir. Bunun temel prensibi opacity değerlerini %100″ün üzerine çıkarmaktır. Yani bir gri rengi (RGB 156,156,156) %1000 opacity ile boyamanız, bu değerlerin 1560″lara çıkması ve artık gördüğümüz görüntünün ışığın yansıması olarak tanımladığımız “renk” yapısından çıkıp, “ışığın kendisine” dönüşmesi durumudur. Yine bu tür boyamalarınızı Modo”dan 32-bit HDR, EXR, TIFF gibi formatlarda kaydetmeniz mümkün.

 

high dynamic range imaging
Resim 07
   Modo ile Basit Bir HDR Aydınlatma Uygulaması

Bu uygulamada herkesin ulaşabilmesi açısından internetten ücretsiz olarak temin edilebilen 360 x 360 derece küresel kitchen.hdr dosyasını kullanacağız

Sahneye ilk önce gölgelerin düşeceği bir plane ve yansıma yapacak bir sphere yerleştirelim. Plane için kendinize uygun bir kaplama seçebilirsiniz. Sphere içinse yansımaya sahip bir materyal hazırlayalım (specular %0, reflection %80, diffuse %20).

Render özelliklerinde Global Illumination ayarlarına gelip GI”ı açmamız gerekiyor çünkü HDR aydınlatma sistemi tamamen Irradiance hesaplarına dayalı bir işlemdir. Kaliteli bir çıktı almak için ihtiyaç duyacağınız GI ayarları için Resim 07″dan yardım alabilirsiniz.

 

Sonraki adım Environment katmanına gelip, yukarıdan Add Layer”a, sonra da Image Map”e tıklayıp diskten kitchen.hdr dosyasını seçmek. HDR dosyasına ait ayarlardaki Min Value ve Max Value değerleri ve Environment Layer”ının Intensity değeri ile mevcut HDR ortamındaki ışıma (exposure) farkını azaltıp artırabilirsiniz. çoğu HDR görüntü kendi ayarlarıyla pek de görsel olan sonuçlar yaratmaz. Bu yüzden bu değerlerle uygun ışığı yakalayana kadar oynamalısınız. Ben Resim 08″daki ışık miktarına ulaşmak için Environment Intensity değerini 0.4 W/srm2″ye, HDR görüntünün high value parametresini ise %50 ye düşürdüm.
 
modo hdr
Resim 08
  aydınlatma uygulaması
Resim 09
Bu parametreleri keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, değerleri sınırlar dışına çıkarırken mavi ve pembe lekelerin oluşmasına izin vermemek olmalı. Bunu Modo”nun gerçek zamanlı ön izleme ekranından kontrol edebilirsiniz. Daha sonra ise sahnenizi renderladığınızda sahnenin ve gölge oluşumlarının, ışık düşen noktaların tamamen elimizdeki HDR dosyasına göre hesaplandığını göreceksiniz. Aynı zamanda hesaplama çıktısını HDR dosyası olarak kaydederseniz yine geniş aralıkta ışık bilgisi içeren ve Photoshop veya başka bir programda ışık miktarı üzerinde esnek değişiklikler yapabileceğiniz bir sahne elde edebilirsiniz (Resim 08 ve Resim 09).

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here