Ana sayfa Haber Hastanelere Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Hastanelere Sanal Gerçeklik Teknolojisi

0

Gelecekte sanal gerçeklik teknolojisi hastanelerde bir standart haline gelebilir.

Sanal gerçekliğin ve oyunların ağrı yönetimi konusunda kullanılması duyulmamış bir şey yada daha önce ortaya atılmamış değil. Araştırmacılar ve teknoloji uzmanları sanal gerçekliğin dişçide hastaları rahatlamak için veya hayalet ağrılar ile mücadele etmek için kullanılabileceğinin farkına çoktan varmışlardı bile. Yakın zamanda bu teknolojiyi hastanelerin acil bölümünde görebileceğimiz gerçeği ile karşı karşıyayız.

Fransa‘da bulunan St. Joseph Hastanesi’ndeki yüksek lisans öğrencileri de geliştirdikleri sanal gerçeklik programı ile hastaları rahatlatmayı ve onların ağrıya olan toleransını yükseltmeyi amaçlıyor. Programın kullanımı oldukça basit. Genel anestezi gerektirmeyen durumlarda hastaya bir sanal gerçeklik gözlüğü veriliyor ve karlı yamaçların veya Japon zen bahçelerinin huzurlu dünyasına dalması sağlanıyor.

Hastaneler ve Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Hastanenin Acil Servis bölümünün başı Doktor Olivier Ganasia tedavi sırasında sanal gerçekliği kullanmayı hipnoza benzetiyor:

“Acil serviste tedavi edilirken hastaların ağrılarını ve endişelerini azaltmayı sağlıyor. 10 yıl içinde sanal gerçeklik hastanelerde bir rutin haline gelecek.”

Şu anki haliyle sanal gerçeklik terapisi henüz deney aşamasında. Doğru şekilde kullanmak ve plasebo olarak etki etmediğinden emin olmak için daha fazla araştırma gerekiyor. Ancak sanal gerçekliğin yalnızca insanların dikkatini dağıtmak için değil, aynı zamanda sinir sisteminin ağrıya genel olarak tepkisini tekrardan programlamak için kullanılabileceği konusunda belli seviyede bir görüş birliği oluşmuş vaziyette.

Kaynaklar;
Dünya Halleri
Engadget
Reuters

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here