Ana sayfa Donanım Hasselblad 400 megapiksel çözünürlüklü çılgın kamerasını duyurdu

Hasselblad 400 megapiksel çözünürlüklü çılgın kamerasını duyurdu

0

Kameralara megapiksel ve dolar işaretleri cinsinden değer biçiyorsanız, Hasselblad bu ölçülere uyacak yeni bir ultimate modelin duyurusunu yaptı. H6D-400c adı verilen yeni kamera, 400 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor. İyi donanımlı bir Tesla Model 3 fiyatına sahip olan cihazın bedeli, 48.000 dolarcık. Cihaz bu başarıyı 100 megapiksellik, 53.4 x 40.0mm orta seviyeli sensör formatından elde ettiği altı farklı pozu bir araya getirerek sağlıyor. Bu çekime “Multi Shot” adı veriliyor. Her bir görüntü bir piksel kaydırılarak Sony”nin A7R III aynasız kamerasında kullanılan Pixel Shipft tekniğine benzer şekilde daha yüksek bir çözünürlük elde ediliyor.

Fotoğraflar gerçek 16 bit derinliğinde çekiliyor. Dilerseniz daha yüksek çözünürlüklü 400 megapiksellik bir görüntü oluşturmak için altı görüntüyü bir araya getirebiliyorsunuz (23.200 x 17.400 oranında, 2.4GB büyüklüğünde), dilerseniz daha hassas renklere sahip 100 megapiksellik, zenginleştirilmiş bir fotoğraf oluşturabiliyorsunuz. Görüntüler hızlı çekim şeklinde yapılıyor fakat çekimini yaptığınız subje, sabit konumda duruyor olmalı.

400 megapiksellik bir büyüklük, piksel katliamı gibi görünebilir size ama bunun bir amacı var. Müzeler için sanat, böcek ya da diğer türlerin çekimlerini yapan dijital arşivciler ya da makro fotoğrafçılar için detay ne kadar fazla olursa, o kadar iyidir. Hasselblad bu duruma örnek olarak makro fotoğrafçı ve İsveç Doğa Müzesi komite üyesi olan Göran Liljeberg”in bir böcek üzerinde yaptığı çekimi göstererek, bir böcek üzerinde ne oranda yakınlaştırma yapabileceğinizi gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here