Ana sayfa Haber Havadan Türkiyefotoğrafları

Havadan Türkiyefotoğrafları

0

İstanbul Fransız Kültür Merkezi”nde Hakan öge ve Turgut Tarhan fotoğrafları sergileniyor

  Hakan öge ve Turgut Tarhan senelerdir özellikle Atlas dergisinde yayınlanan çalışmalarıyla tanınıyor. Türkiye”nin pek çok bölgesini fotoğraflayan bu iki fotoğrafçının ortak noktalarından biri Türkiye”nin doğal, hatta tarihi zenginliklerini havadan fotoğraflama tutkusu. Son 10 yılda Hakan öge paramotorla Anadolu”nun bir ucundan diğerine uçtu, Turgut Tarhan da Batı ve Orta Anadolu”yu Microlight”la deneyimledi. İki fotoğrafçı da havadan çektikleri fotoğraflarla Atlas dergisine pek çok konu hazırladı. Etkileyici görselliklerinin yanı sıra belge olarak da çok önemli olan bu çalışmalar arşivlerdeki yerlerini aldı.

 

Anadolu”yu farklı bir açıdan ve iki önemli fotoğrafçının gözünden görebileceğiniz bu fotoğraflar aynı zamanda ilk kez bir sergide bir araya geliyor.
İstanbul Fransız Kültür Merkezi galerisinde ve dış cephesinde 12 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında Pergel İnşaat A.?. ve Minimale Mimarlık A.?. desteğiyle gerçekleşecek bu sergi izleyicileri farklı bir dünya keşfetmeye davet ediyor.
Hakan öge
1964 doğumlu Hakan öge 1993 yılından beri freelance fotoğrafçılık yapıyor. Hazırladığı foto-röportajlar 15 senedir Atlas dergisinde yayınlanıyor. öge fotoğraf çekmeye yoğun olarak yaptığı doğa sporlarının izinden başladı. İlk önce dağcılık, nehir sporları, yamaç paraşütü gibi konuların etrafında fotoğraflar çekti. 1999 yılından itibaren motorlu yamaç paraşütü (paramotor) kullanarak Türkiye”yi havadan görüntülemeye başladı.
Hakan öge”nin Almanya”da ve Türkiye”de yayınlanan 3 fotoğraf kitabı bulunmaktadır.

 

 
Turgut Tarhan
1968 doğumlu Turgut Tarhan ilk fotoğraf makinasına 16 yaşında sahip oldu ve fotoğraf çekmek için tek başına Türkiye turuna çıktı. 2000 yılında Atlas dergisi ile çalışmaya başladı. Hava fotoğrafına olan ilgisi 1994″de aldığı yamaç paraşüt eğitimi ile başladı. Bu alanda en verimli çalışmalarını 2005″ten yana Microlight ile gerçekleştirdiği uçuşlar ile yaptı. Fotoğrafın diğer dallarında olduğu gibi hava fotoğrafına da peyzaj ruhu ve mantığı ile yaklaşıyor ve evrensel karmaşanın içindeki düzeni arıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here