Ana sayfa Makale Hayyam Çarşısı’nın sürprizleri!

Hayyam Çarşısı’nın sürprizleri!

0

Hayalinizdeki cihaza çok uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

Hayyam çarşısı”nı, sanırım fotoğrafa ilgi duyan birçok kişi biliyordur. Burada genellikle ikinci el fotoğraf malzemeleri satılır. Türkiye”de nereden bulacağınızı bilemediğiniz birçok fotoğraf malzemesine bu pasajda rastlayabilirsiniz, hem de çok uygun fiyatlara. Bunun bilincinde olarak, ben de sık sık Sirkeci”de bulunan Hayyam çarşısı”nda dolaşırım. Geçtiğimiz ay dolaşırken, birinci katta bulunan Net Fotoğrafçılık”ta, uzun zamandır almayı düşündüğüm kullanılmış bir Front Projeksiyon aletini gördüm. Fiyatını sordum ve afallayıp kaldım. Binlerce dolar değerindeki bu alet, perdesi de dahil, çok makul bir fiyata satılıyordu. Hemen aldım tabii. Böyle fırsat kaçmaz derler ya, tam öyle bir durum söz konusuydu. Yine de aklıma, acaba bu kadar ucuz olmasının nedeni ciddi bir arızasının olması mı sorusu geliyordu. Ama, Muammer ile yaptığımız test çekimlerinde, aletin gayet güzel çalıştığını gördük.
 
   
Sistem, küçük bir flaş yuvasına yerleştirilmiş dianın özel bir perdeye yansıtılarak normal makinenizle çekim yapmanız prensibi üzerine çalışıyordu. Böylece, fona yansıttığınız herhangi bir görüntü, modelinizin arka planını oluşturuyordu. Bir anlamda, stüdyonuzda onlarca değişik fon bulundurmak yerine, bu ihtiyacı, kullanacağınız dialarla çözüyordunuz. Yaptıracağınız veya satın alabileceğiniz aparat sayesinde, analog veya dijital, 35mm veya 6X6 formatta dilediğiniz makineyi bağlayabiliyordunuz. Bu sistemi Türkiye”de uzun süredir Hensel”in temsilcisi Kamer Fotoğrafçılık getiriyordu; ama son dönemde farklı bir markayı da Tetris Bilgisayar getirmeye başladı.

Muammer ile birkaç değişik kare çalıştık; ama elimizdeki mevcut 35mm diaların kalitesinin pek iyi olmamasından dolayı fonda biraz gren oluştu. Aslında, bir sayımızda bu sistemi daha ayrıntılı şekilde tanıtmayı düşünüyoruz; ama önce tam olarak yetenekleri nedir, bizim çözmemiz gerekiyor..

 

 

 
 

 

 

Bu ayki kapak mankenimiz Burcu Okutulmuş. Eğlenceli biri. Ayrıca, mimikten mimiğe soktuğu suratıyla bize değişik alternatifler sundu.

Işık sistemimiz sağdan ve soldan eşit güçte softbox”lar; arka beyaz fonu aydınlatması için tam güç verdiğimiz, üzerinde portre tası takılı bir paraflaş ve modelimizin önden aydınlanmasını sağlayacak triflektör (Bu, enteresan bir araç. ‹leriki sayılarda bu reflektör çeşidini daha ayrıntılı tanıtmayı düşünüyoruz.).

Kapak fotoğrafları için, Kodak DCS Pro Slr/n makinemizi RAW formatında kullanıyoruz. Böylece, çekim anında oluşabilecek renk sapmaları ve diyafram hatalarına daha etkin müdahale edebileceğiz. Objektifimiz ise muhteşem 80-200mm f/2.8 AF Nikkor. Bu objektif, Kodak makinemizle kullanıldığında çok iyi sonuç veriyor. özellikle ten renklerini gerçek tonlara çok yakın veriyor.

Kapak karesinde kullanılmak üzere, dergiden altı adet değişik markalarda son model dijital kameralar gönderildi. Hoş bir kompozisyon oluşturabilmek için, önce bu makineleri ipe dizip çamaşır mandallarıyla tutturduktan sonra modelimizi arkaya yerleştirmeyi düşündük; ama çıkan sonuç daha hazırlık aşamasında çok kötü olduğundan hemen vazgeçtik. Makineleri tutturmak için, işportada satılan cep telefonu askılarından temin edip, bunlara bağladığımız makineleri modelimizin eline tutturarak sorunumuzu halletmeye karar verdik. Fakat, yine de sonuç istediğimiz çarpıcılıkta olmuyordu. Modelimizden rica ettik; üzerindeki bluzu çıkardı. Makinelerle gerekli örtünmeyi sağlayarak çekimimize devam ettik. Sonuç güzeldi; ama daha mükemmel olabilirdi. Işık çok düzdü; fotoğrafta derinlik yoktu. Hemen sol taraftaki paraflaşı kapatıp yerine reflektör koyarak ışığın tek taraftan daha güçlü gelmesini sağladık. Bu, modelimizin vücut ayrıntılarını daha iyi ortaya çıkarırken, makinelerin üzerinde istemediğimiz yansımalar oluşmasını da engelledi.
 


 
 
Daha sonra seçtiğimiz kareye Kodak PhotoDesk programında müdahale ederek istediğimiz tonları ve keskinliği sağladık. Hakikaten, RAW formatında çalışmak çok akıllıcaymış. ‹stediğiniz müdahaleyi yapabiliyorsunuz. Bundan sonra, çok gerekli olmadıkça, RAW dışında formatla çalışmayacağız. Varsın jpeg formatından daha fazla yer kaplasın.

Bu çekimde bize gerçekten çok yardımcı olan Burcu Okutulmuş”a ve Burcu”nun üzerindeki fotoğraf makinelerini sürekli düzelterek gereksiz yansımaları engelleyen Behlül Tor arkadaşımıza teşekkür ederiz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here