Ana sayfa Makale HDMI 2.1 Geliyor

HDMI 2.1 Geliyor

0

HDMI 2.0’a ve onun mümkün kıldığı 4K HDR içeriğine alışmaya mı çalışıyorsunuz? Yeni bir çözüme de kendinizi hazırlayın: Spesifikasyonun arkasındaki grup Kasım ayının sonlarında HDMI 2.1’in yolda olduğunu açıkladı. Bu duyurunun bir sonucu olarak birçok soru ortaya çıktı, bunların arasında, insanların yeni aldıkları TV veya 4K Blu-ray oynatıcısının eskimesi veya yakında yeni bir HDMI kablosu satın almanın gerekip gerekmeyeceği konusunda endişeleri var. Bunların dışında HDMI 2.1’in ev eğlence sistemlerine getirdiği şeylere ilişkin sorular var: Yeni ne var, nasıl çalışıyor ve ne zaman çıkacak?

Bütün cevapları topladık ve konu biraz teknik olmasına rağmen, hem sıradan kişilerin  hem de sıkı A/V meraklıları için anlamlı olacak bir şekilde sunmaya gayret gösterdik. Ortada çok fazla soru olduğundan, çeşitli forumlarda ve sosyal medyada en sık sorulan sorulara cevap vererek işe başlayacağız.

 

Yeni TV”miz eski mi sayılacak?
Kesinlikle hayır. Eğer TV’niz 4K UHD çözünürlüğü ve Yüksek Dinamik Aralık”ı (HDR) (veya sadece 4K)  destekliyorsa, henüz eskime aşamasından uzaktır. TV’nizi son birkaç yıl içinde satın aldıysanız, bir süre daha onunla idare edebilirsiniz. HDMI 2.1’in kısa bir süre içinde bir dizi yeni olanak açacağı doğrudur, yıllardır bu potansiyel özelliklerin birçoğunun işaretlerini görüyoruz, ancak yine de 8K çözünürlük ve 120 Hz’lik 4K”nın ana akım olmaya yaklaşması yıllar alacaktır.

Şimdi yeni bir TV almanın eşiğindeyseniz, HDM 2.1 çıkana kadar bekleyecek misiniz? Hayır. En azından bir yıl sonra HDMI 2.1″in kazançlarından bir şekilde yararlanacaksınız.

 

HDMI 2.1 yeni bir HDMI kablosu gerektiriyor mu?
Evet. Yeni standart bir kerede HDMI kablosundan üç kat veri akıtacaktır. Bu durumda, yeni bir Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablosunun kullanılması gerekecektir. Nadiren de olsa, mevcut bir yüksek hızlı HDMI kablosunu yeni bir HDMI 2.1 cihazıyla kullanmak mümkün olabilir, ancak bu hattan akan bilgi miktarı hızlı bir oranda arttığı için, cihazı satın alırken yeni bir Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablosunu da satın alın.

HDMI kablo bağlantı yuvalarının ve jack”larının boyutları veya bağlantı türleri ile ilgili bir değişiklik olmayacak. Yeni Ultra Yüksek Hızlı HDMI kabloları, eski cihazlara mükemmel bir şekilde uyacaktır.

 

HDMI 2.1 geriye doğru uyumlu mu?
Evet. HDMI standardının daha eski bir sürümünü destekleyen herhangi bir HDMI özellikli cihazı da bağlayabileceksiniz. Yeni bir HDMI 2.1 özellikli TV veya ekran üzerinde iyi çalışacaktır. örneğin gelecekte eski Xbox One’ınızı HDMI 2.1 ile yeni 8K TV’ye bağlamak istiyorsanız, bu hiç sorun olmayacaktır.
HDMI 2.0a cihazları HDMI 2.1″e yükseltilebilir mi?

Teorik olarak bu mümkün, ancak olasılığı düşüktür. Firmware upgrade”i yapılabilen yüksek kaliteli yongalar olmasına rağmen, son derece pahalılar ve üreticiler tarafından nadiren kullanılıyorlar. Şansınıza, TV’nizin veya 4K Ultra HD Blu-ray oynatıcınızın içinde bu nadir yonga setlerinden birine sahip olabilirsiniz.

 

Neden yeni bir HDMI sürümüne ihtiyaç var?
Tüketici seviyesindeki ev eğlence cihazları zaten HDMI 2.0a’nın 18Gbps bant genişliği sınırlarına yaklaşıyorlar. örneğin, bir 4K Ultra HD Blu-ray diskini alın: 4K görüntü çözünürlüğü kendi başına büyük bir band genişliğine sahiptir, ancak daha sonra 10 bit renk, 4: 4: 4 renk örneklemesi, 60 FPS içerik, Dolby Atmos ve DTS:X çok kanallı surround ses, HDR metadata ve 4K Blu-ray oynatıcıdan TV’ye erişmesi gereken diğer ufak tefek kısımları da ekleyin, 18Gbps sınırına yaklaşırsınız. Bütün bu video ve ses bilgilerini taşıyan dijital anayolda, varolan alanı zaten kullanıyorsanız, ürünleri nasıl iyileştirebilirsiniz? Yapamazsınız. Yeni bir yol açmanız gerekir ve HDMI organizasyonunun HDMI 2.1 ile yaptığı da tam olarak bu.

Hollywood ve oyun stüdyolarının kullanmayı sevdiği yüksek çözünürlük ve artan kare hızlarının ötesinde, bir HDMI kablosunun her iki ucundaki cihazlar arasında daha fazla iletişim hattı açılması gerekiyor. Şimdilik Blu-ray oynatıcınız veya oyun konsolu, TV’nizle iletişim kurabilir, ancak aynı anda yalnızca küçük bit”lerle. Kelimeleri birbirlerine aktarabilir, ancak gerçek zamanlı olarak bir konuşma yapamazlar. HDMI jack”larının ve HDMI kablolarının yapılandırılma biçimini değiştirerek HDMI organizasyonu, dijital eğlence yolunda yalnızca daha fazla trafiği yönetmekle kalmayıp, trafiği daha akıllı bir şekilde yönlendirerek trafiğin arasından daha fazla iletişim sağlayabildi.

Başka bir deyişle, HDMI 2.0, mevcut, tıkanmış otoyol sistemimiz ise, HDMI 2.1, otonom araçlarla dolu, tıkanıklıklardan etkilenmeyen ve trafik dalgalanmalarına anında uyum sağlayan bir mega yoldur. 

 

HDMI 2.1″de yeni ne var?
HDMI 2.1 daha fazla bilgiyi idare edebilir ve bunun daha yüksek video çözünürlüğünü nasıl aktarabildiğini anlamak kolaydır. 8K ve 10K gibi yüksek çözünürlüğün büyük bir önemi var, çünkü bunlar muhtemelen TV’lerimizde gördüğümüz 4K’dan daha büyükler ve anlamlı görünüyorlar. Ancak yüksek çözünürlük özelliğinin, HDMI 2.1 ile ilgili en az heyecan verici unsur olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle çözünürlük özellikleriyle başlayalım.

•    çözünürlük: HDMI 2.1, daha yüksek kare hızlarında daha yüksek çözünürlüklere olanak tanır. HDMI 2.1 ile, 120Hz’de 4K, 60Hz’de 8K ve endüstriyel ve ticari uygulamalar için 10K”ya kadar çözünürlük elde edebiliyoruz. çözünürlük artışı, TV’ler ve projektörler için tek başına önemli bir şey değil, ancak daha yüksek kare hızları oyuncular için harika bir haber. 
•    eARC: HDMI ARC, bir TV ve bir A/V alıcısı ya da ses çubuğu arasında ileri geri ses paylaşmamıza izin veriyor, ancak sınırlı bant genişliği, sesi sıkıştırıp, stereoya indirgediği anlamına geliyor – kesinlikle ARC üzerinden tam çözünürlüklü Dolby Atmos ya da DTS:X alamıyorsunuz. eARC ile, artık HDMI 2.1 bağlantıları üzerinden şimdi tam çözünürlükte sıkıştırılmamış ses elde edebiliyoruz. Bu, sistem kurulumlarını önemli ölçüde basitleştirecektir, çünkü kullanıcılar her şeyi TV’lerine bağlayabilir ve daha sonra alıcılarına veya ses çubuğuna tek bir HDMI kablosu takabilirler. Daha az kablo, daha az karmaşa, daha iyi ses. 
•    Dinamik HDR: Yüksek Dinamik Aralık (HDR), zaten 1080p HD’den beri TV resim kalitesindeki en iyi gelişmedir, ancak daha iyi olabilir. Dolby’nin HDR, Dolby Vision sürümüne aşina iseniz, muhtemelen bazı yorumcuların onu diğer biçimlerden üstün olduğunu düşünmelerinin nedenin, dinamik bir HDR ortamı olması olduğunu da bilirsiniz. Başka bir deyişle, Dolby Vision, görüntünün kendisi değiştikçe bir görüntünün dinamik aralığını değiştirir. Sonuç daha doğru, canlı ve iyi, dinamik bir resimdir. Dolby Vision’ın tek sorunu, özel bir teknoloji olması ve her elektronik üreticisinin onu kullanmak için lisans ücreti ödemeyi istememesidir. HDMI 2.1, daha fazla TV ve daha fazla format için daha iyi HDR deneyimlerini getirmesi gereken Technicolor’unki gibi HDR çeşitlerine ve standart HDR10″a dinamik HDR performansı getiriyor.  
•    Değişken Yenileme Hızı: Oyuncular, gerçek 4K oyununu gecikme veya duraklama olmaksızın yüksek çözünürlüklerde akışkan ve sorunsuz bir şekilde oynayacaklarını öğrenmekten memnun olacaklardır.
•    Hızlı Kare: Bu, oyunda gecikmeyi de azaltır. Birinci şahıs nişancı oyunları dönüştürülecek ve sanal gerçeklik, yeni gerçek zamanlı etkileşim seviyelerine geçecektir.
•    Artık dudak senkronizasyonu sorunu yok: Şu anda, TV’nizdeki video ile alıcı veya ses çubuğunuzdan gelen sesi senkronize etmek biraz güç olabilir. Bunun nedeni, ses sisteminde sesin işlenmesi video işlemeye oranla çok daha az zaman alırken, TV’nin daha ağır bir işlem yapması olabilir. Sonuç, bir video sinyalinin bir ses sinyaline göre gecikmeli ulaşması veya ters etkidir – sesler resminizin zamanlamasına uymuyor olabilir. HDMI 2.1, videolarınızın ve sesinizin her zaman mükemmel şekilde senkronize edildiğinden emin olmanız için, TV’lerin gerçek zamanlı olarak A/V alıcıları, ses çubukları, Blu-ray oynatıcıları, oyun konsolları ve diğer kaynak cihazlarıyla iletişimini sağlayacaktır. 

İşte HDMI 2.1’in özeti. Gördüğünüz gibi, yeni standart, bir dizi yeni olanak sunuyor. Şimdi, üreticilerin yeni spesifikasyondan nasıl faydalanacaklarına karar vermelerinin ve olanaklardan gerçek hayatta faydalanmalarının zamanı geldi. Teknoloji dünyasında daima olduğu gibi, bazen değişimin gerçekleşmesini izlemek, değişimin tadını çıkarmak kadar eğlencelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here