Ana sayfa Sektörden Hayallerini arayan genç bir fotoğrafçı: Burak Bulut Yıldırım

Hayallerini arayan genç bir fotoğrafçı: Burak Bulut Yıldırım

0

 

 


Burak Bulut
 
  Burak Bulut, tanıtım fotoğrafçısı. İşlerinde deneyimli, güvenilir, dinamik takım arkadaşlarıyla birlikte kişiler ve kurumlar için profesyonel fotoğraflar hazırlıyor. İstanbul üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Radikal Gazetesi başta olmak üzere pek çok yayında sanat muhabirliği ve dergi editörlüğü yaptı. Basın Enstitüsü”nden sertifikalı genç bir muhabir olarak, 2004″te fotoğrafçılıkla tanıştı. 2004-2005″te duayen fotoğrafçılardan eğitim aldı. 2006″da çeşitli dergiler için çekimler yaptı. 2007″de ilk fotoğraf stüdyosunu açtı. Sanatın her alanından beslenerek kendini geliştirmeye çalışıyor, iş dışında belgesel ve kurgusal sergi projeleri üretiyor. İstanbul”da, hayallerinin peşinde, çalışıyor.
 

 

 

Photoline: Fotoğrafçılık geçmişinizden kısaca bahseder misiniz?
Burak Bulut Yıldırım: 1999 yılında fotoğraf tekniklerini hiç bilmiyorken, şiir yazarak sabahladığım bir gecenin son saatlerinde, kompakt makinemle kaldığım üniversite yurdunun bahçesinde denemeler yapmıştım. Basçek makinemle, kendimi ifade etmenin şiir dışında bir yolu olabileceğini fark ettim o gece. En azından bunu denemek istedim. Hatırlamıyorum ama belki o gün yazdığım şiirlerden hiç memnun kalmadığım için… Fotoğrafları bastırınca çıkan sonuç beni etkilemişti. Ardından 2004″te kendime dijital bir fotoğraf makinesi aldım. Alır almaz durmaksızın fotoğraf çekmeye başladım. Ardından kurslara gittim, fotoğraf sitelerine üye oldum. Birkaç ay sonra, bir tesadüf eseri ilk fotoğraf işimi aldım. İş olarak da çok keyifli olduğunu gördüm fotoğrafçılığın. Beni o dönem çok zorlayan bir çekim olmasına rağmen hem ben, hem de müşteri sonuçtan memnun olmuştu. Sonra yavaş yavaş muhabir olarak hazırladığım haberlerin, yaptığım röportajların fotoğraflarını da çekmeye başladım. Fotoğraflarımın ulusal yayınlarda yayınlanması da ayrı bir motivasyon oluşturdu bu anlamda. Bir yandan okuyarak, kurslara giderek, bir yandan çok fotoğraf çekerek geçen zamanımda meslek olarak gazetecilikten fotoğrafçılığa yoğunlaşmam 2006″ta, ilk dijital SLR makinemi almamla başladı. çeşitli ajanslara fotoğraf desteği verdim. Bir yayın grubunda fotoğraf editörlüğü yaptım bir süre. Ardından 2007 yazında kendi fotoğraf atölyemi açtım. Halen kendi şirketimde ajanslar ve firmalar için tanıtım fotoğrafları çekiyorum.
 
 
 

 


PL:
Fotoğrafçılıkta farklı bir tarzda çalışmak isterseniz bu ne olabilir? Sizi çeken farklı alanlar hangileridir?
BBY: Ben halihazırda tanıtım fotoğrafçılığı yapıyorum. Hobi olarak da belgesel ve kurgusal fotoğraf projeleri üretmeye çalışıyorum. O yüzden fotoğrafçılığın istediğim tarzlarında çalışmalar yapıyorum. Ama fotoğrafın dışında müzik yeteneğim olsun isterdim. Sanat üzerinden gidersek de, tiyatronun sıkı takipçilerindenim, altıyüz filmlik sinema filmi koleksiyonum var. Kendimi, ruhumu sanatın her alanından beslemeye çalışıyorum.

PL: Okuyucularımız fotoğraflarınıza nerden ulaşabilir?
BBY: Portfolyoma, açacağım sergilerin haberlerine, fotoğraf atölyemizin eğitim tarihlerine, kısaca Burak Bulut Yıldırım”a, kişisel sayfam http://www.burakbulut.net adresinden ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here