Ana sayfa Haber Hawking uyardı: O mesaja cevap vermeyin!

Hawking uyardı: O mesaja cevap vermeyin!

0

Dünya dışında yaşam var mı? On yıllardır bu sorunun cevabı aranıyor ancak Dünya dışı zeki varlıklardan bir mesaj alırsak ne yapacağız? Stephen Hawking”e göre beklenen o mesaj geldiğinde asla cevap vermemeliyiz. Hawking, Dünya dışı zeki varlıkların çok da iyi niyetlerle yerküremize uğramayacağını düşünüyor…

Hawking  Gliese 832c isimli gezegendeki yaşam ihtimalinden bahsederken, ‘Bir gün böyle bir yerden sinyaller almaya başlayabiliriz’ ifadelerini kullandı. Hawking, böyle bir mesaj alınması durumunda Dünya’nın cevap vermesinin ‘çok akıllıca olmayacağı’ görüşünde bulundu.

ünlü astrofizikçi bu durumu, daha gelişmiş bir uygarlıkla tanışmayı Amerikan yerlilerinin Batı medeniyetiyle karşılaşması ile kıyasladı ve “Sonuç iyi olmaz” dedi.  

Hawking, uzayda seyahat edecek kadar gelişmiş bir uygarlığın Dünya’ya geliş amacının ‘barışçıl’ olmayacağının da altını çiziyor.

Hawking, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir konferansta, önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a gidilmesinin, 30 yıl içinde de Ay’a bir uzay üssü kurulmasının hedeflenmesi çağrısını da yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here