Ana sayfa Makale Harici Üniteler

Harici Üniteler

0

Fizik ve ses mühendisi,Opus Boutique: Music & Sound Design’ın kurucusu Mehmet Yaranona, ev stüdyoları ile ilgili bilgilerini paylaşmaya devam ediyor.

Geçen ayların ana konusu bilgisayar destekli müzik yapımı üzerine bu sefer de yine bilgisayarımıza direkt bağlı ama işlemcimizi rahatsız etmeyecek şekilde çalışan bazı harici ünitelerden bahsedeceğim.

Bilgisayar teknolojisi ve işlemci gücü geliştikçe, haliyle bu işlemcileri kullanan program algoritmaları da gelişiyor. Ses işleme konusunda artık hepimiz plug-in kullandığımızı itiraf edebiliriz, çünkü artık mikslerimizde analog işlemciler yerlerini dijital plug-in lere bırakmış durumda. Geçtiğimiz on yıl içinde çok tartışılan (ve aslında hala analog aşıklarını sinirlendirme potansiyeline sahip)  dijital plug-in”ler artık tartışma konusu olmaktan çıkmış gözüküyor.

Tabii işin miks kısmı böyleyken, kayıt ve mastering işlemlerinde hala gerçek analog işlemciler kullanılıyor ve sanırım bu böyle devam edecek.
Fakat analog işlemci simülasyonları artık o kadar gerçekçi hale gelmeye başladı ki, mesela bir çoğumuzun, gitar ampli simülasyonlarını, gerçek bir ampli mikrofonlama kaydından daha kullanışlı bile bulduğumuz olmuştur.

 

 

Durum böyleyken, dikkatler gerçekte var olan analog işlemcilerin birebir simulasyon plug-in”lerine kaymadan edemiyor. Bu konuda da iki seçenek karşımıza çıkıyor: Ya bu plug-in leri bilgisayarımızın işlemci gücünü kullandırarak çalıştırmak, ya da harici bir sinyal işlemcili plug-in ünitesi kullanmak. Bilgisayarımıza kurduğumuz ve herhangi başka bir işlemci kullanmadan çalıştırabildiğimiz plug-in”lere ‘native’ diyoruz. Bu plug-in”lerin aynı anda kullanılabilme sayısı, direkt olarak bilgisayarımızın işlemci gücüne bağlıdır. .  
Eğer çok güçlü, uçan kaçan bir bilgisayarınız varsa, plug-in”ler ciddi işlemci yükü istese bile bu size çok büyük bir problem yaratmayabilir. Fakat eğer ‘ben iki gitar ampli simulasyonu, 3 Eq, 4 compressor açtım, bilgisayar tıkandı kaldı, can çekişiyor’ diyorsanız o zaman harici işlemci üniteli plug-in”ler yardımınıza koşuyor.

Harici üniteler ne işe yarar?
Seçeneklerimize geçmeden önce nedir bu harici üniteler ve ne işe yararlar?
Bu harici ünitelerin aslında bilgisayarımızdan bir farkı yoktur, fakat yaptıkları işlemler, kendi işlemcilerine özel ve sınırlıdır. Böylelikle tek bir işlemle uğraştıklarından (ki bizim durumumuzda bu ses sinyal işleme oluyor) hızlı ve verimli olurlar. Bu üniteler çoğunlukla firmalarının kendi piyasaya sürdüğü veya  anlaşmalı şekilde var olan plug-in”lerle çalışırlar, yani bu cihazlarla ne yazık ki her türlü plug-in”i çalıştıramayız

 

 

Bu şekilde piyasaya sürülmüş bir çok ürün var ama ben bu ay ülkemizde de daha ulaşılabilir olanlardan bahsedeceğim. Harici ses işleme dendiği anda ilk akla gelen Digidesign (artık Avid olarak da anılabilen) firmasının sadece HD platformlarında görebildiğimiz TDM plug-in teknolojisidir. Diğer birçok firmanın bu statüdeki çözüm önerilerinden farklı olarak TDM teknolojisi kullanan tüm plug-in”leri bu şekilde bilgisayar işlemcisinden bağımsız çalıştırabiliyoruz. Tabii HD platformu ulaşılabilir gözükse bile biraz cüzdan yakan cinsten diyebiliriz, çünkü TDM desteği için HD Core sistemi ve Accelerator Card (Ana sistem kartı ve Hızlandırıcı kart – esas ses işlemcileri bu kartların üstündedir) ve onu da arayüze bağlamamız için bir Digidesign Input/Output ünitesi almamız gereklidir.

Her ne kadar HD sistem, başka firmaların arayüz birimleriyle de çalışabiliyor olsa da yaygın HD sistem kurulumu bu şekilde yapılıyor.

Diğer opsiyonlarımız ise HD sisteme göre biraz daha ulaşılabilir duruyor: Focusrite LiquidMix, TC Electronic Powercore, SSL Duende ve Universal Audio UAD1 ve UAD2 kartlar.

Bu ünitelerin hepsinin artıları olduğu kadar eksileri de mevcut tabii ama herhangi birine karar vermeden internet aleminde, forumlarda bir gezinti yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Firmaların kendi yaptıkları reklam ve tanıtımlar bir yana, kullanıcı tecrübelerinin direk paylaşıldığı forumlar bu konuda size çok daha doğru Enformasyon verecektir.

 

 

 

LiquidMix
LiquidMix, aynı anda kullanılabilen plug-in sayısı açısından iki versiyonla karşımıza çıkıyor, 32 ve 16 kanal. Plug-in arayüzü değişmese bile, içinde bulunan Eq ve kompresörler efsane olmuş bir çok analog işlemcinin simülasyonundan oluşuyor. Hatta öyle ki, mesela yedi band Eq”nuzun band”larını teker teker başka firmaların simülasyonlarından seçebiliyorsunuz. Firewire ile bilgisayara bağlanan ünitelerin üstlerinde ayrıca bu plug-in”leri kontrol edebilen arabirimler de mevcut, istendiğinde mouse kullanmadan da plug-in”lerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

TC Electronic Powercore

TC Electronic Powercore ise bir seri şeklinde karşımıza çıkıyor. Serinin en küçük elemanı olan Powercore Express bilgisayarınıza PCIe bağlantısı ile bağlanıyor ve 4 çekirdek işlemci gücüne sahip. Seriyi sırayla Powercore Compact, Firewire, X8 ve 6000 modelleri takip ediyorlar. Bu seri firewire bağlantı ile harici şekilde de kullanılabilen ve 8 çekirdek işlemci gücüne kadar giden bir yelpaze sunuyor. çalışma mantığı LiquidMix ile benzeşen bu üniteler, ayrıca reverb ve gitar ampli modellemeleri ile de dikkat çekebiliyorlar. üniteyi aldığınızda sisteme dahil plug-in”ler haricinde daha sonra satın alabileceğiniz bir çok plug-in de TC Electronic”in sunduğu çözümlerden.

 

 

 

 

SSL Duende
SSL Duende de Powercore serisine benzer şekilde PCIe ve Mini serilere sahip.  Duende, efsanevi SSL sound”unu yakalamak için çok güzel bir çözüm olmasına rağmen, plug-in olarak daha farklı simülasyonlara yer vermiyor. SSL”in standart olmuş Eq ve kompresör işlemcilerine ek olarak vokal ve davul sound”u için özel geliştirilmiş plug-in”leri dikkat çekiyor.

Universal Audio Uad1 ve Uad2
Universal Audio Uad1 ve Uad2 kartlar ise sadece PCI ve PCIe destekli opsiyonlar şeklinde karşımıza çıkıyor. Uad1 artık üretimden kalksa bile bir çok kullanıcının hala vazgeçemediğini biliyorum. Uad2 ise Solo, Duo ve Quad olarak  üç farklı işlemci gücüne sahip kartlar ile piyasada. Uad2 plug-in”lerini yukarıdaki örneklerinden biraz olsun ayıran özellik ise, plug-in”lerin çok çeşitli ve genellikle analog olarak gerçekte var olan sinyal işlemcilerinin, arayüzlerinin de birebir olarak kopyalanmış simülasyonlarına sahip olması. Bu konuda LiquidMix ile biraz benzeseler de Uad, Eq ve kompresör seçeneklerinin yanına birçok farklı sinyal işlemci daha sunabiliyor. Ayrıca kanal sınırlaması da yok fakat tabii bazı plug-in”ler az işlemci gücü isterken bazılarının ciddi şekilde işlemciye ihtiyacı, aynı anda kullanılan plug-in sayısını çok etkiliyor.

En başta da belirttiğim gibi, karar vermeden önce deneme şansınız varsa üşenmeyin, deneyin, en azından kullanmış olanların tecrübelerine başvurun, çünkü bir kullanıcıya çok iyi cevap veren bir ürün diğer bir kullanıcıya o kadar da kullanışlı gelmeyebiliyor ve ne yazık ki bu işin bir doğrusu yok arkadaşlar

Herkese iyi kayıtlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here