Ana sayfa Mobil Hareket Eden Üç Kameralı Telefon İşte Böyle Çalışıyor!

Hareket Eden Üç Kameralı Telefon İşte Böyle Çalışıyor!

2

Çinli akıllı telefon üreticisinin yeni akıllı telefonu Oppo Find X, bu yılın en popüler modeli olmayacak olsa da bir ilk ve en ilginçler arasında yer alacağı kesin. Arka taraftaki iki kamerası ve öndeki tek kamerasını hareketli bir parça üzerinde taşıyan cihaz, bunları kullanılmadığı sürece saklı tutuyor. Gerektiğinde hızlıca yükselen parça, kullanıcının emrine sunuluyor. Alanında bir ilk olmasına karşın oldukça kaliteli çalışan cihaz, teknolojiyi içeriden incelemeyi sevenler için oldukça çekici bir ürün oldu.

Zol tarafından yapılan incelemede Oppo’nun yeni akıllı telefonun nasıl bir mekanizmayla çalıştığı açıkça ortaya çıkıyor. Telefonun ortasına yerleştirilmiş bir aktüatör yardımıyla hareket eden parçayı raylar ve yaylar destekliyor. Aktüatörün etrafında ayrıca kablolar da bulunuyor. Bu kablolar, hareket eden parçadaki elektronikleri telefonun anakartına bağlama işini hallediyor.

Hareketli parçalara sahip cihazların popüler olmasını her ne kadar beklemesek de iki farklı üreticiden gelen modeller, konseptin çalıştığını kanıtladı. Ekran-gövde oranını arttırmak için şimdilik uygulanabilecek tek mümkün yol gibi görünen hareketli parçalar, daha büyük, popüler üreticiler tarafından da benimsenebilir.

Bundan iki hafta önce, farklı bir teknoloji meraklısı da Vivo Nex S’in içerisini açmıştı. Vivo’nun modelinde de tıpkı Oppo örneğinde olduğu gibi hareketli bir parça bulunuyor fakat çok daha küçük. Vivo bu parçayla sadece ön kamerayı hareketli hale getirirken Oppo telefonun üst tarafını tamamen hareket ettiriyor.

Oppo’nun yeni akıllı telefonu Find X, Ağustos ayında yaygın olarak satışa sunulacak. Yaygın kelimesinin altında hangi ülkelerin yer aldığı henüz bilinmiyor fakat üçüncü parti ithalatçılar cihazı ülkemize şüphesiz sokacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here