Ana sayfa Haber Havada asılı duran tek atomu görünür kılan fotoğraf en iyi bilim fotoğrafı...

Havada asılı duran tek atomu görünür kılan fotoğraf en iyi bilim fotoğrafı seçildi

0

Ödül kazanan stronsiyum atomunun çıplak gözle görülebilen fotoğrafı. Ortadaki beyaz nokta, tek atomun ta kendisi.

İngiltere’de bir üniversite öğrencisi olan David Nadlinger’in standart bir DSLR ile çekmiş olduğu “İyon Tuzağındaki Tek Atom” (Single Atom in an Ion Trap) adlı fotoğraf, Birleşik Krallık Mühendislik ve Fiziki Bilimler Araştırma Konseyi tarafından en iyi bilim fotoğrafı ödülüne layık görüldü. 

Pozitif yüklü bir stronsiyum atomunun havada asılı kaldığını gözle görülür hale getiren fotoğraf, aralarında 2 mm’lik mesafe olan iki yüklü metal elektrot arasındaki elektriksel alanda asılı kalan atomun mavi-mor lazerle aydınlatılması sayesinde ortaya çıkıyor. Lazer ışınından gelen enerjiyi absorbe edip yansıtan atom, DSLR ile yüksek pozlama ayarında görülebilecek kadar ışık yayıyor. 

Oxford University’de doktora adayı olan Nadlinger, kuantum işleme deneylerini ilerletmek için atomların asılı kaldığı sistemler üretiyor. Bu fotoğrafı ortaya çıkarmak için çalışmaya başlamasının amacı sorulduğunda ise maddeyi oluşturan en küçük malzeme olan atomu çıplak gözle görme fikrinin çok hoşuna gittiğini söyledi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here