Ana sayfa Makale Hasan Ali Arıkuşu

Hasan Ali Arıkuşu

0
1983 yılında İstanbul”da doğdu. Yıldız Teknik üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünü bitirdi. Fotoğraf makinesiyle tanışması lise yıllarında Zenit ile başladı. üniversite yıllarında amatör olarak fotoğraf çeken Hasan Ali ARIKUŞU, 2005 yılında FOTOTREK FOTOĞRAF MERKEZİ”nde asistan olarak görev almaya başladı. Asistan olarak çeşitli atölyelere katıldı ve fotoğrafın birçok alanında çalışmalar gerçekleştirdi. 2006 yılında özcan Yurdalan ile foto röportaj atölyesine katıldı.
Sosyal ve toplumsal konular üzerine foto röportaj çalışmaları yapan Hasan Ali ARIKUŞU, “Kondüktör Halil Baba” ve “Esmer öğrenciler” isimli iki çalışma yapmıştır.

Trenler Samimiyet, Trenciler Dosttur…
Trenler samimiyet, trenciler dosttur. Trene binin, hayata bir de onun penceresinden bakın. Bakın ve hayıflanın, şimdiye kadar kaçırdıklarınız için. Ne hayatı ne de trenleri kaçırın. Trenin arkasından el sallayan olmak yerine, kalanlara el sallayan siz olun. çünkü o son tren olabilir. Unutmayın!” Halil Baba 3. kuşaktan demiryolcu.

1964 yılında Antalya”nın Elmalı ilçesinde doğdu. Babasının demiryolundaki görevi nedeniyle çocukluğunu ve gençliğini Adapazarı  ve Malatya”da geçirdi. 1986 yılında İstanbul”a geldi ve Devlet Demiryollarında kondüktör olarak göreve başladı. 2006 yılına kadar Sirkeci-Selanik, Sirkeci-Belgrad ve Sirkeci-Bükreş hattında çalıştı. 1990 yılında çocukluk aşkıyla evlendi, bir kızı bir oğlu oldu. Marmaray Projesi nedeniyle Yedikule”deki evinden Halkalı”daki lojmanlara taşınmak zorunda kaldı. Şimdiki görevi, 3.5 gün süren Sirkeci-Bükreş hattında kondüktörlük. Sefere çıkmadığı zamanlarda gişe görevlisi olarak çalışıyor.  Bu hikayede Halil Baba”nın yaşamında özel bir yeri olan trenlerle ilişkisi anlatılmaya çalışıldı.

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here